27.2 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان پارک‌ها

صرفه‌جویی در مصرف آب‌های زیرزمینی با ذخیره‌سازی حق‌آبه شهرداری در دریاچه بوستان جوان

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم از صرفه‌جویی در مصرف آب‌های زیرزمینی با ذخیره‌سازی بخش از حق‌آبه شهرداری قم در دریاچه بوستان جوان خبر داد.

به گزارش واحد خبر سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم، پیام جوادیان با اشاره به سیستم آبیاری بوستان جوان، اظهار کرد: شهرداری قم از قدیم الایام حق آبه داشته است و در قدیم که آبیاری و استفاده از آب به شکل امروز نبوده در امور مختلفی این آب استفاده می‌شده است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم ادامه داد: بعد از اینکه شهرها گسترش پیدا کردند و علم پیشرفت کرد و آب به شکل لوله کشی در اختیار همه قرار گرفت دیگر مطالبه‌ای در خصوص این حقابه صورت نگرفت و از بخشی از این آب کشاورزان استفاده می‌کردند و بخشی از این آب بلااستفاده می‌ماند و به قمرود ریخته می‌شد و هدر می‌رفت.

جوادیان با تاکید بر اینکه طبق مستندات و با پیگیریهایی که از واحد آب و خاک وزارت کشاورزی استان شد مشخص شد که شهرداری قم ۱۰۲۴ سهم از ۳۲۷۰۰ سهم از حق آبه رودخانه را دارد، خاطرنشان کرد: این حق آبه را در سال ۹۸ طی صورتجلسه‌ای با محوریت دفتر اموری شهری استانداری مجدد دریافت کردیم و در اختیار شهرداری قرار گرفت.

وی بیان کرد: در حال حاضر بخش از این آب در دریاچه بوستان جوان ذخیره شده و برای آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اذعان به اینکه برداشت حق آبه از قم رود باعث شد که دو حلقه چاه از مدار برداشت خارج شده و خاموش گردد و در استفاده از آبهای زیرزمینی صرفه جویی شود، گفت: البته طی سال‌های اخیر شهرداری نگاه ویژه‌ای به امر صرفه‌جویی در مصرف آب داشته و با گسترش شبکه آبیاری تحت فشار گام مهمی در این مسیر برداشته است.**