25.3 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان پارک‌ها

اجرای طرح نجات فضای سبز بوستان معصومیه قم/صرفه‌جویی ۵۰ درصدی مصرف آب

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم از اجرای طرح نجات فضای سبز بوستان معصومیه با تکمیل شبکه مکانیزه آبیاری در این بوستان خبر داد.

به گزارش واحد خبر سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم، پیام جوادیان با اشاره به اجرای سیستم پمپاژ بوستان معصومیه برای افزایش بهره‌وری فضای سبز این بوستان، اظهار کرد: ۱۰۰ هکتار از اراضی بوستان معصومیه که به‌صورت غرقابی و سنتی آبیاری شده و راندمان پایینی داشتند در سال‌های ۹۸ و ۹۹ سیستم‌های آبیاری، سیستم پمپاژ و مخازن تکمیل و راه‌اندازی شده و در سال جاری به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با بیان اینکه ۱.۵ میلیارد تومان هزینه لوازم، ۹۰۰ میلیون تومان هزینه اجرا، ۶۰۰ میلیون هزینه مخزن بتنی و ۱۵۰ میلیون هزینه پمپاژ این پروژه انجام‌شده است، ابراز کرد: با این سیستم میزان مصرف آب تا ۵۰ درصد کاهش‌یافته و دوره آبیاری که یکماه یکبار بود تا ۱۰ روز یکبار کاهش می‌دهد که کیفیت فضای سبز را بهتر کرده و هزینه نیروی انسانی نیز بسیار کاهش می‌یابد.

جوادیان ادامه داد: در خصوص آسیب‌های آبیاری غرقابی هم هزینه‌های زیادی صورت می‌گرفت که با این پروژه این مشکلات حل خواهد شد و هزینه کمتری برای نگهداری بوستان صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط آبیاری امکان توسعه فضای سبز وجود نداشت اما با آبیاری قطره‌ای امکان توسعه بوستان فراهم می‌شود.**