41 C
شهر مقدس قم
۱۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

مدیریت پارک حاشیه‌ای معابر با اجرای طرح پارکومتر

سرپرست سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم، اجرای طرح پارکومتر در حاشیه معابر را اقدامی در راستای مدیریت پارک حاشیه‌ای ارزیابی کرد.

به گزارش واحد روابط عمومی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم، قاسم طالبی ضمن اشاره به اجرای طرح پارکومتر در برخی از معابر پر ترافیک سطح شهر، گفت: طرح مدیریت پارک حاشیه‌ای با هدف بوجود آوردن عدالت استفاده از فضای پارک حاشیه‌ای و روان‌سازی ترافیک شهری از آبان ماه سال جاری طراحی شده است.

سرپرست سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم اجرای این طرح را بر اساس ثبت پلاک خودروهای پارک شده خواند و افزود: در این طرح پلاک خودروها در سامانه‌ای که در اختیار پارکبان قرار داده شده ثبت می‌شود و بر اساس تعرفه‌های که در محل‌های مورد نظر نصب و برای رانندگان و شهروندان قابل رؤیت است، قابل پرداخت خواهد بود.

طالبی، بلوار محمد امین، بلوار ۴۵ متری عمار یاسر، خیابان شهید لواسانی، خیابان ۱۹ دی و خیابان شهدا را در حال حاضر، مسیرهای دارای طرح پارکومتر ذکر کرد و ادامه داد: در این طرح پلاک خودروهای پارک شده در فضای حاشیه‌ای معابر بوسیله پارکبان‌ها و بصورت مکانیزه ثبت می‌شود و هزینه پارک در معابر واقع در طرح، طبق تعرفه مصوب شورای اسلامی شهر بصورت نیم ساعت اول رایگان و در نیم ساعت‌های بعدی طبق تابلوهای نصب شده در هر معبر افزایش می‌یابد.

وی در خصوص میزان پرداخت هزینه پارک حاشیه‌ای، افزود: طبق تعرفه مذکور و مصوبه شورای ترافیک استان، معابر در این طرح، از نظر شلوغی درجه بندی شده و نرخ‌ها ممکن است در معابر مختلف تغییر کند.

سرپرست سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم گفت: شهروندان می‌توانند برای استفاده از پارک حاشیه‌ای، توسط کارت‌های بانکی طرح شتاب و بر روی کارت خوان‌های که در اختیار پارکبان‌ها قرار دارد، اقدام کنند و به میزان مبلغ پرداختی، پلاک خودرو آنها شارژ و در سامانه ثبت می‌شود.

طالبی در پایان افزود: برنامه‌های پرداخت الکترونیکی – کیف پول شهروندی –  و استفاده از اپلیکیشن قم یار، با هدف سهولت و امنیت در پرداخت، در دستور کار قرار گرفته و به زودی شهروندان می‌توانند از این درگاه‌ها هزینه پارک حاشیه‌ای در معابر را پرداخت کنند.