31.4 C
شهر مقدس قم
۲۴ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

بودجه ۱۴۰۰ شهرداری قم تصویب شد

در جلسه رسمی شورای اسلامی شهر قم که دوشنبه شب با حضور جمعی از مسئولان استان برگزار و بودجه سال آینده شهرداری به میزان ۳ هزار و ۶۲ میلیارد تومان تصویب شد.

رییس شورای اسلامی شهر قم اظهار داشت:  ۳ هزار و ۴۳۱ میلیارد تومان لایحه پیشنهادی شهرداری به شورای اسلامی شهر قم برای سال آینده بود که در نهایت بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری قم به مبلغ ۳ هزار میلیارد و ۶۲ میلیون تومان تصویب شد.

عبدالله جلالی با اشاره به تفاوت بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری با بودجه سال‌جاری اضافه کرد: این بودجه نسبت به اصلاحیه بودجه سال ۹۹، ۷ درصد افزایش داشته‌است.

رییس شورای اسلامی شهر قم اظهار کرد: بودجه جاری سال آینده شهرداری قم ۸۷۸ میلیارد تومان پیش بینی شده‌ و یکهزار و ۹۲۰ میلیارد تومان نیز برای فعالیت‌های عمرانی در نظر گرفته شده‌است.

به گفته جلالی، نسبت بودجه جاری به عمرانی شهرداری قم در سال آینده ۲۹ به ۷۱ درصد خواهد بود.

وی اظهار داشت: برای تکمیل متروی قم در بودجه سال آینده ۱۱۴ میلیارد تومان پیش بینی شده‌است، همچنین ۲۰۰ میلیارد تومان نیز توسعه فضای سبز در نظر گرفته شده‌است.

وی با بیان اینکه لایحه بودجه سال آینده شهرداری قم دارای ۱۸ تبصره است، ادامه داد: در بودجه سال آینده شهرداری قم ۱۰۰ میلیارد تومان برای توسعه ظرفیت حمل و نقل عمومی، ۳۶۰ میلیارد تومان برای تملکات پیش روی پروژه‌های شهری و ۷۰ میلیارد تومان برای توزیع آسفالت در معابر شهری پیش بینی شده‌است.

رییس شورای اسلامی شهر قم گفت: در سال ۱۴۰۰ پروژه جدید و شاخصی در قم نخواهیم داشت و تمام همت شهرداری قم به تکمیل پروژه های نیمه تمام صرف خواهد شد.

به گفته وی، ارائه خدمات بهینه و جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، برون سپاری و الکترونیک کردن خدمات، ارتقای سرانه فضای سبز و ساماندهی ورودی‌های شهر، توجه به احیای بافت‌های فرسوده با حفظ هویت فرهنگی، افزایش و تکمیل خطوط بازیافت زباله‌های شهری از راهبردهای مهم بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری قم است.

جلالی یادآور شد: پروژه شهید کاظمی و منوریل دو پروژه‌ای است که در سال آینده باید پیگیری‌های لازم برای تعیین تکلیف آنها صورت بگیرد. ساماندهی اطراف حرم مطهرحضرت معصومه(س)، سکونتگاهای غیررسمی و محدوده مسجد مقدس جمکران در بودجه سال آینده با نگاه به اراضی ۳۲ و ۴۸ هتکاری شهرک پردیسان دنبال خواهد شد.

وی افزود: سهم شهرداری ها از محل یارانه بازآفرینی بافت فرسوده، مترو و ناوگان اتوبوس‌رانی برای ارائه خدمات مورد انتظار در سال آینده باید توسط مجموعه مسوولان استانی پیگیری شود.

وضعیت خطرناک ایمنی تونل غدیر

رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم در این جلسه با اشاره به مشکلات و نقاط ضعف تونل غدیر در صورت بروز حوادث احتمالی، اظهار داشت: خروجی‌های اضطراری در این تونل هنوز احداث نشده و کپسول‌های آتش نشانی نیز مورد سرقت قرار گرفته و تمام آنها خالی است.

سید مجتبی سبحانی ثابت افزود: عدم وجود تجهیزات نظارتی و دوربین و برق اضطراری و عدم مهارت کافی نیروهای امدادرسانی سبب شده در در صورت بروز حادثه امر نجات و مهار بحران بسیار دشوار باشد.

وی با اشاره به مانور اخیر امداد و نجات در تونل غدیر قم که طی روزهای گذشته برگزار شد، گفت: وقتی در این تونل برق قطع می‌شود و آتش سوزی به وقوع می‌پیوندد عملا امکان امدادرسانی به معنای واقعی کلمه قفل می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر قم یادآور شد: ورودی و خروجی‌ای این تونل به شکلی است که در صورت بروز هر نوع حادثه‌ای به ویژه در ساعات پرتردد وضع امدادرسانی غیرممکن و بسیار سخت خواهد بود.

سبحانی ثابت اضافه کرد: در بودجه سال آینده شهرداری قم باید بودجه لازم برای احداث ورودی و خروجی‌های اضطراری و نصب دوربین‌های نظارتی پیش بینی شود تا در آینده مانند حادثه میدان کشاورز که سبب فوت یک خانواده سه نفره شد تکرار نشود.

توزیع ۲۵۰ هزار تن آسفالت در معابر شهری

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم نیز اظهار داشت: شهرداری قم ۲۵۰ هزار تن آسفالت سال آینده در سطح شهر قم توزیع خواهد کرد و به همین منظور با درخواست شهرداری برای خرید قیر به میزان ۴۰ میلیارد تومان از طریق مناقصه موافقت به عمل آمده است.

مجید اخوان اضافه کرد: با نظر موافق شورای اسلامی شهر قم در جهت کمک به بیمارستان مادر طی یک سال آینده عوارض مربوط به تکمیل و بهره برداری از این مرکز درمانی تمدید نخواهد شد و پیش از این نیز مراکز درمانی از تسهیلات ویژه شهرداری قم برخودار شده‌اند.****