41 C
شهر مقدس قم
۱۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

ریسک‌پذیری از اصول مدیریت شهری است/ ضرورت تداوم پروژه‌های عمرانی در قم

شهردار قم ریسک‌پذیری را یکی از اصول مهم مدیریت شهری دانست و بر لزوم تداوم پروژه‌های عمرانی در شهر تأکید کرد.

به گزارش شهرنیوز، دکترسید مرتضی سقائیان نژاد امروز و در جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر با ابراز‌امیدواری از تداوم خدمات‌رسانی به مردم بر اساس تجربیات سال‌های گذشته بیان کرد: بودجه شهرداری‌ها بر اساس درآمد‌ها و هزینه هاست، به بیان دیگر مدیریت شهری به دنبال آن است که بر اساس چارچوب‌ها حرکت کند و پیش بینی‌های لازم را داشته باشد.

وی افزود: باید گفت علاوه بر این مهم، ریسک‌پذیری در برخی هزینه‌های شهری بویژه اجرا و تکمیل پروژه‌های عمرانی نیز یک اصل مهم در مدیریت شهری است، بنابراین آن چه که امروز با عنوان برخی بدهکاری‌های شهرداری و کسری‌های بودجه‌ای مطرح است، در حین پیشرفت پروژه‌های عمرانی به دست آمده و لزوما نمی‌تواند منفی تلقی شود.

شهردار قم در ادامه یادآور شد: البته بدهکاری یا کسری بودجه احتمالی در چارچوب تراز‌های مالی، مثبت تلقی نمی‌شود، اما در چارچوب مدیریت شهری به دلیل جلو بُردن کار و به ثمر نشاندن آن یک اتفاق مثبت است.

سقائیان نژاد در عین حال گفت: گزارش حسابرسی بودجه شهرداری قم در سال ۱۳۹۸ نشان از کسری بودجه دارد، اما در عین حال باید توجه داشت که ما در‌بند واو این بودجه دچار مشکلات اساسی شدیم و متأسفانه تعهداتی که روی آن‌ها حساب کرده بودیم محقق نشد.

وی اضافه کرد: باید دانست بدهکاری مربوط به سال ۱۳۹۸ به دلیل پذیرش ریسک در تداوم اجرای پروژه‌های عمرانی شهری بوده است، ضمن آن که تورم نشان می‌دهد اگر آن پروژه‌ها انجام نمی‌گرفت، اکنون باید با بیش از دو برابر قیمت هزینه به پیش می‌رفت.

شهردار قم سپس به بحث بدهی‌های بانکی شهرداری توجه داد و بیان داشت: به دنبال آن هستیم تا سود‌های ادواری را کم کنیم، ضمن آن که بدهی شهرداری به برخی بانک‌ها از طُرق مختلف تسویه شده و این روند ادامه دارد.

سقائیان نژاد همچنین گفت: گزارش حسابرسی سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که ۹۳ درصد هزینه جاری شهرداری محقق شده، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که برخی بدهکاری‌ها مربوط به انجام پروژه‌های عمرانی و پذیرش ریسک مربوط به آن بوده است.

وی در پایان سخنان خود بیان داشت: همه تلاش مدیریت شهری بر پیش بینی لازم در منابع بودجه‌ای و انجام مصارف بر اساس تحقق آن منابع است، اما به هر حال برای پیشبرد امور عمرانی و توسعه‌ای شهر، گاهی نیز از مدیریت ریسک استفاده می‌شود.**