30.7 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

لزوم نصب سیستم‌های اعلام و اطفای حریق در بازارها و پاساژهای قم/کارگاه‌های چوب‌بری از بازار کهنه جابجا شوند

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم گفت: یکی از مواردی که پاساژها را تهدید می‌کند، نبود سیستم اعلام و اطفای حریق است که اهمیت این موضوع به مالکان اعلام‌شده که سیستم‌های اعلام و اطفای حریق در جلوگیری و کنترل آتش‌سوزی بسیار مؤثر است.

به گزارش شهرنیوز، عباس جعفری با اشاره به اهمیت ایمنی در پاساژها و مراکز خرید تجمعی در شهر قم، اظهار داشت: یکی از مواردی که پاساژها را تهدید می‌کند، نبود سیستم اعلام و اطفای حریق است که اهمیت این موضوع به مالکان اعلام‌شده که سیستم‌های اعلام و اطفای حریق در جلوگیری و کنترل آتش‌سوزی بسیار مؤثر است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با بیان اینکه وقتی در بازه‌های زمانی روز و به‌ویژه نیمه‌شب، آتش‌سوزی با کندسوزی شروع شود، این سیستم‌ها اعلام حریق می‌کند، تصریح کرد: در این شرایط، هم نگهبان مجموعه می‌تواند سریعاً نسبت به خاموش کردن آتش اقدام کند و هم آتش‌نشانی زودتر مطلع می‌شود و در همان ابتدای کار می‌توان آتش‌سوزی را جمع کرد.

جعفری عنوان کرد: در قدم نخست قرار شد مالکان این مراکز، مسائل ایمنی ابتدایی را که بدون هزینه یا کم‌هزینه بوده انجام دهند و در قدم بعدی، بحث سیستم‌های اعلام و اطفای حریق را نصب کنند.

وی مشکلات ایمنی بازار کهنه را موردتوجه قرار داد و افزود: بازار کهنه به سبب پیشینه تاریخی، زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است ولی از گذشته به خاطر دارا بودن کاربری‌هایی مانند چوب‌بُری، انبار کردن چوب و تهیه جارو، پتانسیل آتش‌سوزی بسیار بالایی دارد که به همین دلیل، بارها حادثه آتش‌سوزی اتفاق افتاده و تعدادی از همکاران ما در آنجا متأسفانه صدمات خیلی شدیدی دیدند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم یادآور شد: با تذکرات متعدد و پیگیری‌های انجام‌شده و دستورالعمل ابلاغی معاون خدمات شهری شهرداری قم تا حدودی بازار کهنه، سر و سامان گرفته ولی کامل نیست.

جعفری با تأکید بر اینکه از نظر سازمان آتش‌نشانی، انبارهای چوب و کارگاه‌های بزرگ چوب‌بری باید از بازار کهنه جابجا شده و به شهرک صنوف منتقل شود، تصریح کرد: به‌هیچ‌عنوان صلاح نیست این کاربری‌ها در هسته مرکزی شهر فعالیت داشته باشند.**