34.7 C
شهر مقدس قم
۲۴ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

بهسازی در سطح بافت فرسوده در گرو یافتن محرک‌های توسعه است

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س) با اشاره به حجم بالای 1580 هکتاری بافت فرسوده و قیمت املاک، گفت: ایجاد محرک‌های توسعه تنها راه بازسازی بافت است.

علیرضا خاکی در گفت‌وگو با شهرنیوز، با اشاره به برنامه‌های سازمان بر لزوم توجه به محرک‌های توسعه در بهسازی بافت تأکید کرد و اظهار داشت: با توجه به این گستردگی سطح بافت فرسوده صرفاً با تأمین منابع مستقیم دولتی شهرداری نمی‌توانیم بهسازی در سطح بافت را ایجاد کنیم و باید دنبال محرک‌های توسعه باشیم.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س)  به مساحت۱۵۸۰ هکتاری بافت فرسوده اشاره کرد و افزود: این رقم بدون محاسبه سکونتگاه‌های غیررسمی است و با توجه به قیمت متوسط املاک که متری حداقل ۵ میلیون تومان است، تملک همه این املاک و بازسازی هیچ‌وقت محقق نمی‌شود.

خاکی بابیان اینکه به‌عنوان مدیریت شهری باید ببینیم در محلات چه چیزی به نوسازی کمک می‌کند، تصریح کرد: محور اصلی بهسازی اطراف حرم یک محور به طول ۴ کیلومتر است که از حرم تا چهل اختران کشیده شده است و عمده بناهای تاریخی و مذهبی گردشگر پذیر قم در این محدوده است.

به گفته وی این محور قابلیت حضور زائر یا گردشگری مذهبی که دغدغه اصلی مسافران به قم است را دارد.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س) بابیان اینکه حضور زائر در این بافت‌ها به رونق اقتصادی و انگیزه نوسازی کمک می‌کند، تأکید کرد: در بافت‌های دیگر در حال مسئله‌یابی هستیم، در بافتی ممکن است با ایجاد سرانه خدمات یا در بافت دیگری ممکن است با ایجاد اشتغال این انگیزه نوسازی ایجاد شود.**