36.7 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

لزوم هم‌افزایی دستگاه‌های امدادی و شهرداری در زمان بحران/ تجهیزات آتش‌نشانی قم به حد استاندارد رسیده است

مدیرکل مدیریت بحران استان قم با اشاره به برگزاری مانور زمستانی بر لزوم آمادگی و هم‌افزایی دستگاه‌های امدادی و شهرداری در زمان بحران تأکید کرد.

به گزارش شهرنیوز، محسن اروجی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در یک سال گذشته در راستای جلوگیری از آبگرفتگی، اظهار داشت: با توجه به اینکه همواره با فرارسیدن فصل پاییز و زمستان و بهار بارش‌های فصلی آغاز می‌شود، همه ساله نقاط ضعف و قوتمان را شناسایی می‌کنیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان قم افزود: آن دسته از نقاط ضعفی که ساختاری باشد در اولویت رفع نقص قرار می‌گیرند.

اروجی با اشاره به نقاط اصلاح‌شده ادامه داد: جاده کاشان، راه‌آهن، جاده اراک و مواردی در داخل شهر بود که شهرداری نسبت به رفع گرفتگی آنها اقدام کرد اما بعضی از نقاط ناگزیر هستیم که دستگاه‌های امدادی هم آماده باشند و ربطی به پروژه‌های عمرانی ندارد.

وی بابیان اینکه دستگاه‌های امدادی همه‌ساله نسبت به سال‌های قبل خودشان را تقویت کرده‌اند، تأکید کرد: این تقویت از لحاظ آموزشی، منابع انسانی و امکاناتی همیشه در حال به‌روزرسانی است و مانور آمادگی فصل زمستان به همین منظور و به‌منظور هم‌افزایی و هماهنگی دستگاه‌های مختلف انجام‌شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان قم افزود: این مانور با محوریت شهرداری قم و مشارکت راهداری، پلیس‌راه، هلال‌احمر و اورژانس به‌منظور هماهنگی یکپارچه این دستگاه‌ها در زمان بارش‌های برف و باران برگزار شد.

اروجی با اشاره به بودجه دولت درزمینه مدیریت این بحران‌ها، تأکید کرد: در سال‌های گذشته ماده ۱۰ و ۱۲ را داشتیم که از آن ناحیه درزمینه اجرای پروژه‌های مختلف کمک می‌کردیم مثلاً در بالادست پردیسان تا به امروز برای کنترل سیلاب تا به امروز ۲۰ میلیارد تومان از اعتبارات استانی و ملی و مدیریت بحران هزینه شده است.

وی ادامه داد: درزمینه تجهیزات دستگاه‌ها به‌خصوص شهرداری، هلال‌احمر و اورژانس و راهداری درگذشته اعتباراتی تخصیص داده می‌شد اما الآن بودجه‌ریزی درزمینه مدیریت بحران تغییر پیداکرده است و بر اساس قانون جدید مدیریت بحران این اعتبار به دستگاه‌های ملی داده می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان قم ادامه داد: هم‌افزایی بین دستگاه‌ها بیشتر در زمان بحران‌ها می‌تواند موثر باشد.

اروجی در رابطه با کمک شهرداری به مدیریت بحران استان، افزود: در زمان‌های مختلف چه در داخل استان و شهر قم و چه شهرهای دیگر شهرداری قم هم در تأمین تجهیزات و هم رفع نقاط حادثه خیز و هم کمک به استان‌های دیگر پیشتاز بوده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته در عین حال که در استان خودمان سیلاب داشتیم به استان‌های لرستان و گلستان و خوزستان که درگیر سیل بودند کمک‌هایی شد، شهرداری قم در سال‌های گذشته اقدامات بسیار خوبی درزمینه آموزش‌ها و تأمین تجهیزات انجام داده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان قم افزود: درزمینه آتش‌نشانی هم با اعتباراتی که از سفر مقام معظم رهبری داده شد، ازنظر تجهیزات و امکانات پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتیم و به حد استاندارد رسیدیم.