34.7 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار اداره کل ارتباطات

ارسال دو نامه به دولت از سوی شهرداران کلانشهرها /دولت هزینه های متحمل شده شهرداری ها از محل کرونا را پرداخت کند

دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران از ارسال نامه‌هایی به رئیس‌جمهوری و معاون اول خبر داد و گفت: در این دو نامه، از دولت برای کمک به شهرداری‌ها بابت هزینه‌های متحمل شده به واسطه شیوع کرونا درخواست کردند.

به گزارش شهرنیوز، کمال مرادی با اشاره به زیان‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا به شهرها اظهار داشت: زمانی که مجموعه اقتصادی کلان کشور از ویروس کرونا آسیب ببیند، طبیعی است این رخداد بر درآمدهای شهرداری‌ها به‌عنوان نهادهای محلی هم تأثیر می‌گذارد.

دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران با تأکید بر اینکه زمانی که کسب و کاری نیست، ساخت‌وسازها کمرنگ و یا متوقف و بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی در شهرها ضعیف می‌شود، تصریح کرد: طبیعتاً به همان میزان شهرداری‌ها از نظر کسب درآمد دچار مشکل می‌شوند، اما مشکل دیگری که برای شهرداری‌ها در این برهه زمانی وجود دارد این است که کرونا هزینه‌های این نهاد را به دلیل رعایت استانداردها و پروتکل‌های بهداشتی هم افزایش داده است.

مرادی با بیان اینکه هزینه‌های شهرداری‌ها برای نظافت اماکن عمومی شهر و به‌ویژه در حوزه حمل‌ونقل عمومی افزایش پیداکرده است، گفت: در این شرایط که درآمدها به‌شدت کاهش پیداکرده و هزینه‌ها افزایش، متأسفانه هیچ اقدام و اتفاقی خاصی از سمت دولت برای کمک به شهرداری‌ها رخ نداد.

وی با بیان اینکه شهرداران کلانشهرها دو نامه به رئیس‌جمهوری و معاون اول نوشتند، توضیح داد: در این دو نامه، در زمینه کمک به شهرداری‌ها از سوی دولت درخواست شد و این موضوع مطرح شد که حداقل، هزینه‌هایی که شهرداری‌ها در این دوران داشتند به‌عنوان هزینه‌های قابل‌قبول پذیرفته شود و دولت هر زمان در شرایط مالی بهتری بود، این هزینه‌ها را پرداخت کند.

دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران ادامه داد: نامه‌نگاری‌های شهرداران کلانشهرها به ستاد ملی مقابله با کرونا ارجاع شده است و در حال بررسی است اما انتظار شهرداری‌ها این است که چون بخش زیادی از خدمات عمومی شهرها که ۷۵ درصد جمعیت کشور را در خود جای‌داده است، از سوی شهرداری‌ها انجام می‌شود، نیاز مبرم به کمک و حمایت دولت دارند.

منبع: پایگاه خبری-تحلیلی شهر**