29.2 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
ستاد شهر هوشمند

سرمایه‌گذاری‌ در توسعه شهر هوشمند، زمینه‌ساز تحول و توسعه مدیریت شهری قم است/لزوم حرکت سمت به شهر خلاق و هوشمند

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم گفت: بهره‌گیری از ایده‌های فناورانه و خلاقانه متخصصان و نخبگان و ایده‌پردازان، در تحقق شهر هوشمند الزامی بوده و سرمایه‌گذاری‌ در توسعه شهر هوشمند، زمینه‌ساز تحول و توسعه مدیریت شهری قم است.

به گزارش شهرنیوز، همایون یزدان پناه با تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی در پیشبرد اهداف شهر هوشمند، اظهار داشت: در ابتدای امر باید مدیریت شهری با ایجاد تحول بنیادین در مدیریت نیروی انسانی، گام‌های اساسی در رفع کاستی‌ها و تحول سازمانی بردارد.

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم افزود: در حوزه‌های مختلفی از مدیریت شهری در پاسخ به نیاز شهروندان و افزایش رضایت آنان، نیازمند توسعه و تحول هستیم.

یزدان پناه با بیان اینکه تحقق شهر هوشمند یکی از راهبردهای مهم در افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها و مدیریت منابع است، تصریح کرد: ازاین‌رو سرمایه‌گذاری‌ در مسیر توسعه شهر هوشمند، زمینه‌ساز تحول و توسعه مدیریت شهری قم است.

وی عنوان کرد: در مدیریت شهری مسائل مهمی چون شهر هوشمند و ارائه خدمات شهری با کیفیت به شهروندان و حفظ محیط‌زیست مطرح است که با نگاهی علمی و پژوهشی و  با روش‌های خلاقانه و نوآورانه  می‌توان با بهره‌وری بیشتری به نیازهای شهروندان پاسخ داد.

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم با تأکید بر اینکه شهر و شهروند هوشمند از مؤلفه‌ها و شاخص‌های مهم در توسعه و پیشرفت شهر است، خاطرنشان کرد: باید در این خصوص مدیریت شهری و شهرسازی وجهت  ارائه خدمات هوشمند و نهایتاً ایجاد شهر و شهروند هوشمند سرمایه‌گذاری مناسبی انجام دهد.

یزدان پناه گفت: توسعه ارائه خدمات الکترونیکی تنها بخشی از هوشمندسازی است و باید با استفاده از ظرفیت‌های کارآمد و توانمندی‌های موجود در این عرصه به نتایج خوبی دست یابیم، هرچند هوشمند سازی تنها شامل خدمات الکترونیکی  نیست و حیطه و طیف وسیعی دارد.

وی افزود: هوشمند سازی ایرانی اسلامی یکی از اهداف رویکردهای مهم در حوزه مدیریت شهری قم و ارائه خدمات است، چراکه بسیاری از مدل‌های غربی پاسخگوی نیازهای کامل و مناسب مردم ایران و شهر قم  نیست و باید به دنبال حرکتی نوین و بومی باشیم که جامع و متناسب با نیازها باشد.

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم با بیان اینکه بهره‌گیری از ایده‌های فناورانه و خلاقانه متخصصان و نخبگان و ایده‌پردازان، در تحقق شهر هوشمند الزامی است، عنوان کرد: برگزاری رویداد ملی شتاب محیط‌زیست با مشارکت جوانان ایده پرداز فناورانه و شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از برنامه‌های مهم در سال جاری بود تا بتوانیم از تخصص و خلاقیت جوانان مستعد استفاده در خور و شایسته‌ای کنیم.

یزدان پناه خاطرنشان کرد: ۱۵ وبینار پیرامون موضوعات مختلف محیط‌زیست و خدمات شهری برگزار و مسائل بسیار کلیدی و راهبردی در مدیریت شهری ارائه شد که قرار است از بسیاری از ایده‌های خلاقانه و فناورانه آن طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری حمایت شود.

وی گفت: ما باید به سمت شهر “شهر خلاق و هوشمند ” حرکت کنیم و با احصای ایده‌ها در اتاق‌های فکر به دنبال راهکارهای خلاقانه و فناورانه در رفع معضلات باشیم.

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم بیان کرد: وبینارهای این رویداد با مشارکت مرکز نوآوری گردشگری و مرکز آموزش علمی  کاربردی شهرداری قم و شهرداری برگزار  و ایده‌های بسیاری نیز جمع‌آوری شد.

یزدان پناه عنوان کرد: این رویداد به مسائلی چون مدیریت هوشمند بحران شهری و مدیریت بهینه منابع آب موردنیاز فضای سبز و طراحی و زیباسازی مبلمان فضاهای شهری و مدیریت فناورانه خدمات گردشگری شهری پرداخت.

وی تصریح کرد: همچنین راهکارهای فناورانه افزایش مشارکت شهروندان بهینه‌سازی و مدیریت هوشمند و پایداری مصرف انرژی شهری و نگهداری و تعمیرات و ساخت تجهیزات موردنیاز خدمات شهری از دیگر محورهای مهم در این رویداد به شمار می‌رود.

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم اظهار داشت: ایده‌های برتر در جهت توسعه شهر هوشمند و تحول‌آفرینی در مدیریت شهری و رفع معضلات زیست‌محیطی و خدمات شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد.