31 C
شهر مقدس قم
۲۱ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
گزارش خبری

سارهای رنگی، سین هشتم نوروز۱۴۰۰

دورش را احاطه کرده اند ... یکی مشغول زوم کردن دوربین گوشی روی اوست دیگری در حال بحث کردن پیرامون رنگ و نقش‌هایش. کودکی هم از پدرو مادرش میخواهد تا دمی در آغوش او جای بگیرد هر از گاهی هم صدای فلش خوردن دوربین‌ها سکوت بوستان را در هم میشکند ... گویی همه از حضورش به وجد آمده‌اند یکی دو تا هم نیستند این مهمانان تازه وارد جذاب...

سار یا همان گنجشکهایی را میگویم که دو سه سالیست چشمانمان را با رنگ و نقش‌های زیبایشان می‌نوازند و امسال سومین جشنواره آن (گنجشکهای بهاری) به اهتمام شهرداری قم و با هدف ایجاد نشاط و سرزندگی اجتماعی در حال برگزاری است.

طبق گفته سیدمحمد موسوی منش، سرپرست سازمان زیباسازی شهرداری قم با استقبال از بهار یکی از اهداف اجرای جشنواره‌های بهاری آوردن رنگ‌های شاد و جذاب در محیط شهری بوده و ازدغدغه‌های مهم شهرداری قم در شرایط دشوار فعلی ایجاد نشاط و سرزندگی اجتماعی است.

خوشبختانه اقبال هنرمندان قمی از این جشنواره فزاینده بوده و سهم بیش از ۵۰  درصدی را از آن خود کردند. نتیجه این تلاشها به  هنرنمایی و تردستی  هنرمندان بومی و غیر بومی رقم خورده است.

آنهم طی فراخوانی که به دریافت ۱۳ هزار اثر از ۳۷۱ هنرمند منجر شد و طی آن در مرحله نخست داوری   ۶۰۰ طرح و در مرحله بعد ۵۰ اثر بی بدیل انتخاب شدند تا پس از پایان کار در سطح شهر نصب شوند.

بر اساس گفته‌های محسن مقدادی، عضو هیات داوران گنجشکهای بهاری ملاک اول در شرایط سخت کنونی که ویروس کرونا در حال تاخت و تاز بوده و هست، ایجاد یک فضای شاد ونشاط انگیز برای مردم بوده که با تقارن تعطیلات نوروز و ایام شعبانیه اهمیت بیشتری یافته است.

در این راستا سواد بصری و سواد فرم و رنگ هنرمندان و تسلط آنها به اصول اولیه طرح و نقش مورد ارزیابی قرار گرفته که نتیجه آن حضور ۵۰ المان گنجشکهای منقوش و رنگی زیبا در سطح شهر است.

به گفته مقدادی در این بین تلاش‌های شهرداری قم و سازمان زیباسازی شهر قابل تقدیر و ستایش است چرا که هم به مشارکت هنرمندان منجر شده و زمینه‌ای فراهم گشته تا این توانگران از حالت خمودگی دوران کرونا خارج شوند و هم شهر چهره‌ای شاد و شورانگیز بخود گرفته است.

اما مصطفی محب نظام یکی از همین هنرمندانیست که برای دومین سال در جشنواره گنجشکهای رنگی حضور یافته است. وی تأثیر کار خود را در گرو رضایت مردم و مخاطبانش می‌داند و امیدوار است با توجه به آشفتگی‌های کنونی فضاهای شهری تلاش‌هایی از این دست ونقاشی های حجمی و دیواری بتواند به تلطیف و تعدیل فضاها کمک کند.

امیر برخوردار دیگر هنرمند قمیست که او هم دومین سال حضورش را طی میکند وی برپایی چنین جشنواره‌ای  را در شرایط فعلی هم کمک به هنرمندان و آوردن دوباره آنها به فضای کار ودیده شدن دوباره‌شان میداند هم تحقق زیباسازی شهری.

سحر رضایی زاد یکی از بانوان تصویر گر هم که در جمع نقاشان جشنواره است از چنین دعوتی که به بالابردن روحیه هنرمندان منحر میشود اظهار خرسندی میکند.

هدی شاکر هنرمند تهرانی نیز برای دومین سال در این جشنواره حاضرشده است وی انجام چنین اقداماتی را در فصل نو شدن طبیعت بسیار حایز اهمیت میداند و خاطرنشان می‌کند که مردم با دیدن این آثار هم شاد می‌شوند هم دیدگانشان با هنرهای امروز تصویر سازی آشنا شود.

الهام احمدی دیگر هنرمند تهرانی که نخستین تجربه‌اش را در قم محک میزند با اظهار اینکه هنرهای شهری در سراسر دنیاطرفداران خودش را دارد و تاثیر ملموس و مشهودی از خود بر جای می‌گذارد این تاثیر را بر همه رده‌های سنی از کودکان گرفته تا سالمندان مهم ارزیابی می‌کند.

وی که به خلق تصاویر نوستالوژی عمونوروز، ضبط صوت قدیمی، ننه سرما و تنگ ماهی پرداخته با فرم‌های گیاهی و اسلیمی رنگهای شادی را بر زمینه سفید گنجشک متجلی ساخته تا به جلوه زیباتری از کارش دست یابد.

منصوره سادات محمدی هم هنرمند دیگر تهرانی که در دومین دوره حضورش در این جشنواره را تجربه می‌کند، استفاده از رنگهای شاد را در مسیر تحقق آرمان‌ها و رسالت کاری خود بر میشمارد تا امید و آرامش به شهر و سیمای شهری تزریق شود.

این بانوی هنرمند با استعانت از نام متعالی حضرت حجه به ترسیم عبارت زیبای( ای جانِ جهان؛ جهانِ جان ادرکنا ) پرداخته است تا شهروندان کنار این المان زیبا دمی بیاسایند و تنگ آمده از هیاهوی زمانه به شاه جهان و مأمن اصلی پناه برند

بی شک گنجشکهای رنگی و منقوش بهاری با هر طرح، نقش و رنگی که باشند چه سنتی و نوستالژی چه مدرن  و امروزی ره آوردشان نشاط است و سلامت … خاصه اگر المانی باشد با نماد و عبارتی دینی و اخلاقی که به ولی عصر(عج) برگردد و حرف دلمان را در آستانه سال ۱۴۰۰بزند که در این شرایط کنونی همگی زمزمه می‌کنیم:

 حال جهان بد است؛ جانِ جهان برگرد…**