36.7 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

مطالعات کارشناسی موجب کاهش عرض پروژه عمار یاسر شد/ اجرای پروژه در دو سطح

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به حجم سنگین تملکات فاز 5 عمار یاسر، گفت: بر اساس مدل سازی‌های مشاور به این نتیجه رسیدیم که عرض 45 متر مشکل این محور را حل می‌کند که البته به دستور آقای شهردار این پروژه دو سطحی خواهد بود.

غلامرضا جانقربان در گفت و گو با شهرنیوز، با اشاره به قدم طرح عمار یاسر، اظهار داشت: این پروژه در طرح‌های جامع و تفصیلی شهر قم در سالهای ۵۷ و ۶۹ وجود داشته و بر اساس نگاه آن موقع و شرایط شهر در قالب یک رینگ قطری پیگیری شده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به اینکه امروز شبکه معابر موازی با محور عمار یاسر نقش پررنگی ایفا می‌کنند، افزود: از طرفی نگاه به شهرها امروز متفاوت است و مدیریت نوین در شهرها به سمتی رفته که در بافت‌ها کمتر مداخله کند.

جانقربان با اشاره به تلاش‌های مشاور طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر قم، ادامه داد: امروز دیگر متخصصان این را قبول ندارند که هر چه عرض معبر بیشتر باشد ترافیک کمتر خواهد بود بلکه با مدل سازی‌ها و مطالعاتی که می‌شود راه‌های مختلفی برای کاهش ترافیک پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از طرح عمار یاسر ۳۰ سال گذشته، گفت: قطعه اول ۷۵ متری اجرا شده چرا که در آن زمان آنجا زمین‌های زراعی با قیمت نازل وجود داشته و قطعه دوم ۵۵ متری اجرا شده و قطعه سوم ۴۵ متری و همین عرض هم نیاز شهر را برطرف کرده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به اینکه مشاور حمل و نقل و ترافیک پیشنهاد اجرای فاز پنج عمار یاسر با عرض ۴۵ متر را ارائه کرده، اظهار داشت: طبق مدل‌سازی و مطالعات علمی این عرض معبر می‌تواند نیاز این مسیر را حل کند.

به گفته جانقربان در این پروژه بر اساس عرض ۵۵ متر باید ۴۵۰ ملک تملک می‌شد یعنی توافق با ۴۵۰ مالک که بعضی املاک هم ورثه‌ای بود و تقریبا بیش از هزار مالک را شامل می‌شد، کاری بسیار سخت و نفس گیر.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به اینکه عملیات اجرایی این پروژه امسال باید آغاز شود، افزود: به همین دلیل در سه سال اخیر هر ساله نزدیک به ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای اینکار گذاشتیم.

جانقربان خاطرنشان کرد: از طرفی تونل عمار یاسر تا میدان معلم آماده شده و قرار نیست اینجا رها بشود بلکه باید تا بلوار پیامبراعظم(ص) برسد، خروجی مطالعات مشاور این بود که عرض ۴۵ متر در این معبر حتی بدون تونل می‌تواند پاسخگوی نیاز ترافیکی باشد اما بنا بر تاکید آقای شهردار فاز پنج عمار یاسر در دو سطح شکل خواهد گرفت.