35 C
شهر مقدس قم
۱۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

نمای رومی تیشه زدن به ریشه فرهنگ قم است

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ابراز داشت: با توجه به این که قم از غنای فرهنگی بالایی برخوردار است، نمای رومی به نوعی تیشه زدن به ریشه فرهنگ استان است و عده‌ای در این زمینه به دنبال سودجویی‌های خود هستند.

به گزارش شهرنیوز، امین مقومی با بیان اینکه لحاظ نمودن مولفه‌های فرهنگ و سبک زندگی اسلامی- ایرانی در طراحی ساختمان‌ها به خصوص نمای ساختمان از مهم‌ترین عوامل نما و منظر شهری است، اظهار داشت: معماری و سبک زندگی اسلامی ایرانی باید با فرهنگ مردم عجین شود و در این راستا مهندسان و دست اندرکاران حوزه ساخت و ساز نیاز به محتوای فرهنگی دارند چراکه در غیر این صورت ضعف فرهنگی به تمام متولیان این امر سرایت می‌کند.
وی بیان داشت: متاسفانه در سالهای اخیر برخی از نماهای ساختمانی در قم که در بیشتر مناطق شهری غالب شده است، هیچ گونه سنخیتی با معماری، هنر و فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی نداشته و همین امر موجب شده تا چهره شهر، رنگ غیربومی و بعضاً غربی به خود بگیرد هرچندکه خلاء‌های قانونی نیز بی‌تاثیر نبوده است.
وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص توجه به معماری و شهرسازی قم افزود: مقام معظم رهبری در سال ۸۹ در اجتماع بزرگ مردم قم، فرمودند: «آنچه را که من تأکید می‌کنم، معماری و شهرسازی قم است. امروز کارهای بزرگی در قم دارد انجام می‌گیرد، ساخت و سازهایی انجام می‌گیرد؛ حتماً در این معماری‌ها باید ملاحظه کنند که معماریِ اسلامی باشد؛ نمادهای انقلاب در این شهر، در معماری‌ها مشاهده شود؛ چون اینجا شهر اسلام و شهر انقلاب است.»
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ابراز داشت: از چندین سال قبل اجرای نمای رومی در سطح شهر قم بسیار شایع شده بود، با توجه به این که قم از غنای فرهنگی بالایی برخوردار است، نمای رومی به نوعی تیشه زدن به ریشه فرهنگ استان است و عده‌ای در این زمینه به دنبال سودجویی‌های خود هستند.
وی با بیان اینکه نماهای نامناسب مانند نمای رومی فارغ از بحث فرهنگی در حوزه ایمنی نیز مشکلاتی دارند اضافه کرد: در چنین بناهایی در صورتی که حادثه‌ای همانند زلزله رخ دهد؛ شاهد خسارت‌هایی خواهیم بود که به نظر می‌رسد یکی از علل اجرای چنین نماهایی، عدم وجود سازندگان دارای صلاحیت می‌باشد که در حال حاضر این موضوع از آسیب‌های بخش ساخت و ساز قم است.
مقومی عنوان داشت: در سال ۹۵ اهتمام خوبی در کمیته سیما و منظر شهری استان قم در راستای تدوین ضوابط طراحی سیما و منظر شهری قم بوجود آمد و الزامات مربوط به اجرای نماهای ساختمانی در کمیسیون ماده ۵ استان به تصویب رسید.
وی یکی از مصوبات کمیته سیما و منظر شهری در سال ۹۵ را موضوع ممنوعیت استفاده از نمای رومی برشمرد و افزود: این امر به تصویب کمیسیون ماده ۵ هم رسید و شهرداری قم نیز اعلام نموده از تاریخ ابلاغ مصوبه در کلیه ساختمانهای سطح شهر قم «نماهای موسوم به نمای رومی» ممنوع می‌باشد و در صورت‌عدم توجه مالکین به اخطارهای شهرداری، کلیه مسئولیت‌ها در هنگام صدور پایان کار به عهده مالک پلاک مربوطه است.
وی با انتقاد از عملکرد برخی مالکان در حوزه ساخت و ساز افزود: متاسفانه برخی از شهروندان در ساخت ساختمان‌ها، بیش از هرچیز به نما و تزئینات داخلی خانه اهمیت می‌دهند ولی به ایمنی و مقاوم‌سازی ساختمان توجه جدی و لازم ندارند که این امر نیز نیازمند فرهنگ‌سازی دارد.
وی در ادامه با بیان اینکه کمیته سیما و منظرشهری استان قم؛ برای صیانت از هویت اسلامی – ایرانی و ساماندهی و هماهنگی نماهای شهری، دستورالعمل و ضوابط نما و سیمای شهری در فرآیند طراحی، محاسبه، نظارت و اجرا را تدوین کرد ادامه داد: ارتقاء کیفی نمای ابنیه، سیما و منظر شهری، حفظ، ارتقا و احیای فرهنگ معماری و شهرسازی غنی گذشته قم، انتظام بخشی نماهای شهری و جلوگیری از اغتشاشات بصری از جمله اهداف این دستورالعمل است.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم تاکید کرد: باید تلاش شود تا بر اساس این دستورالعمل دستگاه‌های مسئول نسبت به اجرای فرم‌های نامتعارف و سبک‌های مغایر مبانی و اصول معماری اصیل ایرانی و اسلامی و الگوی حاکم بر معماری بومی شهر قم، نقش خود را ایفا کنند و برای آن دسته از بناهایی که این دستورالعمل را رعایت نمی‌کنند نباید پایان کار، گواهی‌عدم خلاف و شناسنامه فنی و ملکی ساختمانی صادر شود و هر گونه تخلف صورت گرفته در این زمینه می‌بایست به کمیسیون ماده صد و همچنین شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ارجاع داده شود تا اثر بازدارندگی داشته باشد.
وی با اشاره به برخی موارد در این دستورالعمل گفت: در این دستورالعمل استفاده از برخی از مصالح برای اجرای نمای ساختمان مجاز شمرده نشده و ممنوع است که از جمله آن می‌توان به استفاده از مصالح صیقلی و بازتابنده نور، استفاده از نماهای پرده‌ای همچون کامپوزیت، آلومینیومی و شیشه‌ای اشاره کرد؛ در عین حال استفاده مصالحی که با اقلیم و شرایط معماری بومی قم سنخیت دارد از جمله آجر، سنگ و چوب تاکیده شده است.
وی افزود: مهندس طراح معماری با دریافت نظرات مالک باید طرح نمای ساختمان با جزییاتی از جمله رنگ، جنس، نوع مصالح و جزییات اجرا را تهیه و به مراجع صدور پروانه ارائه دهد و مسئولیت نظارت بر حسن اجرای نقشه‌های مصوب بر عهده مهندس ناظر است.
مقومی اضافه کرد: از شهروندان انتظار می‌رود تا با مشورت گرفتن از متخصصین این امر، نمای مناسبی برای بنای خود در نظر بگیرند و به این موضوع هم توجه داشته باشند که نماهای سنگین در مواقع بروز حوادث، خود می‌تواند آسیب آفرین باشد؛ از این رو تمرکز اصلی مالکین می‌بایست بر روی موضوع استحکام و ایمنی ساختمان باشد و در این راستای بر اساس مقررات ملی ساختمان عمل کنند.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره نمای برتر در استان قم اظهار داشت: در سالهای گذشته جشنواره نمای برتر با هدف انتخاب نماهای برگزیده قم به منظور جلب نظر بدنه متخصص شهر، طراحان، دست اندرکاران اجرا و شهروندان با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، شهرداری و اداره کل راه وشهرسازی برگزار و از طراحان، مجریان و مالکان نماهای برتر استان قم تجلیل به عمل آمد که اینگونه جشنواره‌ها اقدام مناسبی در راستای فرهنگ‌سازی در این حوزه محسوب می‌شود.