36.4 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
جشنواره نمای مطلوب

در طراحی نما هنجارهای ایرانی توسط معماران باید رعایت شود

رئیس اداره مطالعات و برنامه‌ریزی شهری معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قم گفت: برای یک معمار ایرانی باید ارزش‌های و هنجارهایی همچون محرمیت بسی مهمتر از خودنمایی در ساختمان باشد که متاسفانه امروزه از یاد رفته است.

فرهاد یامولا درخصوص شاخص‌های نمای مطلوب عنوان کرد: نما و معماری هر جامعه بازتاب شرایط ذهنی آن جامعه محسوب می‌شود، از جمله شاخص‌های نمای مطلوب می‌توان به رعایت تناسبات در فرم و استفاده از مصالح، هماهنگی نما با بافت پیرامون،رعایت اصول زیبایی شناسی و اقلیمی متناسب با هر شهر اشاره کرد.

رئیس اداره مطالعات و برنامه ریزی شهری معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قم در پاسخ به سوال چالش‌ها و مسائلی که در زمینه طراحی نمای ساختمان در نتیجه سیما و منظر شهری به وجود می‌آید، ادامه داد: یکی از این موارد که می‌توان به آن اشاره کرد عدم طراحی اکثر ساختمان‌های مسکونی توسط مهندسان طراح خصوصا مهندسان معمار و طراح شهری است، مورد دوم تاثیر بسیار زیاد فرهنگ بساز بفروشی در جامعه حال حاضر، مورد سوم عدم کنترل مناسب نما در مرحله طراحی و اجرا، مورد چهارم نبود نظارت طراحان شهری بر ساخت و سازها به عنوان کنترل کننده، مورد پنجم فقر مالی و عدم دانش در سازندگان نماهای ساختمانی، مورد آخر اعمال سلیقه مالک یا کارفرما در تهیه طرح‌ها و اجرای آن با این استدلال که ما در این ملک زندگی می‌کنیم و هزینه آن را می‌پردازیم که این یک فرهنگ اشتباه است.

رئیس اداره مطالعات و برنامه ریزی شهری معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قم، درمورد انتظارات از شهروندان درخصوص تعامل با مدیریت شهری، اظهار کرد: شهروندان طراحی نمای ساختمان خود را باید به افراد متخصص و با تجربه در طراحی معماری محول کنند، تا حد امکان از مصالح مطلوب و با کیفیت در اجرای نمای ساختمان خود استفاده کنند البته این به معنای اعمال هزینه‌های خیلی بالا نیست.

یامولا افزود: مالک اجرای نمای ساختمان خود را باید مطابق با طرح و جزئیات تایید شده در مراجع مربوطه از جمله کمیته نمای شهرداری و کمیته نمای مناطق شهرداری پیش ببرند، در آخر اگر این امکان برای مالکین وجود داشته باشد و این فرهنگ سازی به وجود بیاید از ساختمان بازدید داشته باشند و تعمیرات لازم را انجام بدهند تا سیما و منظر مطلوبی در سطح شهر داشته باشیم.

وی درخصوص رسالت طراحان و سازندگان به عنوان دو بازوی اصلی در خلق نمای مطلوب، افزود: طراحان و سازندگان نباید نما را به تنهایی به عنوان یک پوسته و محافظ منفک از داخل ساختمان و عملکرد آن بدانند و در طراحی آن همانند شخصی که لباسی به تن دارد و آن لباس نشان دهنده شخصیت اجتماعی او است، به نوعی طراحی فرم نما مشابه لباس دوم اشخاصی است که ساکن در یک ساختمان هستند که باز هم نشان دهنده شخصیت آنها محسوب می‌شود.

رئیس اداره مطالعات و برنامه ریزی شهری معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قم در پاسخ به این سوال که نمای مطلوب چگونه می‌تواند در زمینه سیما و منظر و ارتقای کیفیت و سبک زندگی مردم تاثیر داشته باشد، تصریح کرد: تاثیر یک نمای مطلوب بر بافت شهری پیرامون خود بسیار است و به نوعی می‌تواند نشان دهنده سبک و شخصیت شهروندان در آن محله یا محدوده باشد.

یامولا ادامه داد: طراحی و اجرای نمای مطلوب می‌تواند بر آرامش و کیفیت زندگی ساکنین در شهر تاثیرگذار باشد، همچنین یک نمای نامطلوب می‌تواند موجب ایجاد اغتشاش روحی و بصری در ساکنین شود و هم بر سیما و منظر شهر تاثیر منفی داشته باشد.

وی توضیح داد: شهروندان به عنوان اصلی‌ترین و و مهمترین رکن مدیریت شهری می‌توانند نسبت به نمای ساختمان محل اقامت خود و حتی نماهای دیگر در سطح شهر نظر و پیشنهاد خود را برای بهبود آن به سازندگان و مدیریت ارائه بدهند، همچنین شهروندان نسبت به بازبینی و کنترل نمای ساختمان خود در طول سال می‌توانند اقدام کنند و درصورت نیاز به بازسازی و مرمت نمای تخریب شده بپردازند.

رئیس اداره مطالعات و برنامه ریزی شهری معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قم در پایان افزود: یکی از مهمترین پیامدهای نماهای شبه رومی، تهدید برای هویت بومی در معماری و شهرسازی در سطح هر محله، منطقه و حتی یک شهر باشد، معمولا نماهای شبه رومی باعث ترویج جلوه گری در جامعه می‌شود، از طرفی هم ارزیابی زیبایی شناختی ما تحت تاثیر تبلیغات قرار گرفته و مردم نمای رومی را می‌پسندند و با هزینه بیشتری آن را اجرا می‌کنند. همه این موارد مغایر با سادگی و کاربردی بودن یک ساختمان است، زیرا یک ساختمان باید بر اساس نوع کارکرد و شرایط اقلیمی طراحی شود.**