29.2 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
گزارش خبری

استفاده از خدمات الکترونیکی انتخاب نیست؛ الزام است

در عصر کنونی، با پیشرفت سریع جوامع و رشد فناوری‌های اطلاعاتی استفاده از خدمات الکترونیکی شهرداری قم و دیگر دستگاه‌ها یک انتخاب نیست بلکه یک الزام است که می‌تواند موجب تسریع در پیشرفت مادی و معنوی شهروندان و نیز صرفه جویی در وقت و هزینه‌ها شود.

در عصر کنونی ما، که عصر ارتباطات نام گرفته‌، اینترنت با زندگی مردم گره خورده‌است و آن‌ها هم‌اکنون برای انجام ضروری‌ترین امور خود از جمله سفارش غذا و خریدن کالا و… از اینترنت استفاده می‌کنند بنابراین الکترونیکی کردن خدمات شهری که مردم با آن سر وکار دارند حائز اهمیت بوده به نحوی که شهروندان بتوانند خدمات موردنیاز خود را با حداکثر کارایی بدون مراجعه حضوری به شهرداری‌ها و به صورت الکترونیکی انجام دهند.

با وجود سکونت بیش از ۹۵درصد از جمعیت استان قم در شهرها، باید توزیع و برخورداری از خدمات شهری متناسب با نرخ جمعیت شهرنشین افزایش یابد. از طرفی انتظارات شهروندان از شهرداری‌ها در زندگی امروز گسترده تر بوده و افزایش بهره‌وری دستگاه‌های خدمات‌رسان مانند شهرداری از ضروریات است.

شهرداری قم در راستای تلاش برای هوشمندسازی خدمات شهری و در راستای به حداقل رساندن مراجعات حضوری مردم در اوج بحران بیماری کرونا که در آن به سر می‌بریم، تلاش می‌کند تا تمام خدمات خود را که امکان غیرحضوری‌سازی دارند، به صورت الکترونیکی به شهروندان ارائه دهد.

برای کاهش بسیاری از معضلات شهری از جمله ترافیک، آلودگی‌های زیست محیطی و هزینه‌های سنگین ناشی از ترددهای غیرضروری ارائه خدمات شهری به صورت الکترونیکی دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک الزام است لذا در استان قم نیز، شهرداری قم با طراحی سامانه «میز خدمت الکترونیک» یا به اختصار «قمیار» در این زمینه گام‌های بلندی برداشته و همچنین اعلام کرده‌است از دهم شهریور ماه تمامی درخواست‌های مرتبط با حوزه شهرسازی توسط شهروندان به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه نرم‌افزاری میز خدمت الکترونیکی شهرداری قم (قمیار) ثبت خواهد شد.

علاوه بر آن، تحقق شهرداری الکترونیک نقش به سزایی در صرفه جویی در وقت شهروندان، تسریع در ارائه خدمات، صرفه‌جویی در منابع مالی شهرداری، حفظ حرمت شهروندان، افزایش سلامت اداری و شفافیت سرویس‌دهی و پاسخگویی دارد.

شهروندان در میزخدمت می‌توانند طیف گسترده‌ای از خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند. در واقع هر زمان مردم به دریافت خدمتی از شهرداری نیاز داشته باشند می‌توانند در این سامانه، از بخش «جستجوی خدمت» بوسیله ابزارهای جستجو و فیلترینگی که برای آن‌ها تعبیه شده، خدمت مورد نظر خود را پیدا کرده، مراحل درخواست و پیگیری آن را انجام دهند.

درخواست پروانه احداث بنا( ساخت و ساز)، درخواست گواهی پایان کار، درخواست نقل و انتقال، درخواست ۱۳۷، ثبت امتیاز همیاران پسماند، جستجو درگذشتگان، از شهرداری بپرس، درخواست نصب بیلبورد و درخواست مجوز ایستگاه صلواتی از جمله خدمات و بخش‌های متنوع این سامانه است که در دسترس عموم مردم قرار دارد.

سرویس‌های دیگری که هم اکنون برروی قمیار قابل استفاده هستند شامل سرویس پرداخت قبوض شهری (آب، برق، گاز، تلفن ثابت)، سرویس شارژ کیف پول شهروندی شهرداری قم، سرویس پرداخت کرایه تاکسی با استفاده از موبایل، سرویس دیدبان شهر (سامانه ۱۳۷)، سرویس ویژه نامه کرونا ویروس، سرویس خدمات الکترونیکی کلیه دستگاه‌های دولتی و اجرایی استان قم، سرویس وضعیت آب و هوای استان قم، سرویس پرداخت عوارض نوسازی، سرویس سیمای شهرداری و سرویس پخش زنده شبکه استان قم می‌باشد.

مطابق با برنامه‌ریزی انجام شده، به تدریج تعدادی از خدمات که قابلیت ارائه به صورت الکترونیکی را دارند، در این سامانه به صورت الکترونیکی در اختیار شهروندان قرار خواهند گرفت و آن‌ها می‌توانند از طریق ابزارهای ثبت درخواست مرحله به مرحله‌ای که در سامانه تعبیه شده است، بدون (یا با حداقل) مراجعه حضوری، خدمت (و یا مجوز) مورد نظر خود را دریافت کنند.

استفاده از میزخدمت بسیار آسان است و مردم برای ورود به سامانه باید به جمع کاربران فضای مجازی بپیوندند و اگر در فضای مجازی شهرداری قم عضو هستند می‌توانند صرفا با وارد کردن نام کاربری (یا شماره تلفن همراه و یا کد ملی) به همراه گذرواژه (رمز عبور) وارد محیط سامانه شده و از خدمات آن استفاده کنند.

مردم برای عضویت در فضای مجازی شهرداری می‌توانند با ورود به پورتال شهرداری قم به نشانی www.qom.ir، در قسمت عضویت، مراحل ثبت نام خود را تکمیل کرده و از نسخه تحت وب سامانه «قمیار» در تمامی کامپیوترهای شخصی، تبلت‌ها و گوشی‌های تلفن همراه، از طریق مرورگر وب (WebBrowsers) استفاده کنند.

علاوه بر آن سامانه «قمیار» دارای اپلیکیشن ویژه گوشی تلفن همراه اندروید نیز هست که علاقه‌مندان می‌توانند برای دانلود و نصب آن به صورت مستقیم از پورتال شهرداری قم و یا از طریق نرم افزار «بازار» اقدام کنند.

خاطرنشان می شود، اپ میزخدمت شهرداری قم(قمیار) با کد شامد ۱۹۶۱۳۹-۰-۶۳-۶۸۹۷۷۷-۲-۱ در سامانه سرآمد از مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال ثبت شده است.

منبع:خبرگزاری موج استان قم