30.7 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

“قم در مسیر تحول”/شهرداری پیشگام ثبت تاریخ شفاهی قم و فرهنگ شهادت است/اجرای تورهای روایتگری در خانه موزه شهیدان زین‌الدین

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم، شهرداری را پیشگام ثبت تاریخ شفاهی قم و فرهنگ شهادت دانست و گفت: تور روایتگری و گردشگری ایثار و شهادت در خانه موزه شهیدان زین‌الدین برگزار می‌شود.

به گزارش شهرنیوز، ابوالقاسم مقیمی در آیین افتتاح موزه شهیدان زین‌الدین و شهدای لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب(ع) از پروژه خانه موزه شهیدان زین‌الدین و در ادامه طرح ” قم در مسیر تحول” ، ضمن ارائه گزارشی از روند ساخت این موزه فرهنگی اظهار داشت: این خانه سه سال پیش در اختیار شهرداری قم قرار گرفت تا فضایی برای تربیت نسل جوان و زنده نگه‌داشتن فرهنگ ایثار و شهادت باشد.
مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری ورزشی شهرداری قم با تشریح روند تغییرات ابنیه خانه شهیدان زین‌الدین افزود: با در نظر گرفتن الگوی تربیتی انقلاب اسلامی و خط‌مشی دادن به جوانان در انتخاب فرهنگ انقلابی و شهادت‌طلبی به‌دور از دنیاطلبی و همچنین مدیریت انقلابی در تربیت نیروها و جوانان انقلابی، محتوای این خانه موزه طراحی شد.
وی با تأکید بر تربیت شهیدان زین‌الدین بر اساس این سه الگوی انقلابی تصریح کرد: شهیدان زین‌الدین بر اساس این سه مؤلفه تربیت‌شده و باید برای تربیت دوباره چنین جوانانی از آن الگوبرداری شود.
مقیمی بیش از یک سال ونیم کار پژوهشی را پشتوانه طراحی خانه موزه شهیدان زین‌الدین دانست و تأکید کرد: هیچ کتاب و مقاله‌ای با موضوع شهیدان زین‌الدین نبوده که مطالعه نشود و حضور خانواده این شهیدان در تمام مراحل پژوهش و در اختیار قرار دادن اسناد و عکس‌هایی برای نخستین بار، کمک زیادی به مجموعه شهرداری برای تولید محتوای این خانه موزه کرده است.
وی مصاحبه با ۵۰ پیشکسوت و هم‌رزم شهیدان زین‌الدین را نقطه قوت این پژوهش برشمرد و خاطرنشان کرد: در کنار تیم پژوهشی تیم هنرمندان نیز در بازسازی این خانه موزه حضورداشته و با دستور مستقیم دکتر سقاییان نژاد تور روایتگری و گردشگری ایثار و شهادت آماده شد.
مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری ورزشی شهرداری قم، خانه موزه شهیدان زین‌الدین را دومین مکان بعد از بیت امام خمینی (ره) در مسیر تور روایتگری و گردشگری ایثار و شهادت معرفی کرد و گفت: شهرداری قم در ثبت و ضبط تاریخ شفاهی قم پیشگام بوده و شهر قم قطب گردشگری در حوزه فرهنگ شهادت خواهد شد.
وی با تشکر از حضور علما، سرداران و پیشکسوتان فرهنگ ایثار بیان کرد: قرار بود حاج قاسم سلیمانی در آیین افتتاح این خانه موزه حضورداشته باشد و امروز شهر قم مفتخر به زنده نگه‌داشتن فرهنگ شهادت بوده و جای سردار شهید در این اقدام خالی است.