36.4 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار اداره کل ارتباطات

ارتقای مشارکت مردمی در قالب جشنواره رسانه‌ای شهر قم

مدیرکل ارتباطات وامور بین الملل شهرداری قم با اشاره به اهمیت هوشمندسازی مطالبات مردمی گفت: در قالب نخستین جشنواره رسانه ای شهر ما تلاش می کنیم مشارکت مردمی در ابعاد مختلف مدیریت شهری را تقویت کنیم.

محمد حیدری رئیس و محمد رستمی سرپرست مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی واحد استان قم در دیدار با مهدی کلانترزاده مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری قم در خصوص راه‌های توسعه فعالیت‌های مشترک به گفتگو پرداختند.

در این دیدار کلانترزاده با تشریح جشنواره «شهر ما» گفت: این جشنواره براساس سند چشم انداز ۱۴۱۴ تدوین شده و نقشه عملیاتی کاربردی آن نیز ترسیم شده است، در گام نخست در پنج سال تا سال ۱۴۰۰ برنامه‌ریزی شده است که چه برنامه‌هایی در این مدت زمان رقم خواهد خورد همچنین برای اجرای برنامه‌های سال ۱۴۱۴ نیز گام‌هایی برداشته شده است.

وی با بیان اینکه در این چشم‌انداز به نوع نگاه رسانه‌ای توجه شده است، عنوان کرد: برای رسیدن به هدف‌های مشخص‌شده در چشم‌انداز نیازمند تبادل اطلاعات و نگاهی نو و همچنین نگاهی آسیب شناسانه در این حوزه هستیم.

کلانترزاده در ادامه سخنانش برگزاری این جشنواره را آغاز یک حرکت نو در اقدامات رسانه‌ای شهر قم دانست و بیان کرد: در حال حاضر به انعکاسی جامع از شهر قم نیاز داریم زیرا که تصویری حقیقی و فراگیر از شهر قم وجود ندارد.

وی با تبیبن بخش‌های مختلف این جشنواره، گفت: پنج کارگروه برای پوشش کامل آثار رسانه تشکیل‌شده است که آثار ارسالی در دو بخش مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و هر بخش دارای بخش‌های متنوعی است.

کلانترزاده ضمن دعوت از عموم شهروندان برای حضور در این جشنواره، گفت: این رقابت‌ها در بخش نخست به صورت تخصصی و در بخش دوم به صورت عمومی برگزار می‌شود.

دبیر جشنواره «شهرما» با اعلام موضوعات این جشنواره بیان کرد: تولیدات متن محور، تولیدات تصویری، تولیدات دیداری و شنیداری، تولیدات علمی و رسانه‌های شهروندی در فضای مجازی در ۴۳ موضوع موردبررسی قرار می‌گیرد.

وی در ادامه سخنان خود توجه به موضوعات تخصصی را یکی از مهمترین بخش‌ها در مسیر تربیت شهروندان هوشمند و مطالبه‌گر ذکر و عنوان کرد: حکمرانی و مدیریت اسلامی شهر، هویت و کالبد شهر، برنامه محوری در راستای ارتقاء کیفیت زندگی، عمران و آبادی، ترافیک و حمل‌ونقل، محیط‌زیست شهری و شهر هوشمند از موضوعات بخش تخصصی این جشنواره است.

وی با عنوان اینکه شهرداری به دنبال یاری طلبیدن از مردم برای انجام امور مختلف است، تصریح کرد: شهرداری با یاری مردم و اصحاب رسانه می تواند تصویری هوشمندانه و عالمانه را در کشور و سایر نقاط جهان ترسیم کند.

دبیر جشنواره «شهرما» با تاکید براینکه آموزش شهروندانی هوشمند و مطالبه گر در آستانه قرن جدید از مهمترین دغدغه‌های شهرداری قم است، بیان کرد: برای اینکه بتوانیم مطالبات مردمی را هوشمندانه کنیم لازم است مشارکت مردم را با اطلاعات کافی و دقیق افزایش دهیم تا بتوانیم توسعه و مدیریت شهری را در همه حوزه‌ها شاهد باشیم.

وی با تبیین وظایف حوزه مدیریت شهری عنوان کرد: وظایف مدیریت شهری در حوزه اختیارات مردم است که در این راستا به دلیل مشکلات عدم مدیریت واحد نیازمند حضور پررنگ مردم برای برداشتن موانع توسعه هستیم.

دبیر جشنواره «شهرما» ادامه داد: برای رسیدن به اهدافی که در دستور کار داریم؛ مردم باید حضوری مستمر داشته باشند و این مشارکت نیازمند آموزش و فعالیت رسانه‌های تخصصی در حوزه شهری است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به ظرفیت فضای مجازی اشاره و بیان کرد: فضای مجازی فرصتی برای هدایت و روشنگری مردم است و دراین مسیر ظرفیت های جهاددانشگاهی استان بسیار کارآمد و راهگشا است.

رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره «شهرما» اضافه کرد: جشنواره را یک گام مؤثر در ترسیم اهداف دانست که نیازمند بازوانی از جنس رسانه است و شهر نیز به‌عنوان موجود زنده و مدیران و شهروندان نیز دیگر بازوان این جشنواره هستند.

وی با بیان اینکه داوری جشنواره در سه بخش ویژه، تخصصی و عمومی انجام می‌شود، گفت: مفاهیم ارزشی در حوزه مدیریت شهری، شهر و سبک زندگی شهروندان، جهانشهر و موضوعات ویژه روز قم، زوایای خاموش مدیریت شهری در افکار عمومی و کرونا در شهر از موضوعات عمومی این جشنواره است.

در ادامه این دیدار دکتر حیدری و رستمی با اشاره به ظرفیت‌های گسترده جهاددانشگاهی در این مسیر بر لزوم توسعه روابط دو جانبه در این حوزه تاکید کردند.