29.1 C
شهر مقدس قم
۲۵ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

نظارت بر روزبازارها شدت می‌گیرد

معاون خدمات شهری شهرداری قم از افزایش نظارت بر روزبازارها برای رعایت حداکثری شیوه نامه‌های بهداشتی خبر داد.

سید امیر سامع در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان با ارائه گزارشی از وضعیت روزبازارهای قم اظهار کرد: ساماندهی روزبازارها و فروشندگان محلی در قم بویژه در حوزه زیرساختی و نظم دهی به فعالیت آنان از دو سال پیش آغاز شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری قم افزود: بررسی‌ها در آن مقطع نشان داد که ۱۳ روزبازار در قم وجود دارد که سابقه فعالیت برخی از آنان به ۲۳ سال قبل بر می‌گردد.

سامع اضافه کرد: از این تعداد روزبازار، دو مورد تعطیل شد و انتقال ۵ مورد دیگر نیز در دستور کار قرار گرفت و به وقوع پیوست.

وی همچنین بیان کرد: معضلات قبلی روزبازارها بویژه در نظم ساختاری و زیرساختی به کلی مرتفع شده، اما در عین حال باید اذعان داشت که برخی از روزبازارهای قم همچنان به تغییر وضعیت به حالت مطلوب‌تر نیاز دارند که روزبازارهای تهرانی مقدم، جمهوری و کلهری از آن جمله است.

معاون خدمات شهری شهرداری قم در ادامه یادآور شد: از اسفندماه سال قبل و همزمان با آغاز شیوع بیماری کرونا، بحث ضرورت نظارت بیشتر بر فعالیت روزبازارها باز هم مورد توجه ویژه قرار گرفت و مقرر شد تا ساعت کاری و تعداد این روزبازارها محدود شود.

سامع افزود: همچنین برای افراد فعال در این اماکن، کارت تردد صادر شد تا امکان نظارت بهتر و بیشتر وجود داشته باشد.

وی با اشاره به این که رعایت فاصله گذاری و عدم فروش محصولات فله بخش دیگری از قوانین فعالیت در روزبازار است، تصریح کرد: اطلاع رسانی قوانین و مقررات کرونایی به افراد فعال در این اماکن به شکل مستمر و در عین حال، حضور و فعالیت ناظرانی از مرکز بهداشت، نیروی انتظامی و برخی دیگر از نهادهای مسئول در این حوزه ادامه دارد.

معاون خدمات شهری شهرداری قم تأکید کرد: مجموعه مدیریت استان بر این نکته اذعان دارد که ساماندهی روزبازارها بهتر از تعطیل کردن آنان است، اما در عین حال رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و ضرورت حفظ سلامت مردم نیز از اولویت های غیرقابل انکار است.

سامع در ادامه سخنان خود بیان داشت: نظارت های روزمره بر فعالیت روزبازارها به شکل جدی دنبال شده و این نظارت‌ها، تذکرها و اخطارهای مختلفی را نیز به دنبال داشته است.

وی افزود: البته اگر تذکرها و اخطارها به نتیجه مطلوب نرسد، آن گاه اسامی افراد خاطی در لیست ورود ممنوع روزبازار درج و از ادامه فعالیت این افراد جلوگیری می‌شود.