41 C
شهر مقدس قم
۱۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

نظارت آتش‌نشانی بر تمام ساختمان‌های بالای سه سقف/ بلندمرتبه‌ها در قم رصد می‌شوند

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم گفت: ساختمان‌هایی که از سال ۹۲ به بعد ساخته‌شده نظارت کامل داشتیم و داریم و هیچ مجوزی برای ساختمان‌های بلندمرتبه از سه سقف به بالا بدون رعایت مقررات ایمنی مدنظر آتش‌نشانی داده نشده است.

به گزارش شهرنیوز، عباس جعفری با اشاره به نظارت‌ها برای ایمنی ساختمان‌های بلندمرتبه در قم، اظهار داشت: در سال‌های گذشته ساختمان‌های بلند و بیشتر از دوطبقه به‌ندرت در قم وجود داشت اما با توجه به بحث‌های رشد قیمت مسکن، افزایش جمعیت و مهاجرپذیری استان، برای کنترل قیمت زمین بحث بلندمرتبه‌سازی رشد چشمگیری پیدا کرد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با بیان اینکه شهرها به سمت بلندمرتبه‌سازی گرایش پیداکرده است، ابراز کرد: براساس آخرین آمار و اطلاعات موجود، قم چهارمین شهر بلند کشور در بلندمرتبه‌سازی است که این می‌طلبد اقدامات اصولی در این رابطه انجام شود.

جعفری ادامه داد: براساس دغدغه‌ای که در بحث ایمنی این ساختمان‌ها، وجود داشت، سازمان از سال ۹۲ مجوزهایی را اخذ کرد تا بتواند در ۶ حوزه، نظارت داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه شهرداری‌های مناطق مکلف شدند در هنگام صدور پروانه و حتی صدور عدم خلاف پایان کار، از سازمان آتش‌نشانی مجوز بگیرند، تصریح کرد: ما نسبت ‌به ساختمان‌هایی که از سال ۹۲ به بعد ساخته‌شده نظارت کامل داشتیم و داریم و هیچ مجوزی برای ساختمان‌های بلندمرتبه از سه سقف به بالا بدون رعایت مقررات ایمنی مدنظر آتش‌نشانی داده نشده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با اشاره به اهمیت بازدیدهای دوره‌ای برای نظارت بر سیستم‌های ایمنی تعبیه‌شده در این ساختمان‌ها یادآور شد: تاکنون بیش از ۱۶۰۰ مورد بازدید مجدد از ساختمان‌های بلندمرتبه در قم صورت گرفته است که این آمار غیر از بحث بازدیدهای اولیه و صدور مجوز و ارائه دستورالعمل‌ها است. **