38.1 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار مناطق

ضرورت ساماندهی خانه‌های قدیمی بر اساس نیاز شهر

مدیر منطقه یک شهرداری قم با اشاره به رهاشدگی خانه‌های قدیمی در منطقه یک شهرداری قم بر ضرورت تخصیص اعتبار به‌منظور تملک و ساماندهی این خانه‌ها و تعیین کاربری بر اساس نیاز شهر تأکید کرد.

احمد ترکمن در گفت‌وگو با شهرنیوز، با اشاره به اعمال بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها مبنی بر بی‌خطرسازی خانه‌های قدیمی در منطقه یک، اظهار داشت: مساحت بافت فرسوده زیادی در منطقه یک وجود دارد که بسیاری از خانه‌های آن‌ها خالی از سکنه شده است.

مدیر منطقه یک شهرداری قم بابیان اینکه بسیاری از ساکنان خانه‌های قدیمی در نوبهار و دروازه ری به مناطق دیگری مهاجرت کرده‌اند یا از دنیا رفته‌اند، افزود: متأسفانه وقتی ملک به دست وراث می‌افتد بسیاری از ورثه چندان در قید حفظ ملک نیستند و ملک رها یا تخریب می‌شود.

ترکمن با اشاره به‌ضرورت بی خطرسازی خانه‌های قدیمی، تأکید کرد: راهکار این مسئله این است که اعتباری برای آن در نظر گرفته شود، خانه‌ها خریداری و تملک شوند و کاربری آن خانه‌ها بر اساس نیاز شهر تعیین شود.

وی با تأکید بر حفظ خانه‌های تاریخی، تصریح کرد: این روش سبب می‌شود که خانه‌های تاریخی به‌موقع حفظ شده و امکان استفاده‌های عمومی‌تر و بازدید شهروندان از آن فراهم شود.

مدیر منطقه یک شهرداری قم به عدم اقبال مردم به بافت‌های قدیمی اشاره کرد و افزود: به دلیل استفاده از وسایل نقلیه توسط شهروندان و عدم امکان عبور و مرور آنها در بسیاری از مناطق قدیمی، ساکنان حاضر به ادامه زندگی در آن محله‌ها نیستند و جابه‌جایی جمعیتی صورت می‌گیرد.

ترکمن راهکار این مسئله را نیازمند نگاه‌های مدیریتی کلان برشمرد و افزود: اگر پیاده راه‌ها به‌صورت یک فرهنگ در بین مردم جا باز می‌کرد به این طریق که می‌شد وسایل نقلیه را با فاصله‌ای از منزل پارک کرد، امکان رونق محلات قدیمی هم بیشتر فراهم می‌شد.