36.4 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

ناوگان اتوبوسرانی قم در مسیر نوسازی/بازسازی ۱۰۶ دستگاه اتوبوس در یک سال گذشته

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم با اشاره به پیشگام بودن شهر قم در بازسازی اتوبوس‌های فرسوده در کشور گفت: بیش از 100 دستگاه اتوبوس طی یک سال گذشته بازسازی‌شده است.

علی نیک در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنیوز، با اشاره به عملکرد شهرداری قم در نوسازی ناوگان اتوبوسرانی در چند سال گذشته اظهار داشت: امروز با قاطعیت می‌توانیم شهرداری قم را در اجرای طرح نوسازی و اورهال کردن اتوبوس‌ها در کشور پیش‌گام بدانیم.

وی افزایش قیمت اتوبوس‌ها و توقف تولید اتوبوس در کشور را عامل مهم فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی در کشور دانست و ابراز کرد: امروز فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی یک چالش کشوری بوده و قم به تبع آن درصدد رفع این مشکل است.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم، خرید ۱۱۰ دستگاه اتوبوس نو در سال‌های ۹۶ و ۹۷ را موردتوجه قرارداد و تأکید کرد: شهرداری قم با خرید ۱۱۰ دستگاه اتوبوس جدید توانست بخشی از ناوگان اتوبوسرانی را نوسازی کند.

وی تعداد اتوبوس‌های فعال در سطح شهر را ۱۴۰ دستگاه اتوبوس دانست و اذعان کرد: شهر قم با توجه به تغییر خطوط اتوبوسرانی و اجرای شیوه پیمایشی و همچنین ایجاد نظم در سرفاصله حرکت اتوبوس‌ها  به ۴۵۰ اتوبوس نیاز دارد.

نیک اجرای طرح اورهال و نوسازی اتوبوس‌ها را موردتوجه قرارداد و تصریح کرد: شهر قم پیشگام در اجرای این طرح در کشور بوده و تا امروز طی ۴ قرارداد ۱۰۶ دستگاه اتوبوس اورهال شده و به‌مرور وارد مدار می‌شوند.

وی ادامه داد: قرارداد شرکت شایان واگن البرز با ۷ دستگاه اتوبوس به مبلغ ۷ میلیارد ریال و قرارداد دوم برای بازسازی ۵۶ دستگاه اتوبوس شهاب خودرو با قوای محرکه رنو توسط شرکت پیشرو دیزل با مبلغ ۱۴۵ میلیارد ریال منعقدشده است.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم ادامه داد: قراردادی نیز با شرکت مارال صنعت ارومیه برای بازسازی ۳۹ دستگاه اتوبوس به مبلغ ۱۱۶ میلیارد ریال بسته‌شده و در آغاز طرح نیز قرارداد ۴ دستگاه اتوبوس با شرکت‌های مختلف منعقد شد.

وی از پیگیری قرارداد جدیدی برای بازسازی ۹۴ دستگاه اتوبوس خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر  نیز عقد قرارداد بازسازی کامل ۹۴ دستگاه اتوبوس با برندهای مختلف نظیر اسکانیا، اویکو، بنز، پیشرو و شهاب در مرحله پیگیری است.**