39.8 C
شهر مقدس قم
۲۴ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
أخبار

سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد تومانی در مدیریت پسماند قم/ ناوگان اتوبوسرانی احیا می‌شود

مسئله خرید یک دستگاه هاضم برای مدیریت پسماند خشک شهر قم در جلسه شورای اسلامی شهر قم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

موافقت نامه ایجاد یک دستگاه هاضم خشک برای مدیریت پسماند در شهر قم در جلسه یکصد و شصت و سوم شورای اسلامی شهر قم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حسن بختیاری، نائب رئیس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اهمیت مسئله مدیریت پسماند اظهار داشت: حرکت شهرداری در راستای استفاده از فناوری‌های نوین در مدیریت پسماند قابل تقدیر است.

وی با اشاره به قید شدن مسئله مدیریت پسماند و فناوری‌های نوین در برنامه پنج ساله شهرداری قم گفت: این موضوع اثرات زیست محیطی پایدار در شهر دارد.

سید مجتبی سبحانی، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اینکه این موضوع یک تصمیم کلان شهری است ادامه داد: کارشناسان حقوقی باید تمام موارد قرارداد را بررسی کنند تا به بیت المال در قالب این قرارداد لطمه‌ای نخورد.

محسن محرری، دیگر عضو شورای اسلامی شهر قم هم در این جلسه گفت: در این موافقت‌نامه تفاوت ارز همه به عهده شهرداری است و مجری هم فقط توانایی فنی دارد.

وی با اشاره به اینکه این موافقت نامه باید چکش کاری شود افزود: هر ریسکی در افزایش قیمت‌ها در این موافقت‌نامه اتفاق بیفتد کاملا متوجه شهرداری است.

*توجه به پیوست حقوقی و اقتصادی پروژه

سید امیر سامع، معاون خدمات شهری شهرداری قم با اشاره به اینکه در این موافقت‌نامه برای تامین هاضم پسماند خشک در قم چهار گروه در کنار هم قرار می گیرند گفت: طبیعی است که برخی موارد در این موافقت نامه متناسب با روال ما نباشد چرا که طبق قراردادهای معاونت فناوری ریاست جمهوری برنامه ریزی میشود.

وی با تاکید بر اینکه دغدغه‌های شورای شهر درباره این قرارداد در پیوست هایی که تنظیم می شود در نظر گرفته خواهد شد ادامه داد: مسئله صلاحیت مجری، اقتصادی بودن کار و قیمت از مسائلی است که باید به آن دقت کنیم.

معاون خدمات شهری شهرداری قم گفت: برای اولین بار است که در این چنین پروژه‌ای ۵۰ درصد سرمایه از خارج از شهر می‌آید.

به گفته وی در این موافقت نامه ۳۰ درصد هزینه را صندوق نوآوری تقبل کرده و ۱۰ درصد معاونت فناوری ریاست جمهوری و ۱۰ درصد باقیمانده را مجری.

*پیشتازی قم در رقابت کلانشهرها

سید مرتضی سقائیان نژاد شهردار قم هم در این جلسه با اشاره به اینکه باید به این موضوع به عنوان فرصت نگاه کرد افزود: ما خودمان ابهاماتی در ارتباط با سازمان شهرداری‌ها و معاونت ریاست جمهوری داریم اما این موافقت نامه را یک فرصت می دانیم.

وی ادامه داد: رقابتی درباره این موافقت‌نامه در شهرهای کشور وجود دارد و دنبال این هستیم که از این فرصت استفاده کنیم.

شهردار قم با اشاره به اینکه باید دولت را در موضوع مدیریت پسماند شهر پای کار آورد گفت: سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور هم تمایل به ایجاد این تجربه است تا اگر موفق باشد در کشور استفاده شود.

*مشارکت در ساخت یک مجتمع مسکونی تجاری

در بخش دیگری از این جلسه شورای اسلامی شهر قم موضوع مشارکت شهرداری در احداث مجتمع مسکونی در بلوار پیامبر اعظم مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته مجید اخوان، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم سهم آورده شهرداری در این پروژه ۶۱ میلیارد تومان و سهم آورده سرمایه گذار ۵۴ میلیارد تومان است.

وی افزود: سهم شهرداری در قالب قیمت زمین و عوارض مطرح شده و سهم شریک ساخت ۱۶ هزار متر زیربنا در این پروژه تجاری مسکونی است.

این عضو شورای اسلامی شهر قم گفت: در نهایت در این پروژه ۵۳ درصد سهم شهرداری و ۴۷ درصد سهم سرمایه گذار است و در تاریخ سرمایه گذاری شهرداری قم اولین بار است که سهم شهرداری بیش از ۵۰ درصد شده است.

به گفته وی این پروژه مشارکتی ۶ متقاضی داشته و سرمایه‌گذار کاملا اهلیت سنجی شده است تا برای ساخت یک طبقه تجاری و ۹ طبقه مسکونی در بلوار پیامبر اعظم(ص) اقدام کند.

در بخش دیگری از این جلسه لایحه خرید اتوبوس به ارزش ۳۰ میلیارد تومان برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

امیر یزدی، مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم با اشاره به وارد شدن ۲۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان، از خرید حدود ۸۰ دستگاه اتوبوس دیگر برای شهر خبر داد.