32.7 C
شهر مقدس قم
۲۵ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

آغاز اجرای طرح ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست/ آمادگی ثبت‌نام از شهروندان متقاضی

معاون خدمات شهری شهرداری قم از آغاز اجرای طرح ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست و آمادگی ثبت‌نام از شهروندان قمی متقاضی این طرح خبر داد.

به گزارش شهرنیوز، سید امیر سامع امروز در آئین افتتاح، بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۱۲ پروژه‌ی شهری قم که در هشتمین هفته از اجرای طرح “قم در مسیر تحول” و با حضور حضرت آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، نماینده بیت شهید آیت‌الله سید محمدباقر حکیم، شهردار، رئیس و اعضای پنجمین دوره و برخی از منتخبین ششمین دوره شورای اسلامی شهر و جمع دیگری از مسئولان استانی و شهری برگزار شد، اظهار داشت: مدیریت و استفاده صحیح و اصولی از انرژی به‌ویژه در حوزه ساختمان از موضوعات اساسی کشور است و در این راستا طرح ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست در قم اجرا می‌شود.

وی با تشریح چگونگی اجرای این طرح و نحوه حمایت شهرداری از آن بیان کرد: بر اساس این طرح ساختمان‌هایی که در موضوع انرژی استانداردهای موجود را رعایت می‌کنند، موردحمایت شهرداری، دستگاه‌های خدمات‌رسان ازجمله برق، گاز و آب قرار می‌گیرند و ساختمان‌ها ازنظر سازگاری با محیط‌زیست درجه‌بندی می‌شوند.

وی بابیان اینکه مراحل اولیه اجرای این طرح نظیر اطلاع‌رسانی به جامعه هدف، جلب مشارکت‌ها، آموزش متخصصان و جلب همکاری مجریان در این تدوین آن مدنظر قرارگرفته است، افزود: در لایحه جدید شهرداری مقررشده ۵۰ ساختمان که موضوعات مرتبط با طرح ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست را موردتوجه قرار می‌دهند مورد تشویق بیشتری قرارگرفته و از مزایایی ازجمله ۲۵ درصد تخفیف کل عوارض ساختمان بهره‌مند شوند.

سامع خاطرنشان کرد: ساختمان‌هایی که از آب خاکستری برای آبیاری فضای سبز استفاده کرده و معضلات پسماند رعایت کنند، می‌توانند مشمول ساختمان‌های ممتاز سازگار با محیط‌زیست خواهند شد.***