41 C
شهر مقدس قم
۱۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

رویداد عکاسی «فتوواک» در قم برگزار شد

آیین فراخوان سومین بخش جشنواره نمای مطلوب با عنوان رویداد عکاسی «فتوواک» به همت شهرداری قم و جهاد دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش شهرنیوز، آیین فراخوان سومین بخش جشنواره نمای مطلوب با عنوان رویداد عکاسی «فتوواک» در تالار جلسات رضوان شهرداری قم با حضور عکاسان و جمعی از مسئولان شهرداری و جهاد دانشگاهی قم برگزار شد.

در ابتدای این مراسم محسن صادقی امینی، مدیرکل دفتر طرح‌های توسعه شهری شهرداری قم با اشاره به اینکه محور فعالیت‌های این جشنواره را عمدتاً شهروندان بر عهده دارند، گفت: بخش ویژه فتوواک تلفیقی از معماری شهرسازی و هنر عکاسی است و آنچه که امروز انجام‌گرفته تلفیق منظر و سیماست؛ اگر در فعالیت امروز به این امر مهم دست پیدا کنید به هدف جشنواره رسیدیم.

ایجاد الگوی نمای تاریخی با هویت اسلامی

در ادامه معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قم ابراز کرد: با توجه به اهمیت نمای شهر که به جهت امنیت، مسائل اقتصادی و زیباسازی شهری موردتوجه قرار گرفته است، این جشنواره کار خود را آغاز کرد.

علی حسینی افزود: نمای تاریخی زیبا با هویت اسلامی متناسب با اقلیم قم به‌ویژه مصالح آجری، نمای مسکونی مطلوب و ایجاد الگو برای منطقه و نماهای نامطلوب که باعث آشفتگی بصری شدند، از محورهای جشنواره فتوواک است.

وی ادامه داد: مهلت ارسال آثار تا ۲۲ خردادماه است و برای شرکت در جشنواره علاقه‌مندان می‌توانند از عکاسی با دوربین و عکاسی با تلفن همراه بهره‌مند شوند.

رئیس انجمن عکاسان قم نیز در ادامه گفت: درگذشته شهر قم به لحاظ توسعه دچار یک سری محرومیت‌ها بود و آثار نامطلوبی از آن در فضای شهری شاهد بودیم، اما در سال‌های اخیر مدیریت شهری اقدامات مناسبی را انجام داده است و این رویداد ازجمله اقدامات شهری است.

ابراهیم سلیمانی در خصوص عکاسی معماری ابراز کرد: عکاسی معماری یکی از شاخه‌های عکاسی صنعتی به شمار می‌رود و در این نوع عکاسی با اقدام یک باره هنرمند موفق به ثبت عکس‌های قابل‌توجه نباشد و لذا معمول است که اول در این نوع عکاسی بازدید انجام می‌شود و سپس با بررسی نور و سایر شرایط عکاسی و در زمان دیگری عکاسی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه در عکاسی آر نماهای شهری از نور یکدست استفاده نکنید، ادامه داد: از نقش نور در نوع عکاسی باید استفاده شود زیرا نور به انعکاس حجم کمک می‌کند و این شرایط نوری حدود ظهر فراهم نمی‌شود و تابش نور صبحگاهی بسیار مطلوب است.

رئیس انجمن عکاسان قم یادآور شد: از جزئیات و نقش و نگارها و بافت و رنگ ساختمان‌ها تلاش کنید بیشترین استفاده را ببرید؛ عناصر و آلودگی‌های بصری مزاحم در عکاسی بسیار آزاردهنده است و یکی از راه‌هایی که این عناصر را از عکس خودمان حذف کنیم پنهان کردن، محو کردن و عبور از آن‌هاست.

وی با بیان اینکه عکاسی معماری در ساعت غروب و پایانی شب مطلوب نیست، عنوان کرد: اگر برای عکاسی ساعات غروب انتخاب‌شده است، باید نورپردازی و سایر عناصر مهم در عکاسی موردتوجه قرار بگیرد.

سلیمانی اظهار کرد: نمای مطلوب تنها به نمای بیرونی ساختمان اطلاق نمی‌شود و بخش‌های درونی ساختمان را نیز شامل می‌شود.

وی در ادامه به تکنیک‌های عکاسی اشاره کرد و ادامه داد: تکنیک HDR و پانوراما ازجمله تکنیک‌های مؤثر برای عکاسی معماری مطلوب به‌شمار می‌رود.

رئیس انجمن عکاسان قم اذعان کرد: همه آنچه که عکاسان امروز ثبت می‌کنند از بناهای مطلوب شهری نیست و نماهای قدیمی یا مدرن شهری برای عکاسی امروز که دارای آلودگی‌های بصری فراوانی است نیز در مکان‌های برگزیده برای عکاسی در نظر گرفته‌شده است.

وی افزود: ساختمان شهرداری قم، ساختمان علوم پزشکی قم در خیابان ساحلی، مسجد امام حسن مجتبی(ع)، خانه شاکری در خیابان طالقانی و مجتمع فرهنگی ــ مسکونی مدینه العلم سوژه‌های عکاسی امروز است.

پس از پایان مراسم، عکاسان حاضر در جلسه برای ثبت قاب و عکاسی متناسب با محورهای جشنواره در مکان‌های برگزیده ازنظر معماری و نمای مطلوب در شهر قم که از سوی جهاد دانشگاهی قم انتخاب‌شده است، حضور پیدا کردند.

یادآور می‌شود، سومین جشنواره نمای مطلوب با همکاری جهاد دانشگاهی و شهرداری قم در حال برگزاری است.**