28.6 C
شهر مقدس قم
۲۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

“قم در مسیر تحول”/بهره‌برداری نخستین دستگاه امحاء زباله‌های عفونی کشور در قم

شهردار قم گفت: با بهره‌برداری از دستگاه امحاء زباله‌های عفونی، قم تنها شهری است که به این دستگاه مجهز شده است و زباله‌های عفونی در قم دفن نخواهد شد.

به گزارش شهرنیوز دکتر سقاییان نژاد در حاشیه افتتاح پروژه‌های شهری محیط زیستی قم که در قالب طرح “قم در مسیر تحول” با حضور استاندار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر و جمعی از مدیران و مسئولان استانی برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در برنامه پنج‌ساله دوم قم ۱۴۰۴ بیشتر حرکت‌ها در ارتباط با مسائل نرم‌افزاری است و در این راستا نیز یکی از اقدامات بسیار مهم در این زمینه محیط‌زیست شهری است.
وی با اشاره به جایگاه سوم شهر قم در سرانه فضای سبز در بین کلان‌شهرها بیان کرد: در موضوع فضای سبز سرانه فضای سبز شهری قم که سال ۱۳۹۴ میزان آن ۱۶.۸ مترمربع بود به ۲۰.۳ رسیده و قرار است در برنامه چهارم شهرداری قم به ۲۶ مترمربع به ازای هر شهروند برسد.
شهردار قم با اشاره به اینکه در کنار فعالیت‌های توسعه‌ای فضای سبز بحث پسماند یکی از موضوعات بسیار مهم در حوزه زیست‌محیطی است، افزود: در این راستا چهار پروژه در بخش پسماند شهر قم آماده‌شده که یکی از آن‌ها راه‌اندازی دستگاه امحای زباله‌های بیمارستانی است و این دستگاه و سیستم خاص امحاء آن با ظرفیت روزانه ۱۰ تُن، تنها در شهر قم به بهره‌برداری رسید است.
دکتر سقاییان نژاد بابیان اینکه این دستگاه تمام زباله‌هایی که از طریق بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تولید می‌شود را امحا می‌کند گفت: پیش‌ازاین، پسماندهای بیمارستانی دفن و مشکلات زیست‌محیطی ایجاد می‌کرد که ازاین‌پس یک گرم از زباله‌های عفونی دفن‌نشده و با استفاده از این دستگاه میکروب‌زدایی و امحاء می‌شود.
شهردار قم به آغاز عملیات اجرایی احداث خط دوم پردازش پسماندهای شهری اشاره کرد و بابیان اینکه این خط ۳۰۰ تن ظرفیت خواهد داشت و با بهره‌برداری از آن ظرفیت پردازش پسماندهای شهری به ۶۰۰ تن در روز می‌رسد، افزود: در قم روزانه ۷۰۰ تن زباله تولیدی داریم که ۶۰۰ تن آن پردازش و ۱۰۰ تن آن نیز بازیافت می‌شود.
وی گفت: برای اینکه بتوانیم فرآوری پسماندها را نیز داشته باشیم، سایتی نزدیک ۲۰ هزار مترمربع تخمیر این پسماند را دنبال می‌کند که فرآوری‌های بعدی این پسماندها را داشته باشد.
شهردار قم در بخش دیگری از سخنان خود به چرخه مسائل زیست‌محیطی و پسماند و ارتباط آن با مردم اشاره کرد و گفت: در این راستا سامانه نرم‌افزاری طراحی‌شده که شهروندان را بر اساس این نرم‌افزار هدایت کنیم تا بازیافت از مبدأ بیشتر صورت گیرد. همچنین این نرم‌افزار قابلیت امتیازدهی به شهروندان برای تشویق آنان و فرهنگ‌سازی بیشتر را دارد تا روزبه‌روز بتوانیم بازیافت را افزایش دهیم.
انتهای پیام/