33.3 C
شهر مقدس قم
۲۱ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار مناطق

جمع‌آوری روزانه ۱۱۳ تن پسماند در منطقه یک شهر قم/افزایش مشارکت‌های مردمی در تفکیک از مبدأ پسماند

مدیر منطقه یک شهرداری قم از جمع‌آوری روزانه 113 تن پسماند در سطح این منطقه خبر داد.

احمد ترکمن در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنیوز، با اشاره به اهمیت جمع‌آوری پسماند و رفت‌وروب شهر اظهار داشت: با تلاش‌هایی که در سال‌های گذشته انجام‌شده، امروز شهر قم یک شهر آراسته و زیبا در کشور شناخته می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال ۹۴ میزان پسماند جمع‌آوری‌شده در سطح منطقه یک، روزانه ۱۳۵ تن بوده است، ابراز کرد: با اقدامات فرهنگی و افزایش غرفه‌های دریافت زباله‌های خشک، در حال حاضر روزانه ۱۱۳ تن پسماند در سطح منطقه جمع‌آوری می‌شود.

مدیر منطقه یک شهرداری قم افزود: یکی از علت‌های کاهش آمار در رابطه با جمع‌آوری زباله، مشارکت‌های مردمی در حوزه تفکیک از مبدأ بوده که در حال حاضر ۵ درصد پسماند منطقه توسط مردم در مبدأ تفکیک می‌شود که با برنامه‌ریزی‌ها به دنبال افزایش این میزان مشارکت عمومی هستیم.

وی تعداد غرفه‌های و ایستگاه‌های بازیافت در منطقه یک را ۸ غرفه دانست و اذعان کرد: شبکه‌های مجازی در مورد تفکیک از مبدأ، برنامه‌ریزی و ارائه آموزش‌های راهبردی به شهروندان در سال‌های گذشته انجام‌گرفته که نقش به سزایی در کاهش حجم پسماند منطقه یک داشته است.

ترکمن ساماندهی چاله کوره‌های محله نوقطار را مورد توجه قرار داد و گفت: این کوره‌ها در منطقه نوقطار به معضلی تبدیل‌شده بود که با همکاری منطقه، اداره رفع تخلفات شهری و سازمان پسماند و با همراهی دادگستری استان این مناطق ساماندهی شده است.

وی با تأکید بر اینکه سالانه حدود ۴۰ میلیارد تومان هزینه جمع‌آوری پسماند و نگهداری فضای سبز منطقه هزینه می‌شود، تصریح کرد: با تلاشی که در سال‌های گذشته در زمینه مکانیزه شدن تجهیزات صورت گرفته، ۳۰ درصد استفاده از نیروی انسانی در سطح منطقه کاهش‌یافته است.**