25.3 C
شهر مقدس قم
۲۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان پارک‌ها

تلاش برای تکثیر درختان نخل و ثمردهی آن در سطح شهر

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: اقدامات اولیه برای تکثیر درختان نخل و گرده‌افشانی آن‌ها به‌منظور ثمردهی و میوه‌دهی در فضای سبز شهری در مجموعه سازمان در حال انجام است.

به گزارش واحد خبر سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم، پیام جوادیان با تأکید بر اینکه طی سال‌های اخیر آموزش شهروندی و پیمانکاران فضای سبز در راستای افزایش بهره‌وری در دستور کار قرار داشته است، اظهار کرد: خوشبختانه هم شهروندان استقبال خوبی از این کارگاه‌ها در جهت تقویت روش‌های نگهداری فضای سبز خانگی داشته‌اند و هم پیمانکاران با حضور اثربخش زمینه تقویت فضای سبز شهری را فراهم کرده‌اند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم به برگزاری کارگاه آموزشی تکثیر درختان نخل و گرده‌افشانی آن‌ها به‌منظور ثمردهی و میوه‌دهی در فضای سبز شهری اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه درخت نخل از گونه‌های مقاوم و سازگار با شرایط اقلیم گرم و خشک است و از سالیان قبل این‌گونه در سطح شهر در فضای سبز کاشته می‌شده و برخی شهروندان در منازل کشت کرده‌اند این درختان قابلیت تکثیر دارند و با پاجوش تکثیر می‌شوند و بسیاری هم قابلیت گرده‌افشانی داشته و می‌توانند میوه قابل‌ملاحظه‌ای را تولید کنند.

جوادیان خاطرنشان کرد: در این راستا اقدامات اولیه با یک گروه بخش خصوصی آغاز شد و با توجه به اینکه این درخت یک درخت قرآنی است و تأکید بسیاری بر میوه آن شده است و با نظر به حساسیت این‌گونه به فصل سرما درصدد تکثیر بیشتر این درخت در سطح شهر هستیم.

وی یادآور شد: با این شرکت جلساتی برگزار شد و در گام اول قرار شد درختان نخل سطح شهر آماربرداری شده تا بتوانیم برای تکثیر آن از درختان پایه ماده استفاده کرده و از پاجوش آن‌ها تکثیر کرده و تعداد آن‌ها را افزایش دهیم.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم تصریح کرد: در گام بعدی جلسه‌ای برگزار شد و قرار شد با دو رویکرد گرده‌افشانی درختان نخل سطح شهر و ایجاد فرهنگ تکثیر این درختان در شهر کارگاه آموزشی برگزار شود.**