36.7 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
جشنواره نمای مطلوب

گرانی مسکن نتیجه استقبال از نمای رومی است

مسئول مرکز خدمات تخصصی معماری جهاد دانشگاهی گفت: ادامه روند استقبال از نمای رومی پیامدهایی همچون گرانی مسکن و مشکلات اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

جهان بخش در گفت و گو با شهرنیوز بیان کرد: استقبال مردم قم از نماهای رومی مانند علامت بروز یک بیماری هست بنابراین باید دنبال علت بروز این علامت بود تا از ابتلاء به بیماری جلوگیری شود. یکی از دلایل اصلی بروز آن عدم ایجاد تفکیک بین احیای زمین و زمین‌خواری است که این امر سبب بالا رفتن تعداد اجاره‌نشینان و معاملات مسکن و درنهایت تبدیل شدن مسکن به کالایی تجاری شده است.

وی افزود: زمانی که سرمایه‌گذاری در مسکن تجارت تلقی شود، ساخت و ساز آن به اولین ایده جذابی که بازار نشان دهد نظر مثبت می‌هد هر چند آن ایده غیر اصولی باشد در نتیجه با افزایش استقبال عرضه بازار نیز افزایش می‌یابد. راه حل جلوگیری از وخیم‌تر شدن این معضل فراهم کردن زمین کافی است.

جهان بخش یاد آور شد: همان طورکه گفتیم استقبال از نمای رومی علامت بروز بیماری است اما اگر به آن رسیدگی نشود و شهر به بیماری مبتلا شود قطعا پیامدهایی منفی از جمله گرانی مسکن و افزایش مشکلات اقتصادی مردم و به تبع متزلزل شدن کانون خانواده ها و افزایش طلاق و جرم و جنایت را به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه سخنانش گفت: اینکه در زمان قدیم خانه‌ها یک دست بود، صرفا به دلیل محدود بودن ایده‌ها و مصالح نیست؛ دلیل اصلی آن سادگی مردم و عدم تمایل به خودنمایی و فردگرایی آن‌ها بر خلاف مردم جامعه امروزی بوده است. البته بخشی از این مسائل نیز به خودمان برمی‌گردد که افراد را بر اساس خود محور بودن تربیت و خلاقیت در معماری را متفاوت بودن معنی میکنیم.

جهان بخش با تأکید بر این که سلیقه کارفرما در طراحی مهم است اما باید بستر سالمی برای آن ایجاد شود تا ذائقه خوب رشد کند، ابراز کرد: در انجام این امر علاوه بر فرهنگ‌سازی عمومی، معمار باید با استفاده از دانش خود به جامعه آگاهی ببخشد؛ ضمن این که قوانین موجود در این زمینه نیز نباید محور باشند.

وی در رابطه با مهمترین معیارها در طراحی نما اظهار کرد: اولین معیار هماهنگی شهری است که از عدم تمایل به خودمحوری و خودباوری نتیجه می‌شود. به عنوان معیارهای بعدی می‌توان به عدم اسراف در مصالح، صرفه جویی در مصرف انرژی، استفاده از مصالح بومی، عدم غلبه بر فضای طبیعی و بهره مند بودن از حق آسمان و نور اشاره کرد.

مسئول مرکز خدمات تخصصی معماری جهاد دانشگاهی قم گفت: در حل این نوع مشکلات نباید به سمت درمان سطحی و غیر ریشه‌ای برویم زیرا ما را در تشخیص خطای اصلی دچار مشکل می‌کند.*