34.7 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

قم یک جهان شهر است / فرهنگسازی برای شناساندن قم به جوانان

شهردار قم با اشاره به اینکه قم یک جهان شهر است گفت: از ظرفیت روز قم باید برای شناساندن این شهر به جوانان استفاده کنیم.

به گزارش شهرنیوز، دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد در حاشیه رونمایی از کتاب «رانندگی و برازندگی» و مجموعه تصویری «شهر نور» که به مناسبت روز قم و به سفارش شهرداری قم تهیه شده است، اظهار کرد: ابتدا باید توجه کرد که به چه دلیل یک روز را به‌نام روز قم نام‌گذاری کرده‌ایم؛ قاعدتا منظور این است، ظرفیت‌هایی در شهر قم وجود دارد که در این روز باید آنها را برجسته کرد و به آن پرداخت.

شهردار قم ادامه داد: وقتی به قم نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که یک جهان‌شهر بوده چراکه این شهر پایگاه ام‌القری شیعه جهان، دارای بزرگترین حوزه‌های علمیه، وجود بیوت مراجع عظام، خواستگاه انقلاب، دارای تاریخ ۷ هزار ساله و … است.

شهردار قم تصریح کرد: ۸۶ هزار طلبه در قم حضور دارند که می‌توانند در گسترش معارف اسلامی ایفای نقش کنند و علاوه بر آن، ۳۰ هزار دانشجوی خارجی در این شهر هستند که برای تحصیل مباحث اسلامی آمده‌اند و حضورشان قابل تامل است.

سقائیان‌نژاد اضافه کرد: تلاش ما بر این است تا در هر یک از این قسمت‌ها، اقداماتی را به ویژه در مسائل فرهنگی انجام دهیم که برای مثال در بحث کتاب‌نویسی قم، تمام اطلاعات دسته‌بندی می‌شوند.

وی عنوان کرد: وجود حرم مطهر حضرت معصومه(س)در ارتباط با ولایت و توسل به اهل بیت(ع) و همچنین مسجد مقدس جمکران در قم، مسائلی را در خصوص آینده‌پژوهی مطرح می‌کند، باید به نشانه‌ها و موضوعاتی که در قم وجود دارد، پرداخته شود و ما در شهرداری تلاش کردیم تا در هر بخش مجزا به این مسائل بپردازیم.

شهردار قم ادامه داد: با نگاه به فعالیت‌های شهرداری، می‌بینید که در مباحث تبلیغاتی، تولید کلیپ، کتاب‌شناسی و … ، برنامه‌هایی در سازمان فرهنگی هنری ورزشی انجام شده است.

سقائیان‌نژاد با تاکید بر اینکه قم‌گردی یکی دیگر از مباحثی است که باید در هفته قم به آن اشاره شود، گفت: مقرر شده زیر نظر سازمان فرهنگی هنری شهرداری برنامه‌هایی در هفته قم اجرا شود و به همراه آن، آگاهی‌های لازم برای مردم شریف قم به ویژه نسل جوان فراهم بیاید.