29.8 C
شهر مقدس قم
۱۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
گزارش خبری

معماری سبز و هوشمند در قم زیرساختی مهم در بنای یک شهر هوشمند است

از جمله شاخص‌های مهم در توسعه روزافزون شهر، ایجاد ساختمان و ساخت و سازهای مختلف در سطح شهر است، ساختمان‌هایی که علاوه بر استحکام و کارآمدی، باید هوشمند و سبز باشد تا علاوه بر سازگاری با محیط زیست، استانداردهای لازم را جهت رفاه و ایمنی با بهره‌گیری از فناوری روز و دانش جهانی داشته باشد.

ساختمان‌های هوشمند با استفاده از ابزار و مصالح و سامانه‌های مدرن و فناوری، ارتقای کیفیت زندگی شهروندان را رقم می‌زنند، هرچند معماری سبز و هوشمند در کنار هم لازمه مدیریت شهری در قم و بنای یک شهر هوشمند و بانشاط است و باید در این زمینه به توسعه زیرساختها پرداخت.

ساختمان‌هایی که دارای شاخصه‌های سبز و هوشمند هستند، در کاهش آلایندگی‌ها، بهره‌وری در مصرف انرژی و تکامل شهر به سوی توسعه و رشد اقتصادی اثرگذارند، در این زمینه ساختمان‌های مسکونی، تجاری، دولتی، آموزشی و خدماتی اگر بتوانند خود را با شاخصه‌های معماری سبز و هوشمند وفق دهند، در ارتقای سلامت، اقتصاد و زندگی هوشمند نقش مهمی دارند، ضمن اینکه چنین معماری و بنای ساختمان‌های سبز و هوشمند، ارتباط مستقیمی در کاهش هزینه‌های خدمات شهری و افزایش بهره‌وری دارد.

هوشمندسازی ساختمان و طراحی معماری سبز در سالهای اخیر در بسیاری از کشورهای توسعه یافته مورد توجه قرار گرفته است و به آن به عنوان شاخصه‌های مهم در توسعه پایدار نگریسته می‌شود، چرا که نگاه تخصصی برای طراحی معماری سبز و هوشمند، راهبردی مهم در ارتقای کیفیت زندگی به شمار می‌رود.

هوشمند سازی ساختمان‌ها نیز در معماری سبز حائز اهیمت زیادی است و زمینه سکونتگاه‌های استاندارد را در مدیریت شهری فراهم می‌کند، با توجه به اینکه با توسعه شهرها و افزایش آلایندگی، ساخت و ساز در کنار مناطق خوش آب و هوا و مطبوع و منابع طبیعی دشوار است، می‌توان ضوابطی را در شهر هوشمند به کار گرفت تا روند ساخت و ساز به سمت و سوی معماری سبز برود و در شهر هوشمند با طراحی ساختمان‌های سبز و هوشمند و شهرسازی هوشمندانه به سمت اصلاح الگوی شهرسازی رفته و برای شهروندان شرایط زیست بهتری فراهم بیاید.

در توسعه شهری توجه به فرهنگ شهروندی در جهت ایجاد انگیزه و رغبت بسیاری از تصمیم‌سازی‌ها را تسهیل می‌کند، براین اساس اگر بتوان شهرسازی هوشمند و معماری سبز را با فرهنگ‌سازی و آموزش گسترش داد، بسیاری از آسیب‌ها و معضلات در رابطه با معماری و زیست شهری نیز با سرعت بیشتری در بدنه شهری از میان می‌رود.

مهاجرت بی رویه و افزایش کنترل نشده جمعیت، رخدادهای اجتماعی زیادی را از جمله کمبود مسکن به وجود می‌آورد و در این میان شهرسازی‌های نامناسب خود معضلات را دوچندان می‌کند، از این رو اعمال سیاست‌هایی در مدیریت شهری در جهت اصلاح الگوهای ساخت و ساز توام با کاهش هزینه‌ها می‌تواند رویکرد مناسبی در رفع بسیاری از دغدغه‌ها باشد.

با توجه به اینکه قم در وعده برخی از مسئولان محیط زیست به عنوان پایلوت تحقق «شهر سبز»شناخته می‌شود، ایجاد ساختمان‌های سبز در ایجاد محیط زیستی پاک و سالم یکی از ضروریات مهم و البته مغفول مانده است، ساختمان‌هایی که علاوه بر هوشمندسازی، بتواند معرف جایگاه علمی، سیاسی و معنوی قم باشد.

تدوین طرح و برنامه منسجمی برای توسعه ساختمان‌های سبز با همراهی محیط زیست و مدیریت شهری و سازگاری آن با مولفه‌های هوشمند یکی از نیازهای مهم در قم است

براساس آخرین آمار ارائه شده، چهار هزار هکتار بافت فرسوده در قم شناسایی شده است که خود ظرفیتی مهم در ایجاد ساختمان‌های سبز و هوشمند به شمار می‌رود و می‌توان با ساماندهی و سرمایه‌گذاری در این بخش، در جهت بهبود کیفیت زندگی، قدم‌های بزرگی برداشت، هر چند کاری سخت و دشوار است و به تنهایی از عهده مدیریت شهری برنمی‌آید.

شهرهای هوشمند دارای ویژگی‌های زیادی هستند که راه‌اندازی ساختمان‌های هوشمند در آن، از جمله شاخص‌های مهمی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته، ضمن اینکه توجه به معماری سبز در حفظ محیط زیست در کنار هوشمندسازی از جمله شاخص‌های مهم در اصلاح الگوی شهرسازی است، وقتی می‌توان استانداردهای روز جهانی را با معماری اسلامی ایرانی تطبیق داد و با استفاده از تخصص و علم و تجربه و نیازسنجی، سازه‌هایی هوشمند و سبز طراحی کرد.

اصلاح الکوی ساخت و ساز و حرکت به سمت و سوی معماری هوشمند و سبز و حذف هزینه‌های زائد، دارای مزیت‌های اقتصادی بی‌شماری است و از آلودگی و اتلاف انرژی جلوگیری می‌شود، بدون شک اگر این مولفه‌ها در کنار هم قرار بگیرد، ساختمانهای سبز ازمبانی وساختارهای شهرهای هوشمند به شمار خواهد رفت، به ویژه اگر بومی‌سازی ساختمان‌های سبز طبق شرایط اقلیمی را در اولویت مدیریت شهری قرار دهیم و با استفاده از مصالح ساختمانی ایرانی و پیشرفته اقدام به ساخت و ساز شود و در روند ساخت و سازها از گیاهان و درختچه‌های آپارتمانی و مناسب با آب و هوا در مناطق استفاده شود، بهره‌وری بیشتری به دست می‌آید.

در این نوع ساختمان، علاوه بر استفاده از تجهیزات پیشرفته در هوشمندسازی، از مصالح و امکاناتی استفاده می‌شود که بتوان در انتقال مستقیم نور و انرژی و به خصوص اکسیژن خالص به درون ساختمانها بهره گرفت و فضایی زیبا و فرح‌بخش به وجود آورد و با نگاهی علمی و تخصصی، محیط زیست انسانی را با کیفیت بیشتری طراحی کرد و با استفاده از منابع طبیعی مانع از معضلات زیست محیطی در مدیریت شهری شد.

پایداری محیطی، اقتصادی، اجتماعی از جمله شاخصه‌های مهم در ساختمان‌های سبز و هوشمند است، همچنین جلوگیری از به هدررفتن منابع طبیعی با استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و تامین آسایش برای ساکنین از دیگر ویژگی‌های این نوع معماری است.

طراحی معماری سبز و هوشمند، با همراهی مدیریت شهری و شهروندان امکان‌پذیر است، به شرط اینکه بتوان هم‌افزایی خوبی در میان دستگاههای اجرایی نیز به وجود آورد تا شهرنشینی با الگوهای سبز و هوشمند در معماری، سازگاری یابد.

ساختمان‌هایی که پایداری معماری سبز و هوشمند را در کنار یکدیگر دارند و با اکولوژی بومی سازگار هستند،

اثرات مطلوبی بر روی دیگر شاخصه‌های شهرنشینی دارد، به ویژه در قم با آب و هوای گرم و خشک می‌توان با به کار گیری معماری سبز و هوشمند، تحولی شگرف در صنعت ساختمانی آن پدید آورد، در این باره به بسته‌های حمایتی و تشویقی نیاز است، اما آن چه در اهمیت بیشتری قرار دارد، معرفی جایگاه معماری سبز و هوشمند در بهبود زندگی شهروندان است تا بتوان سبک زندگی را به سمت و سوی چنین معماری مطابق با سبک اسلامی ایرانی سوق داد.

منبع:خبرگزاری موج استان قم