27.2 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

روز قم فرصتی برای ترسیم همه ظرفیت‌های این شهر است/تولید ۳۶ محتوای چندرسانه‌ای به‌منظور معرفی قم

شهردار قم با اشاره به‌ضرورت معرفی قم در همه ابعاد به مردم روز قم را فرصتی برای این موضوع دانست.

به گزارش شهرنیوز، مرتضی سقائیان‌نژاد در دیداری با آیت‌الله اعرافی که ظهر امروز به مناسبت سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم و روز قم برگزار شد، اظهار داشت: امسال سال دومی است که ۲۳ ربیع‌الاول را به‌عنوان روز قم گرامی می‌داریم وقتی یک روز را به نام شهری نام‌گذاری می‌کنیم به این معناست که بتوانیم ظرف مدت یک هفته تمام ظرفیت‌هایی را که در یک شهر هست ترسیم کنیم.

شهردار قم افزود: حرم مطهر، مسجد جمکران، حوزه‌های علمیه، دفاتر مراجع، هفت هزار سال تاریخ قم و شأن پایگاه انقلاب قم همه باید طی برنامه‌ریزی‌هایی به این مناسبت به ترسیم کشیده شود.
وی با اشاره به اینکه هنوز حرکت‌های موردنظر ما محقق نشده است تأکید کرد: هر چه جلوتر می‌رویم اقدامات بهتر می‌شود، برنامه‌های امسال نسبت به سال گذشته ازنظر کیفیت و محتوایی بسیار پیشرفت داشته است.
سقائیان نژاد بابیان اینکه ۳۶ کلیپ معرفی قم تولیدشده است تأکید کرد: با مسئولان صداوسیما رایزنی شده است که این کلیپ‌ها بتواند از شبکه‌های مختلف صداوسیما در سطح ملی پخش شود و شناختی که ما باید از جهان شهر قم به مردم بدهیم از این طریق به سمع و نظر مردم برسد.
شهردار قم با اشاره به وضعیت موجود در اثر شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: بسیاری از اقدامات شهرداری تحت تأثیر کرونا بوده است و قسمتی از فعالیت‌های شهرداری معطوف به کنترل ویروس کرونا شده است و در حال حاضر ۴۰ اکیپ آماده هستند که پارک‌ها و بوستان‌ها، وسایل نقلیه عمومی و خیابان ها و سرویس‌های بهداشتی و سایر اماکن عمومی را در چارچوب برنامه‌های ستاد کرونا ضدعفونی کنیم که به‌صورت مرتب این کار انجام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در حوزه پسماند باید دقت‌های لازم در نظرگرفته شود تأکید کرد: خوشبختانه دستگاه امحای زباله‌های بیمارستانی وارد قم شد که می‌تواند ۱۰ تن از زباله‌های بیمارستانی امحا کند و شاید قم تنها شهری است که به این دستگاه مجهز است.
سقائیان نژاد با تأکید بر جلوگیری از دفن مستقیم پسماند تصریح کرد: خط اول با ظرفیت ۳۰۰ تن افتتاح شد و خط دوم هم با همین ظرفیت در برنامه است که امسال به افتتاح برسد. ۱۰۰ تن هم بازیافت خواهد شد و بنابراین به سمت و سویی می‌رویم که حتی یک‌تن زباله هم دفن نکنیم.
شهردار قم به مباحث فضای سبز شهر قم هم اشاره کرد و گفت: سرانه فضای سبز شهر قم از ۱۳/۹ در سال ۱۳۹۴ به ۲۰/۳ در حال حاضر رسیده است و نهایتاً تا سال ۱۴۰۰ باید به ۲۵ متر برسد که این توسعه باعث شده است که قم امروز به‌عنوان سومین کلان‌شهر از منظر فضای سبز بعد از اصفهان و شیراز شناخته شود.
وی با اشاره به افتتاح مستمر بوستان‌های محلی تأکید کرد: امسال سال آخر برنامه قم۱۴۰۰ است که در این برنامه اکثر برنامه‌های در حوزه زیرساختی بود. در حال حاضر در حال تدوین برنامه‌های قم ۱۴۰۴ هستیم که در این برنامه بیشتر برنامه‌های ما در حوزه نرم‌افزاری است.
سقائیان نژاد با تأکید بر منظر شهری در برنامه دوم مدیریت شهری تصریح کرد: حرکت به سمت‌وسوی شهرداری الکترونیکی ازجمله اقدامات است که امروز ۳۶ خدمت به‌صورت آنلاین انجام می‌شود که قرار است به ۷۰ خدمت برسد.
شهردار قم با اشاره به خارج کردن تاکسی‌های فرسوده از مدار شهری تصریح کرد: این موضوع می‌تواند به بحث حفظ محیط زیستی شهری بسیار کمک کند.
وی با اشاره پروژه‌های افزایش نشاط مردم تأکید کرد: باغ پرندگان قم آماده افتتاح است ۴ هزار خانه پرنده پیش‌بینی‌شده و پارک آن نزدیک به ۱۲ هکتار است و بسیار موقعیت زیبایی خلق کرده است که علاوه بر باغ پرندگان بوستان بسیار زیبایی هم ایجادشده است.
سقائیان نژاد با اشاره به مراحل تکمیل شهربازی غدیر تأکید کرد: پارک بازی ۷۲ تن هم در دستور کار قرارگرفته است و تا پایان سال در خدمت مردم قرار خواهد گرفت.
شهردار قم افزود: علاوه بر این پروژه‌ها بوستان هزار هکتاری در ابعاد مختلف دنبال می‌شود؛ باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در ۳۲ هکتار هم جلوه خاصی به موزه دفاع مقدس داده است.