29.4 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
ستاد شهر هوشمند

افزایش ظرفیت‌های پژوهشی شهرداری قم/ رویداد استارتاپی حمل‌ونقل و ترافیک امسال برگزار می‌شود

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم گفت: رویداد استارتاپی حمل‌ونقل و ترافیک نیمه دوم امسال برگزار خواهد شد و ارتباط دوطرفه شرکت‌های دانش‌بنیان برقرار خواهد شد.

به گزارش شهرنیوز، همایون یزدان‌پناه در نشست خبری تشریح عملکرد ۶ ساله شهرداری قم، با اشاره به تشکیل ستاد شهر هوشمند برای هماهنگی بین‌بخشی و بین دستگاهی شهرداری قم اظهار کرد: در این ساختار نیاز به حمایت‌های قانونی داشتیم و به همین خاطر به‌طور کامل نشد که ساختار فعال شود و حرکت‌های زیرساختی و ایجابی آغاز شد.

وی با بیان اینکه در این سال‌ها زیربنای تحقق شهر هوشمند در قم گذاشته شد تصریح کرد: در ارتباط با زیرساخت‌های نرم‌افزاری و دیتاسنتر به جایگاه بسیار خوبی در سطح کشور رسیدیم و شرایطی را ایجاد کردیم که حوزه‌های مختلف شهرداری قم و سازمان‌های وابسته و سایر دستگاه‌های اجرایی بتوانند با اتصال به این زیرساخت‌ فنی نرم‌افزاری توانسته یکپارچگی تعاملات الکترونیکی شهروند با شهر هوشمند داشته باشند.

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم با تأکید بر تفاوت شهر هوشمند و شهر الکترونیکی تصریح کرد: شهر الکترونیکی به صورت تحقق تمام خدمات الکترونیکی است که از حدود ۲۰ سال قبل موضوع آن در کشور ما باز شد، اما شهر هوشمند یکی از گزاره‌هایش شهر الکترونیکی است؛ داده‌هایی که در شهر و از درگاه‌های الکترونیکی احصا می‌شود باید قابل واکاوی بوده و زمانی خدمات هوشمند خواهد بود که سامانه پیشنهادهای مناسب را براساس نیاز و سوابق کاری شهروند به او ارائه دهد.

وی ابراز کرد: در سیستم شهرسازی الکترونیکی که ۱۹ سال است در شهرداری قم راه‌اندازی شده به دنبال هوشمندسازی خدمات بودیم، به صورتی که در قالب آن براساس اطلاعات ملک و شخص پیشنهادهای قانونی لازم به او ارائه شود تا بتواند برنامه‌ریزی و برآوردهای لازم را داشته باشد.

یزدان‌پناه با تأکید بر اینکه حرکت‌های ستاد شهر هوشمند براساس ششمین هدف برنامه و چشم‌انداز شهر قم بود تصریح کرد: در حوزه مدیریت و تحول سازمانی برگزاری رویدادهای استارتاپی را انجام دادیم؛ در حوزه خدمات شهری اولین رویداد استارتاپی برگزار شد و شرکت‌ها برای محورهای اعلام‌شده حضور یافتند و شرکت‌ها ضمن آشنایی با مسائل و مشکلات شهرداری، بستری برای ایده‌های خلاقانه مدیریت شهری برای حل مسائل فراهم کردند.

وی گفت: امسال نیز رویداد حمل‌ونقل و ترافیک نیمه دوم امسال برگزار خواهد شد و ارتباط دوطرفه شرکت‌های دانش‌بنیان برقرار خواهد شد.

یزدان‌پناه بیان کرد: از طرفی به دنبال افزایش ظرفیت‌های پژوهشی شهرداری هستیم و تلاش داریم مراکز علمی را با نیازهای پژوهشی شهرداری آشنا کرده تا گامی به‌سوی حل این مسائل برداشته شود.**