35.9 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

برگزاری مراسم بزرگداشت فتح مهران با مشارکت شهرداری قم

مراسم بزرگداشت فتح مهران و رونمایی از یادمان عملیات غرورآفرین کربلای یک با حضور جمعی از مسئولان کشوری و لشگری و با مشارکت سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم در باغ‌موزه دفاع مقدس قم برگزار شد.

به گزارش شهرنیوز، مراسم بزرگداشت فتح مهران و رونمایی از یادمان عملیات غرورآفرین کربلای یک با حضور سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در باغ‌موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

در بخشی از این مراسم، سردار شکارچی از حمایت کامل از ساخت سریال یا فیلم سینمایی عملیات کربلای یک و مستند این عملیات خبر داد. گفتنی است طرح فیلم‌نامه عملیات کربلای یک پس از نگارش برای ساخت به تصویب رسانه ملی رسیده است.

در ادامه این مراسم، جانشین وقت لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب(ع) در جنگ تحمیلی ابراز کرد: رزمندگان ایرانی در عملیات والفجر ۸ که به فتح فاو معروف است گلوگاه دشمنان برای استفاده از آب‌های آزاد را مسدود کردند و حیثیت رژیم بعث به‌صورت جدی مورد تهدید قرار گرفت.

سردار احمد فتوحی اضافه کرد: بامداد ۲۸ اردیبهشت ۶۷ رژیم بعث با همیاری سایر دشمنان مهران را اشغال کرد و از فردای آن روز شروع به رجزخوانی علیه ایران نمود، صدام جمهوری اسلامی را تهدید کرد تنها در صورت خروج ایران از فاو حاضر به عقب‌نشینی از مهران خواهد بود.

وی یادآور شد: پس از اشغال مهران، امام راحل نسبت به آزادسازی مهران تأکید کردند و همین مسئله نیرو و انگیزه وصف‌ناشدنی به رزمندگان جنگ به‌ویژه لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب(ع) داد که مقدمه فتح مهران و بیرون راندن متجاوزان از خاک وطن شد.

یکی از رزمندگان وقت گردان رسول اکرم(ص) نیز طی سخنانی با اشاره به گوشه‌ای از خاطرات روزهای پایانی منتهی به عملیات کربلای یک اظهار کرد: رزمندگان برای رسیدن به محل آغاز عملیات مجبور به عبور از شیاری بودند که به دلیل تراکم جمعیت و گرمای شدید هوا شرایط دشواری را به وجود آورده بود.

رضا خاکبازان اضافه کرد: شهید ابراهیم جنابان از شهدای قمی در عملیات با لب‌های خشکیده خود از یکی از رزمندگان طلب آب کرد و قبل از شهادت صرفاً جرعه‌ای آب برای تر شدن لب‌هایش نوشید و دقایقی بعد جام شهادت را سر کشید.

حجت‌الاسلام صمدی از رزمندگان جنگ تحمیلی نیز گریزی به عملیات کربلای یک زد و ابراز داشت: عطش، تشنگی و گرمای شدید شیار آبزیادی به‌واقع صحنه‌ای از کربلا بود.

وی ابراز داشت: در بخشی از عملیات با رفتن پای یکی از رزمندگان بر روی مین، منورهای دشمن روشن شد و آن‌ها متوجه حضور نیروهای ایرانی شدند و در کمتر از ۳۰ ثانیه دسته شهید حسین کرمانی مانند برگ پاییز با شلیک مستقیم رگبار دشمن با لب‌تشنه در کنار جاده نقش بر زمین شدند.

در بخش پایانی این مراسم یادمان نماد شیار آب زیادی در عملیات کربلای یک به همراه دو عنوان کتاب اینفوگرافی و نقش لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب(ع) در عملیات کربلای یک و رزمندگان کربلای یک رونمایی شد.

گفتنی است در عملیات فتح مهران لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب(ع) نقش ویژه‌ای داشته و مجاهدت‌های بی‌شماری از رزمندگان قمی در دل تاریخ جنگ تحمیلی به یادگار مانده است.

مراسم بزرگداشت حماسه فتح مهران و رونمایی از یادمان عملیات غرورآفرین کربلای یک با حضور فرماندهان، مسئولان و پیشکسوتان دفاع مقدس شامگاه پنجشنبه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در باغ‌موزه دفاع مقدس در فضای باز برگزار شد.*