35 C
شهر مقدس قم
۱۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

نگرش مردم به نمای ساختمان باید تغییر کند/ تبعات تغییر ذائقه فرهنگی و اجتماعی

مدیرکل نظارت بر ضوابط شهرسازی شهرداری قم با اشاره به رسالت طراحان در خلق نمای مطلوب، تصریح کرد: تغییر ذائقه اجتماعی و فرهنگی مردم، رسالت طراحان را نیز تحت تاثیر قرار داده است که در این راستا توسعه آموزش و آگاهی بخشی به مردم می‌تواند سهم به سزایی در بهبود سلیقه و نگرش مردم نسبت به انتخاب نما داشته باشد.

مسعود میلانی در گفت وگو با شهرنیوز در خصوص شاخص‌های نمای مطلوب، بیان کرد: تناسبات، تمیزی، با معنا بودن، نظم و تعادل و وابستگی به مکان و همچنین استحکام و ایمنی از مهم ترین شاخص‌های یک نمای مطلوب هستند.

مدیرکل نظارت بر ضوابط شهرسازی شهرداری قم در ادامه با اشاره به چالش‌های حوزه طراحی نمای ساختمان که منجر به سیما و منظر شهر می‌شود، تصریح کرد: نماها در حقیقت می‌توانند بیانگر هویت و درک ذهنی طراح باشند که به همین خاطر در مسائل اجتماعی و فرهنگی نیز موثرند.

میلانی با بیان اینکه دسترسی به متخصصان متعهد در حوزه طراحی دشوار است، اظهار کرد: در خصوص طراحی نما، نابسامانی هویتی، اغتشاش بصری و عدم ایمنی و سازگاری از مسائلی هستند که سبب مخدوشی سیما و منظر شهر می‌شوند.

وی با اشاره به رسالت طراحان در خلق نمای مطلوب، تصریح کرد: تغییر ذائقه اجتماعی و فرهنگی مردم، رسالت طراحان را نیز تحت تاثیر قرار داده است که در این راستا توسعه آموزش و آگاهی بخشی به مردم می‌تواند سهم به سزایی در بهبود سلیقه مردم نسبت به انتخاب نما داشته باشد.

مدیرکل نظارت بر ضوابط شهرسازی شهرداری قم در خصوص تاثیرات نمای مطلوب در سبک زندگی شهروندی، بیان کرد: نمای ساختمان را می‌توان به لباس تشبیه کرد که به نوعی نشانگر شخصیت هر فرد است، همین موضوع می‌تواند تاثیرات پوشش یک ساختمان و شهر را بر فرد یا جمع بیان کند.

میلانی در ادامه افزود: طراحان یا سازنده‌های نما در ایجاد اختلال یا نظم و آرامش یک مجموعه در سیمای شهری موثر هستند.

وی در خصوص اقدامات شهروندان در راستای بهبود نمای ساختمان ها و همکاری شهرداری در این زمینه، به نقش مهم رسانه‌ها در آگاهی بخشی به شهروندان اشاره کرد و خاطر نشان کرد: نمای ساختمان‌ها صرفا جنبه زیبایی ندارد و درباره بهبود نماها باید شهروندان را آگاه کرد و در سایه همدلی سایر دستگاه ها به رشد و بلوغ فکری در این زمینه رسید.**