39.8 C
شهر مقدس قم
۲۴ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

ضرورت رعایت نکات ایمنی به منظور جلوگیری از نشت گاز منواکسید کربن

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم بر اهمیت رعایت نکات ایمنی به‌منظور جلوگیری از گازگرفتگی در فصل سرما تأکید کرد.

عباس جعفری در گفت‌وگو با شهرنیوز، با اشاره به مخاطرات گاز منواکسید کربن در فصل سرما، اظهار داشت: در فصل سرما سال جاری هم مانند سالهای گذشته لازم است شهروندان محترم نکاتی ایمنی لازم را به‌منظور جلوگیری از هرگونه گازگرفتگی انجام دهند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با اشاره به برخی نکات ایمنی ضروری، افزود: در فصل سرما درصورتی‌که از بخاری‌های گازسوز به‌منظور گرمایش محیط استفاده می‌شود بهتر است مختصری تهویه از طریق در یا پنجره در فضا ایجادشده و از درزبندی و بستن کامل منافذ خودداری شود.

جعفری افزود: شهروندان محترم از قرار دادن لوله خروجی به داخل ظروف آب به صورت جدی خودداری کنند چراکه باعث تصفیه گازهای سمی نمی‌شود و در واقع گاز سمی منواکسید کربن هرگز جذب آب نمی‌شود.

وی با تأکید بر ضرورت بررسی اتصالات دودکش و جلوگیری از هرگونه نشت گاز، تصریح کرد: دودکش و اتصالات آن باید از جنس مقاوم و بدون هیچ‌گونه منفذ یا نشتی در تمام قسمت‌های آن باشد و لازم است که شهروندان از به‌کارگیری لوله‌های آکاردئونی و آلومینیومی که برای هود طراحی‌شده در بخاری پرهیز کنند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با اشاره به برخی خطرهای دیگر برای نشست گاز منواکسید کربن نیز افزود: روشن ماندن طولانی آبگرمکن‌های گازی در فضای بسته خطرناک است چراکه جریان هوا وجود نداشته و به علت کاهش مقدار اکسیژن احتمال خفگی وجود دارد.

جعفری تصریح کرد: دودکش نباید با شیب منفی نصب شود چراکه دودکش با شیب منفی باعث عدم تخلیه گاز منواکسید کربن و محصولات دیگر حریق می‌شود و از طرفی هم استفاده از تعداد زیاد زانویی غیرضروری باعث عدم خروج گاز منواکسید از داخل لوله شده و خطرناک است.

به گفته وی تمام قسمت‌های دودکش که خارج از محیط قرار دارند باید مجهز به پوشش عایق مناسب باشند در غیر این صورت گازهای سمی داخل لوله تحت تأثیر سرمای بیرون سرد و سنگین‌تر شده و به محیط خانه ‌بر می‌گردد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم همچنین به علائم مسمومیت منواکسید کربن هم اشاره کرد و گفت: علائم اولیه مسمومیت با گاز منواکسید کربن خواب‌آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی است، کبودی دست‌ها، دور لب‌ها، نوک انگشتان و زیر چشم‌ها از علائم پایانی مسمومیت با گاز منواکسید کربن به شمار می‌روند که درنهایت فرد دچار تنگی نفس شده و منجر به فوت می‌شود.

جعفری به اقدامات محرک نشت گاز منواکسید کربن اشاره کرد و گفت: استفاده از کپسول سفری در فضای داخلی ساختمان، اتومبیل روشن در فضای پارکینگ و فاقد تهویه، نفوذ دود احتراق خودرو به فضای داخل مسکونی و استفاده از پیک‌نیک برای گرم کردن داخل اتومبیل از اقدامات خطرناکی است که می‌تواند موجب گازگرفتگی شود.