30.3 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار عمومی

افزایش ظرفیت نوسازی ناوگان اتوبوس‌رانی کلان‌شهرها و بررسی تبدیل وضعیت نیروی انسانی شهرداری‌ها در دیدار شهرداران کلان‌شهرها با معاون اول رئیس جمهور

سومین جلسه نشست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران صبح دوشنبه به ریاست معاون اول رئیس جمهور و با حضور وزیر صمت، معاون وزیر کشور، رئیس سازمان اداری و استخدامی، دکتر سقائیان‌نژاد شهردار قم و شهرداران کلانشهرهای تهران، تبریز، اصفهان و شیراز برگزار شد.

معاون اول رییس جمهور در این نشست ضمن تاکید بر اینکه همه مسئولان و بویژه شهرداران کلانشهرها باید در شرایط دشوار تحریم و کرونا با جدیت و روحیه و انگیزه قوی،‌ خدمت رسانی به مردم را انجام دهند.
دکتر جهانگیری با اشاره به دستور اصلی این جلسه در خصوص رفع موانع اجرایی در زمینه تامین منابع توسعه حمل و نقل عمومی کلانشهرها،‌ گفت: در دوران کرونا علت اصلی بسیاری از تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا نظیر تعطیلی برخی اماکن، کمک به کاهش تراکم جمعیت در محیط‌های عمومی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بود. متاسفانه در پایتخت و بسیاری از کلانشهرها شاهد ازدحام و حضور مردم در شبکه حمل و نقل عمومی نظیر اتوبوس و مترو هستیم که برای رفع این معضل حتما باید تعداد اتوبوس‌ها و واگن‌های قطار درون شهری افزایش یابد.
وی با تاکید بر استفاده از توان و ظرفیت شرکت‌های داخلی در تولید و بازسازی وسایل حمل و نقل عمومی، استفاده از منابع فاینانس دو میلیارد دلاری چین که دولت مجوز آن را برای ساخت واگن مترو تعیین کرده است،‌ راهکار مؤثری برای حل مشکلات کنونی ارزیابی کرد.
معاون اول رییس جمهور همچنین از وزارتخانه‌های کشور و صنعت،‌ معدن و تجارت و ‌سازمان برنامه و بودجه خواست تا روند بازسازی بیش از هفت هزار دستگاه اتوبوس که بخشی از منابع مالی آن از سوی دولت تامین شده است را تسریع بخشند.
در این جلسه که معاون وزیر کشور و رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور نیز حضور داشتند، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز  با بیان آمادگی شرکت‌های داخلی برای ساخت و نوسازی اتوبوس‌های مورد نیاز کلانشهرهای کشور، از پیشنهاد واردات هزار دستگاه اتوبوس برای تسریع در افزایش ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی کلانشهرها با استفاده از منابع فاینانس استقبال کرد.
در این جلسه علاوه بر دکتر سقائیان‌نژاد شهردار قم، شهرداران کلانشهرهای تهران، تبریز،‌ اصفهان و شیراز بطور جداگانه در خصوص مهمترین مسایل کلانشهرها و راهکارهای مرتفع کردن آنها را بیان کردند. شرایط سخت کار شهرداری ها در دوران تحریم و کرونا،‌ حمل و نقل عمومی و آمادگی شهرداری‌ها را برای استفاده از توان و ظرفیت شرکت‌های داخلی در حوزه ساخت اتوبوس و واگن های مترو را از جمله مباحث مطرح شده توسط شهرداران کلان‌شهرها بود.
در این جلسه علاوه بر موضوع افزایش ظرفیت نوسازی ناوگان اتوبوسرانی کلانشهرها، موضوع بررسی تبدیل وضعیت نیروی انسانی شهرداری‌های کلانشهرها مطرح و مقرر شد؛ سازمان امور اداری و استخدامی کشور با همکاری وزارت کشور و نماینده شهرداری کلانشهرها ظرف مدت یک ماه راهکار قانونی برای حل وضعیت نیروی انسانی ارایه کنند. همچنین مقرر شد علاوه بر قرارداد ساخت ۲ هزار دستگاه اتوبوس با شرکت‌های داخلی، مجوز لازم برای واردات یک هزار دستگاه اتوبوس با شرایط فاینانس و تایید بانک مرکزی به شهرداری‌ها داده شود.