30.7 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

شهرداری قم بهره‌ورترین شهرداری کشور است/ تدوین شناسنامه شغلی مشاغل زیرمجموعه شهرداری

مدیرکل سرمایه انسانی شهرداری قم از تدوین شناسنامه شغلی مشاغل زیرمجموعه شهرداری در قالب 250 مورد خبر داد.

به گزارش شهرنیوز، سیدعلی بیگدلی در نشست خبری تشریح عملکرد ۶ ساله شهرداری قم، با بیان اینکه منابع انسانی به‌عنوان مهم‌ترین سرمایه انسانی سازمان باید همواره موردتوجه مدیران قرار گیرد تا به دستاوردهای مطلوب برسیم اظهار کرد: این مهم برای شهرداری‌ها که در پیشانی خدمت در کشور فعال هستند به‌عنوان اولویت اصلی حوزه‌های عملکردی موردتوجه قرار نگرفته است و شاهد این امر هم این است که آخرین آیین‌نامه استخدامی شهرداری‌ها مصوب سال ۸۱ است که در همان زمان هم ناکارآمد بوده است.

وی با تأکید بر اینکه سال گذشته همین آیین‌نامه منابع انسانی ناقص نیز باطل شد گفت: هم‌اینک ما بر اساس قانون منابع انسانی که قبل از انقلاب تصویب‌شده کار می‌کنیم که بر اساس خدمات همان زمان بوده و پاسخگوی نیازهای امروز شهرداری‌ها نیست.

مدیرکل سرمایه انسانی شهرداری قم با تأکید بر اینکه طی سال‌های اخیر به دنبال به حداقل رساندن مشکلات نیروی انسانی بودیم ابراز کرد: امروز در شهرداری قم ازنظر کمی و کیفی بهره‌ورترین شهرداری کشور در حوزه منابع انسانی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: نسبت جمعیت شهر قم و نیروهای شهرداری در مقایسه با دیگر شهرهای کشور بسیار پایین‌تر است و در واقع خدمات شهرداری با حداقل هزینه جاری رقم می‌خورد.

بیگدلی اذعان کرد: از رویکرد تصدی‌گری اداری به سمت رویکرد بهره‌وری نیروی انسانی رفته‌ایم و شایسته‌سالاری تا حد امکان و تمرکززدایی و واگذاری موارد حوزه منابع انسانی به قسمت‌های اجرایی مدنظر بوده است.

وی تصریح کرد: در ۶ سال گذشته ساختار سازمانی مناسب شهرداری به جمع‌بندی لازم رسیده و ساختار در سال ۹۵ به تصویب وزارت کشور رسید. حدود ۲۰۰ جلسه کارشناسی در سطوح مختلف برگزار شد و توانستیم ساختار سازمانی را به تصویب برسانیم و ظرف ۶ ماه این ساختار اجرایی شد.

مدیرکل سرمایه انسانی شهرداری قم با اشاره به تدوین شناسنامه شغلی مشاغل زیرمجموعه شهرداری در قالب ۲۵۰ مورد گفت: در قالب این شناسنامه‌ها زیرسیستم‌های مختلف جبران خدمت و… طراحی شد.

وی با اشاره به برگزاری دو مرحله آزمون استخدامی آتش‌نشانی گفت: قم اولین استانی است که تمام نیروها به‌صورت یک دست از چارت سازمانی پست گرفتند و همه کارمند شهرداری هستند.

بیگدلی از برگزاری ۵۰ دوره آموزشی الکترونیک در شهرداری خبر داد و افزود: در پی شیوع کرونا تمام آموزش‌های کارکنان به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود؛ سرانه آموزشی کارکنان از ۳۰ نفر ساعت به ۱۲۰ نفر ساعت رسیده است.

وی گفت: برای اولین بار در شهرداری قم اجرای المپیاد آموزشی کارکنان را داشتیم که با این المپیاد توانستیم بهترین رتبه‌ها را در المپیاد کشوری کسب کنیم.**