28.5 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

آماده‌باش ۱۵۰۰ نیروی خدمات شهری در ایام محرم/ قم سیاهپوش شد/ هیچ مجوزی برای ایستگاه صلواتی صادر نخواهد شد

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم از آماده‌باش هزار و 500 نیروی خدمات شهری شهرداری قم برای برگزاری مراسم‌های ایام دهه نخست محرم خبر داد.

سید محسن میرهادی در گفت و گو با شهرنیوز با اشاره به نزدیک بودن ایام دهه نخست محرم اظهار داشت: در سطح مجموعه‌های مختلف شهرداری جلسات متعددی را برگزار کردیم تا در این ایام بتوانیم به صورت شایسته‌ای به شهروندان خدمات دهیم.

وی افزود: امسال هم مانند سال گذشته اولویت کاری ما در ایام محرم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای حفظ سلامتی شهروندان است که در این مسیر تصمیمات خوبی در جلسات گرفته شده است.

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم تاکید کرد: با توجه به ابلاغی که از سوی دبیرخانه ستاد ملی با بیماری کرونا انجام شده، مراسم‌های عزاداری محرم امسال در فضای باز برگزار خواهد شد و برنامه‌ریزی‌ها هم بر این اساس صورت گرفته است.

وی با اشاره به محدودیت‌های کرونایی برای برگزاری مراسم محرم افزود: به همین خاطر شهرداری قم امسال هم مانند سال گذشته مسئله فضاسازی شهری در ایام محرم را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار داده است.

وی با اشاره به اجرای عملیات سیاه‌پوشانی سطح شهر قم از روز شنبه گفت: این برنامه‌ریزی تا ابتدای ماه محرم برای تکمیل کار ادامه دارد.

میرهادی به تهیه المان‌های عاشورایی از جمله بیرق، نخل و زنجیر برای فضاسازی شهری اشاره کرد و افزود: این فضاسازی با محوریت حرم مطهر و ورودی‌های شهر انجام خواهد شد.

به گفته وی، در این ایام ۱۲۰ المان سرو با نقوش و المان‌های عاشورایی در مناطق هشتگانه نصب خواهد شد.

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم با اشاره به اینکه روز دوشنبه گلزارهای شهدای شهر قم سیاه‌پوش خواهد شد اضافه کرد: این برنامه با همکاری اداره‌کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری قم و سازمان‌های مربوط به ویژه در گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) و بهشت معصومه(س) انجام خواهد شد.

وی با اشاره به آمادگی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم برای پوشش ایمنی مراسم‌های عزاداری گفت: برنامه‌ریزی برای فعالیت اکیپ رفع تخلفات شهری در زمینه کنترل ناهنجاری‌ها در شهر هم از جمله اقداماتی است که شهر را برای ایام محرم آماده می‌کند.

میرهادی تاکید کرد: همکاری با هیات‌های مذهبی در شهر قم از موضوعاتی است که شهرداری در برنامه کاری خود قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه تسهیل در فرایند صدور مجوزهای برگزاری مراسم در فضای باز از جمله اقداماتی است که صورت می‌گیرد اضافه کرد: در ستاد کرونای استان تصمیم گرفته شده است که اولویت برگزاری مراسم با مدارس باشد. اولویت دوم فضاهای باز شهری نزدیک به مساجد و حسینه‌ها هستند که در این زمینه شهرداری در آماده‌سازی این فضاها همکاری دارد.

وی افزود: اولویت آخر هم برگزاری مراسم در بوستان‌های شهری است که برای این موضوع ۲۰ استان در نظر گرفته شده است.

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم ادامه داد: شهروندان عزیز در نظر داشته باشند که در تمام بوستان‌ها فضای فیزیکی مناسب برای برگزاری مراسم را نداریم اما ۲۰ نقطه مشخص شده است که در آنها امکان برگزاری مراسم وجود دارد و اگر درخواستی باشد همکاری صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه آمادگی کامل هزار و ۵۰۰ نیروی خدمات شهری شهرداری قم به صورت کامل و در دو شیفت کاری برنامه‌ریزی شده است ابراز داشت: خودروهای حمل پسماند برای انتقال پسماند از محل برگزاری مراسم‌ها همراهی دارند و نظافت شهر در این روزها با قوت پیش خواهد رفت.

وی با اشاره به اینکه آماده‌سازی پارکینگ‌های هسته مرکزی شهر و اطراف مسجد مقدس جمکران از دیگر اقدامات این روزهای شهرداری است افزود: همچنین سامانه ۱۳۷ شهرداری قم برای دریافت پیام‌های شهروندان آمادگی دارد تا در نخستین فرصت به مشکلات احتمالی رسیدگی کنیم.

میرهادی ادامه داد: برای برگزاری نماز ظهر تاسوعا و عاشورا به تصمیم گیری ستاد کرونا نیاز داریم اما برنامه‌ریزی این اقدامات در شهرداری قم صورت گرفته است.

وی گفت: بر اساس صورتجلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، برقراری ایستگاه صلواتی در ایام محرم امسال کاملا ممنوع است و به همین دلیل شهرداری قم نیز هیچ مجوزی در این زمینه صادر نخواهد کرد.

میرهادی ضمن درخواست از شهروندان برای همراهی با شهرداری در این زمینه اظهار داشت: البته درخواست‌های هیات‌های مذهبی برای فضاسازی ایام محرم به سرعت رسیدگی شده و با آن همراهی می‌شود اما در زمینه برپایی ایستگاه صلواتی نمی‌توانیم مجوزی صادر کنیم.

به گفته مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم، در محرم امسال شعار «زیر علمت امن‌ترین جای جهان است» برای یکپارچه سازی تبلیغات شهری در نظر گرفته شده است و مسیرهای مهم از جمله بلوار پیامبر اعظم(ص) به صورت خاص دیده شده‌اند.

وی اضافه کرد: تا امروز تقریبا نزدیک به ۲۰ هزار متر مربع سیاهپوشانی سطح مناطق هشتگانه و ۱۱۳ هزار متر ریسه پارچه‌ای طولی برای سطح شهر استفاده شده است که این فرایند ادامه خواهد داشت.***