31.1 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
گزارش خبری

استقبال از هفته دولت امسال با ۱۱۰ پروژه شهری

دوم تا هشتم شهریور هر سال به مناسبت سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر هفته دولت نام گرفته تا هم بهانه‌ای باشد برای یاد این دو شهید و هم مجالی برای بازگو کردن خدمات دستگاه‌های مختلف به مردم.

شهرداری قم اما در این سالها گوی سبقت برای خدمت در شهر را از دولت ربوده و هر سال به این بهانه پروژه‌های مهم و اثرگذاری را افتتاح می‌کند. حجم این پروژه‌ها چه از لحاظ ریالی وچه از نظر خدمتی که به مردم صورت می‌گیرد، قابل توجه است.

امسال در هفته دولت با وجود مشکلات اقتصادی و شیوع بیماری کرونا شهرداری قم توانسته پروژه‌های متعددی برای ارائه به مردم آماده کند. آنطور که دکترسید مرتضی سقائیان‌نژاد، شهردار قم می‌گوید، افتتاح و بهره برداری از ۱۱۰ پروژه شهرداری قم به این مناسبت برنامه‌ریزی شده که در مجموع برای این پروژه‌ها ۱۱۵ میلیارد و ۶۶۰ میلیون تومان هزینه شده است.

وی با اشاره به قرار گرفتن پروژه‌های متفاوت زیربنایی، ترافیکی و … در این مجموعه ۱۱۰ پروژه‌ای، افزود: بخش قابل توجهی از این پروژه‌ها به اهدافی مانند ایجاد نشاط اجتماعی و بهبود سیما و منظر و محیط زیست شهری مربوط هستند و بخش دیگری هم زیربنایی بوده و به توسعه شبکه ترافیکی شهر اختصاص یافته‌اند.

همانطور که شهردار قم اشاره می‌کند، در میان فهرست پروژه‌هایی که به مناسبت هفته دولت در اختیار مردم قم قرار گرفته می‌توان پروژه هایی را دید که هدفشان افزایش نشاط اجتماعی و بهبود وضعیت زیست محیطی و سلامت مردم است. از جمله احداث بوستان‌ها و ایجاد المانها در سطح شهر یا نورپردازی معابر و تقاطع‌ها.

بخش دیگری از این پروژه‌ها بهسازی پیاده‌روها و پیاده راه‌سازی‌هایی هستند که در راستای توجه به شهرسازی انسان محور و تسهیل حضور مردم در شهر طراحی شده‌اند. به ویژه اینکه طبق مطالعات طرح جامع حمل و نقل ۳۰ درصد سفرهای درون شهری در قم پیاده صورت می‌گیرد و قطعا شهروندانی که این روش زیست محیطی و سالم برای طی مسیر را انتخاب می‌کنند باید سهمی در بودجه‌های سالیانه داشته باشند.

از طرفی در راستای نهضت بهبود وضعیت آسفالت معابر که چند سالی هست در شهرداری قم، آغاز شده، بخش مهمی از پروژه‌های هفته دولت امسال هم به این موضوع اختصاص یافته است. در مجموع از ابتدای امسال بنا به گفته معاون فنی و عمرانی شهرداری قم، ۱۲۰ هزار تن آسفالت در معابر قم توزیع شده که ارزش ریالی نزدیک به ۴۰ میلیارد تومان دارد.

مناطق هشت گانه شهرداری قم هم هر یک دست پر به استقبال هفته دولت آماده‌اند. در منطقه چهار شهر قم، روکش آسفالت خیابان انسجام با هزینه یک میلیارد تومانی به مساحت ۳۰ هزار متر مربع انجام شده و همچنین پروژه‌هایی مانند روکش آسفالت بلوار جمهوری، خیابان شهید عطاران، شوارع شهرک ایثار و شهید زین الدین و خیابان فجر برای بهبود عبور و مرور شهری اجرایی شده است.

ترمیم روکش آسفالت بلوار غدیر با هزینه ۷۰۰ میلیون تومانی و به مساحت ۲۱ هزار متر مربع و روکش آسفالت شوارع صفاشهر با هزینه ۵۰۰ میلیون تومانی همچنین جدول گذاری رفیوژ وسط خیابان شماره ۱۷ بلوار غدیر از دیگر پروژه‌های هفته دولت منطقه چهار شهر قم است.

احداث سرویس بهداشتی شهدای گمنام کوه خضر نبی و همچنین محوطه سازی و ایجاد ۷۰ آلاچیق در بوستان علوی با هزینه دو میلیارد تومانی از دیگر پروژه‌های هفته دولت منطقه چهار محسوب می‌شود.

احداث خیابان شهید شهبازی با هزینه دو میلیارد تومانی به مساحت ۴۰۰ متر و احداث ۳۰ متری سنگبری‌ها با هزینه دو میلیارد تومانی و به مساحت هزار و ۲۰۰ متر دو پروژه زیربنایی این منطقه در هفته دولت امسال است.

احداث پیاده روی بلوار شهید آوینی، جدول گذاری و آسفالت خیابان یاسمن، بهسازی مسیر پیاده‌روی کوه خضر نبی و احداث باند کندروی بلوار غدیر با هزینه دو میلیارد تومان از دیگر پروژه‌ها در این منطقه محسوب می‌شود.

منطقه پنج شهرداری قم هم برای هفته دولت امسال نگاه ویژه‌ای به وضعیت رینگ دوم مسجد جمکران داشته و فاز اول و دوم این رینگ را با هزینه ۱۰ میلیارد تومانی تکمیل کرده است. برای این پروژه حدود ۱۴۱ هزار متر مربع زیرسازی و آسفالت انجام شده است.

احداث کوچه پنج خیابان کبیری، احداث خیابان خیابان حریم ریل آهن آهن قسمت اکبر آباد و اسماعیل آباد، اصلاح هندسی طرح‌های ترافیکی سطح منطقه، جدول گذاری ادامه بلوار فردوسی حدفاصل ریل تا زیرگذر پیامبر اعظم(ص)، تکمیل سکوهای کمپ جمکران و باغچه سازی مقابل درب ۶ مسجد جمکران از دیگر پروژه‌های هفته دولت منطقه پنج شهرداری قم است.

تکمیل بوستان نبوت با  هزینه۵۳۰ میلیون تومانی و احداث و بهسازی بوستان دوم بانوان منطقه ۶ با هزینه یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی و مساحت حدود ۲۸۰۰ متر مربع دو پروژه مهم منطقه ۶ شهرداری قم برای هفته دولت امسال محسوب می‌شوند.

پروژه‌های دفع آب های سطحی منطقه ۶ با هزینه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان و جدول گذاری و اصلاح انهار منطقه ۶ با هدف جلوگیری از آبگرفتگی‌ها با هزینه دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان همچنین پیاده روسازی معابر اصلی منطقه ۶ با هزینه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی از پروژه‌های مهم دیگر است.

در منطقه هفت شهرداری قم که منطقه پیرامون حرم مطهر محسوب می‌شود، پیاده روسازی خیابان ۱۹ دی با هزینه یک میلیارد تومانی برای هفته دولت تکمیل شده و همچنین شاهد افتتاح پروژه‌هایی مانند پیاده روسازی بلوار شهید منتظری، تکمیل پیاده روسازی بلوار ۱۵ خرداد، پیاده روسازی و جدول گذاری کوچه مصلی و پیاده روسازی میدان جانبازان هستیم.

همچنین در این منطقه که پیشتاز اجرای پروژه‌های انسان محور محسوب می‌شود پیاده راه ارم و انقلاب با هزینه ۹ میلیارد تومانی اجرایی شده است.

از جمله پروژه‌های هویت ساز این منطقه شهرداری قم هم می‌توان به بهسازی کف و جداره محور فرهنگی تاریخی حدفاصل مسجد سلماسی تا حسنیه ارک با هزینه ۷۵۰ میلیون تومانی اشاره کرد.

در منطقه هشت شهرداری قم هم سوله مدیریت بحران با هزینه دو میلیارد تومانی به مساحت هزار متر احداث شده که نمایشگر توجه به مسئله مدیریت بحران در پردیسان توسط شهرداری قم است.

احداث ساختمان مدیریت پسماند منطقه هشت در سه طبقه با هزینه ۳۰۰ میلیون تومانی و ساخت بوستان محله هشت مسکن مهر با هزینه دو میلیارد تومانی و به مساحت ۱۰ هزار متر هم دو پروژه مهم دیگر در این منطقه است.

در منطقه یک شهرداری قم، روکش آسفالت خیابان ۷۵ متری عمار یاسر با هزینه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی اجرایی شده و همچنین خیابان دارالحدیث اجرا شده است.

روکش آسفالت خیابان ۱۹ دی و احداث بوستان متین در فاز یک و دو با هزینه ۸۰۰ میلیون تومانی از دیگر پروژه‌های این منطقه به مناسبت هفته دولت است.

در منطقه سه هم مانند منطقه چهار توجه ویژه‌ای به پروژه های بهسازی آسفالت در راستای رفاه عمومی و کاهش مصرف سوخت صورت گرفته است.

روکش آسفالت بلوار نواب، بلوار عابدی، بلوار اشراق، بلوار شهید فهمیده شمالی، خیابان معارف وند، خیابان بهارستان، رمپ عوارضی کاشان، خیابان کشوری ومعابر فرعی بلوار حاجی زاده، انصار، آزادگان و … با هزینه چهار میلیارد تومانی از جمله پروژه‌های هفته دولت منطقه سه شهرداری قم محسوب می‌شود.

همچنین در این منطقه بوستان ولایت به عنوان یک بوستان فراشهری مورد توجه قرار گرفته و اجرای جدول گذاری و احداث دیوار و زیرسازی و آسفالت شوارع بوستان ولایت با هزینه دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به اتمام رسیده است.

تکمیل نورپردازی میدان ۷۲ تن با هزینه ۵۰۰ میلیون تومانی، خرید و نصب کف پوش محوطه بازی کودکان در بوستان بنیادی با هزینه ۱۵۰ میلیون تومانی و توسعه بوستان پاکبان با هزینه یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از جمله پروژه های منطقه سه شهرداری در راستای ارتقای نشاط شهروندی است.

احداث بلوار کوه سفید با هزینه ۵ میلیارد تومانی هم دیگر پروژه مهم این منطقه برای هفته دولت امسال محسوب می شود.

احداث بوستان صداقت با هزینه ۳۵۰ میلیون تومان، احداث خیابان مولایی با هزینه ۷۰۰ میلیون تومان  و تکمیل خیابان شهید رسول دادخواه با هزینه ۲۰۰ میلیون تومان پروژه‌های مهم منطقه دو شهرداری قم برای هفته دولت محسوب می‌شوند.

در سازمان زیباسازی شهرداری قم هم چندپروژه از جمله نقش برجسته زیرگذر حضرت حمزه سید الشهدا(ع) با هزینه ۲۵۰ میلیون تومانی، نورپردازی پل مقداد، المان های میدان مرجعیت، نورپردازی بلوار حضرت خدیجه(س) و نورپردازی بلوار فداییان اسلام برای هفته دولت امسال افتتاح شده است.

در مجموعه معاونت فنی و عمرانی که پیشانی پروژه‌های عمرانی و زیربنایی در شهر محسوب می‌شود هم تعمیر و بهسازی پل شهید مصطفی خمینی با هزینه سه میلیارد تومان از جمله پروژه‌های افتتاحی برای هفته دولت است.

احداث رمپ جنوب شرقی تقاطع شهید محلاتی با هزینه ۳۰۰ میلیون تومان، احداث رفیوژ وسط کمربندی امام علی(ع) با هزینه ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان و احداث محوطه باغ موزه دفاع مقدس با هزینه دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از دیگر پروژه های مهم شهرداری قم در هفته دولت امسال محسوب می‌شود که در معاونت فنی و عمرانی اجرایی شده است.