25.3 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

تلاش شهرداری برای بالا بردن زمان ماندگاری زائران در قم

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم گفت: شهرداری قم در تلاش است بستری را برای بالا بردن زمان ماندگاری زائران در قم فراهم کند.

به گزارش شهرنیوز، محسن رنجبر در نخستین نشست و امضا تفاهم‌نامه شهرداری‌های شهرهای زیارتی در حوزه گردشگری که در شهرداری قم برگزار شد، اظهار کرد: گردشگری مذهبی آداب مخصوص به خود دارد که نمونه آن را در پیاده‌روی اربعین می‌توان مثال زد.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم افزود: همه ساله شاهد هستیم که مشتاقانی از سراسر جهان در راهپیمایی اربعین حضور پیدا می‌کنند و برای زیارت اباعبدالله (ع) به عراق می‌روند که این مسئله نمونه گردشگری مذهبی است.

رنجبر بیان کرد: برگزاری این مراسم برای جوانانی که مسلمان نیستند، سوالاتی را ایجاد می کند که چه جاذبه‌ای موجب می‌شود تا این تعداد از انسان‌ها در گروه‌های سنی مختلف در این مسیر قدم بردارند و همین مسئله موجب می‌شود که بسیاری از افراد مسلمان شوند.

وی اضافه کرد: امیدواریم تفاهم‌نامه‌ای که به صورت نمادین امضا می‌شود وحدتی ایجاد کند تا برای گردشگری مذهبی گام‌های اساسی برداشته شود.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم در ادامه به بخشی از ظرفیت‌های قم اشاره و بیان کرد: اگر در قم ۲۰ میلیون زائر وارد می‌شود و ماندگاری آنها زیر ۲ روز است باید برنامه‌هایی را در سطح شهر داشته باشیم که ماندگاری زائر را بیشتر کرده و بتوانیم از این فرصت برای انتقال و تبادل فرهنگی بهره ببریم.

رنجبر با اشاره به اقدامات شهرداری برای بالا بردن زمان اقامت زائران در قم، تصریح کرد: به این منظور تلاش شده تا زیرساخت‌های حضور زائر در مدت زمان بیشتر در شهر قم فراهم شود که از آن جمله می‌شود به ساخت هتل در بلوار پیامبر اعظم(ص) اشاره کرد همچنین ایجاد باغ پرندگان در قم نیز از دیگر اقدامات شهرداری است که می‌تواند در ماندگاری زائران در قم موثر باشد.

وی اضافه کرد: ارزیابی اینکه در هر شهر به چه صورتی می‌شود شمار گردشگران را بیشتر کرد و همچنین ایجاد بستری برای انتقال فرهنگ و انتقال هنجار آن شهرها می‌تواند برای ارتقاء فرهنگ موثر باشد.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم تصریح کرد: استفاده از ظرفیت‌های نرم افزاری، سخت افزاری با تعیین شاخص می‌تواند خروجی بهتری ایجاد کرده و انعقاد این تفاهم‌نامه می‌تواند منشاء خیر و برکت باشد.