28.4 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار اداره کل ارتباطات

آغاز طرح حمایت از توسعه ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست در قم/ برنامه‌ریزی برای دستیابی به شهری خرم

طرح حمایت از احداث و توسعه ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست با رویکرد یاریگری در ارتقاء سلامت شهروندی(طرح حمایت از احداث ساختمان سبز) آغاز می‌شود.

به گزارش شهرنیوز، طرح حمایت از احداث و توسعه ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست به‌زودی با حضور مسئولان شهری و استانی قم در راستای اجرای طرح‌های “قم در مسیر تحول” با برآورد پنجاه میلیارد ریال کاهش درآمدهای شهرداری در یک سال از دوره آزمایشی آغاز و تا سال ۱۴۰۵ ادامه دارد.

در این طرح برآورد کاهش هزینه‌های شهرداری تا ۶۰۰ میلیارد ریال در هرسال (به‌واسطه جلب مشارکت شهروندان در آوردن هزینه اولیه و همچنین نگهداری از تأسیسات و تجهیزات مربوطه توسط شهروندان) پیش‌بینی‌شده است.

از مهم‌ترین اهداف کلان این پروژه می‌توان به برداشتن گام مهم در دستیابی چشم‌انداز ۱۴۰۴ برنامه راهبردی قم برای دستیابی به شهری خرم و همچنین زمینه‌سازی برای اصلاح سبک زندگی شهروندان از طریق اصلاح کالبد فضاهای زیستی مسکونی، آموزشی و اداری اشاره کرد.

ویژگی‌های بارز این پروژه نیز که به‌عنوان نخستین تجربه در کشور برای ایجاد سازوکار یکپارچه با همراهی دیگر ذی‌نفعان طرح مانند شرکت آب و فاضلاب، شرکت توزیع نیروی برق، شرکت مخابرات، شرکت گاز استان و … اجرا می‌شود، تحقق اهداف کلان محیط‌زیستی شهرداری بدون صرف هزینه‌های هنگفت و از طریق ارزش‌آفرینی برای جلب مشارکت فعال شهروندان، توسعه مشارکت شهروندان در مدیریت پسماند از مبدأ، توسعه مشارکت شهروندان در افزایش فضاهای سبز در ساختمان‌ها از قبیل احداث بام سبز، نماهای سبز، تراس‌های سبز و … است.

از دیگر ویژگی‌های بارز طرح حمایت از احداث و توسعه ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست می‌توان به توسعه مشارکت شهروندان در مصرف بهینه منابع آب و انرژی در ساختمان‌ها، اشتغال‌زایی از طریق  ایجاد سازوکار یکپارچه برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و یا دارای خدمات فناورانه در حوزه تکنیک‌های مرتبط با ساختمان سبز و کسب‌وکارهای وابسته،مشارکت مستقیم محیط‌های علمی و دانشگاهی برتر کشور در اجرا و ارزیابی نتایج طرح و اجرای طرح در یک دوره آزمایشی (پایلوت) و سپس ارزیابی طرح با هدف اتخاذ تصمیمات آتی بر اساس نتایج واقعی اشاره کرد.

این طرح همچنین بر افزایش توان علمی و جلب مشارکت مهندسان و متخصصان استان قم در حوزه‌های مختلف انرژی، آب، پسماند و منابع محیط‌زیست تمرکز دارد.**