36.7 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

افزایش نرخ پارک حاشیه‌ای در قم/ پارک حاشیه‌ای نیم ساعت نخست رایگان است

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم نحو پرداخت در سیستم‌های جدید پارک حاشیه‌ای را تشریح کرد و گفت: پارک در حاشیه خیابان‌ها در نیم ساعت نخست رایگان بوده و بعد از نیم ساعت با نرخ جدید محاسبه می‌شود.

به گزارش شهرنیوز، عباس ذاکریان با اشاره به اهمیت ساماندهی پارکینگ‌های حاشیه خیابان‌ها، اظهار داشت: پارک در حاشیه خیابان‌ها یکی از خدماتی است که باید با قوانین و مقررات صحیح به‌صورت عادلانه مورداستفاده شهروندان قرار گیرد.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم تغییر سیستم پارکومترها را یکی از برنامه‌های جدید شهرداری اعلام کرد و افزود: سیستم قدیم اجازه توزیع جای پارک را به‌صورت عادلانه بین شهروندان نمی‌داد و گاهی یک جای پارک به مدت یک روز اشغال می‌شد.

ذاکریان با تأکید بر لزوم جابه‌جایی جای پارک در معابر اصلی خیابان‌ها، بیان کرد: باید جای پارک به‌صورت منظم و دریک زمان‌بندی مشخص جابه‌جاشده تا از ایجاد ترافیک و پارک دوبل در خیابان جلوگیری شود.

وی سیستم عملکرد پارکومترهای جدید را تشریح کرد و گفت: در سیستم‌های جدید پارک، در نیم ساعت نخست رایگان بوده و با گذشتن از نیم ساعت هزینه به‌صورت اتوماتیک با تصویربرداری از پلاک ماشین ثبت می‌شود.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم هزینه پارک در قم را کمترین نرخ در کشور دانست و ابراز کرد: با مصوبه جدید شورای اسلامی شهر و شورای عالی ترافیک کشور و همچنین شورای ترافیک استان، نرخ پارک حاشیه‌ای افزایش پیداکرده و به نرخ حقیقی آن نزدیک شده است.

ذاکریان از تکمیل خط‌کشی معابر و نصب سیستم‌های جدید در بعضی از خیابان‌ها خبر داد و تصریح کرد: در مرحله نخست خط‌کشی و نصب سیستم پارکومتر در خیابان بلوار محمدامین(ص) و خیابان شهدا اجرایی می‌شود.

وی نحوه پرداخت هزینه پارک را بیان و مطرح کرد: در سیستم جدید هزینه پارک از نیم ساعت دوم و به‌صورت الکترونیکی و با توجه به ثبت پلاک خودرو توسط دوربین‌های نصب‌شده، ثبت می‌شود.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم سیستم جدید پارکومترها را عامل رونق اقتصادی معابر دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر به علت نرخ پایین پارک و نداشتن زمان، جای پارک معمولاً توسط صاحبان مغازه‌ها اشغال‌شده و جابه‌جایی پارک در طول خیابان انجام نمی‌شود.

ذاکریان از اجرای این سیستم در کلان‌شهر مشهد خبر داد و ادامه داد: این سیستم برای نخستین بار در شهر مشهد اجرایی شده و با رفع ایرادات و نواقص سیستم در شهر قم به‌عنوان سومین کلان‌شهر نصب می‌شود.