35 C
شهر مقدس قم
۲۰ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
گزارش خبری

مدیریت شهری قم سهم مهمی در تقویت نشاط اجتماعی شهر در تار و پود توسعه و عمران دارد

عرصه‌های زندگی و زیست انسانی، نیازمند جریان نشاط و شادابی است و این نشاط، اگر در محیط شهری نمایان شود، روح آدمی را نوازش می‌دهد و خستگی‌های روحی ناشی از شهرنشینی را التیام می‌بخشد.

نشاط اجتماعی شهر اگر همگام با توسعه و عمران شکل بگیرد، بسیاری از معضلات و آسیب‌های اجتماعی و مسائل شهری را رفع می‌کند و حتی براساس پژوهش‌های حوزه مدیریت شهری، سهم مشارکت شهروندان در پیشبرد اهداف توسعه‌ای را افزایش می‌دهد، از این رو مدیران شهری یکی از سیاست‌های مهم در عمران شهر را، ایجاد و تقویت نشاط اجتماعی در بدنه شهر می‌دانند.

شیوع کرونا اگر چه فرصت حضور خانواده‌ها در فضاهای تفریحی و بوستان‌ها را به شدت کاهش داده است، اما توجه به المان‌های درون شهری و توسعه بوستان‌ها و ایجاد تغییر و تحول در شهر با هدف نشاط اجتماعی، تاثیر مثبتی بر گسترش امید و شادابی در میان شهروندان دارد، خوشبختانه در این مسیر، مدیریت شهری قم، سهم مهمی در تقویت نشاط اجتماعی شهر در تار و پود توسعه و عمران دارد.

با توجه به اهمیت جایگاه مدیریت شهری در ایجاد امید و نشاط در میان شهروندان، یرامون ضرورت توجه به شاخصه‎‌های نشاط اجتماعی همگام با توسعه شهر و ارزیابی وضعیت فعلی قم در امیدبخشی به شهروندان و ایجاد بسترهای مناسب شهری و تفریحی گفتگوئی با چند تن از مدیران و مسئولان انجام داده‌ایم که با هم مرور می‌کنیم.

مرتضی حیدری فرماندار قم در خصوص ضرورت نشاط اجتماعی شهر قم و نقش مدیریت شهری در ارتقای شادابی و امید در میان شهروندان، اظهار داشت: همانطور که توسعه و عمران و تحول از جمله نیازهای مهم شهر است، توجه به تقویت نشاط اجتماعی، لازمه توسعه است .

وی تصریح کرد: گسترش شادی و نشاط و امیدافزایی در میان شهروندان، نقش مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز دارد و همراهی شهروندان در روند توسعه شهر را تسهیل می‌کند، از این رو برنامه‌ریزان مدیریت شهری باید نشاط اجتماعی و تامین نیاز مردم را مورد توجه قرار دهند.

حیدری بیان کرد: همراهی تمامی دستگاههای اجرایی در کنار شهرداری و مدیریت شهری در تحقق نشاط اجتماعی، امری ضروری است و موجب کارآمدی بیشتر طرح‌ها و برنامه‌ها و سرعت‌بخشی به روند اجرای پروژه‌های مرتبط با نشاط اجتماعی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: نشاط جامعه براساس موازین شرعی و منطبق با ارزش‌های دینی و فرهنگی دارای آثار مثبتی ضمن شادابی بخشیدن به محیط زندگی، نشاط معنوی را نیز به همراه دارد و چنین جامعه‌ای از بسیاری از آسیب‌ها و معضلات مصون خواهد ماند.

فرماندار قم با اشاره به ظرفیت‌های مدیریت شهری قم در توسعه نشاط اجتماعی، عنوان کرد: توسعه بوستان‌ها و فضای سبز و ایجاد تفرج‌گاه‌ها و ایجاد المان‌های زیبا در سطح شهر از جمله اقدامات مدیریت شهری در تقویت نشاط اجتماعی است و امیدواریم با از میان رفتن ویروس کرونا، شاها توسعه ظرفیت‌ها و استفاده شهروندان از فضاهای تفریحی و بوستان‌ها و افزایش نشاط و شادابی در میان مردم باشیم.

با توجه به عملیاتی شدن تعدادی از پروژه‌های شهری و عمرانی در مدیریت شهری قم، دکترمرتضی سفائیان‌نژاد شهردار قم امسال تحقق طرح‌های تقویت نشاط اجتماعی را از جمله پروژه‌های در دست اقدام دانست که عملیاتی شدن باغ پرندگان، توسعه فضاهای سبز و بهره‌برداری از شهربازی در بوستان غدیر از جمله این طرح‌هاست.

کمبود فضاهای تفریحی و تفرج‌گاههای مناسب در گذشته، یکی از دغدغه‌های مهم شهر قم به شمار می‌رود و در ۵ سال اخیر تغییرات و تحولات خوبی در مدیریت شهری در حوزه نشاط اجتماعی شاهد بوده‌ایم، هر چند به واسطه مشکلات و کمبود منابع، همچنان خلاء‌هایی در سطح شهر و به ویژه در برخی از مناطق قم احساس می‌شود، اما نمی‌توان تلاش‌های مدیران شهری در اجرای پروژه‌های مختلف در ایجاد نشاط عمومی را نادیده گرفت.

سید محمد موسوی منش مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قم نیز ایجاد نشاط اجتماعی را لازمه توسعه شهر دانست و در این باره عنوان کرد: در طول ده سال گذشته بیش از ۲۳۰ المان با موضوعات مختلف به ویژه ایجاد نشاط اجتماعی در سطح شهر قم نصب شده است و در جهت نورپردازی و زیباسازی شهر نیز برنامه‌های خوبی را پیگیری کرده‌ایم.

وی اظهار داشت: قم به لحاظ هنرمندان در رشته‌های مختلف گرافیک و تصویرسازی غنی است و در زیباسازی شهر و طراحی المان‌ها و دیوارنگاری از این ظرفیت بهره گرفته‌ایم، همچنین نصب ۵۰ اثر زیبای گنجشک‌های بهاری در سطح شهر، یکی از برنامه‌های قم در مسیر ایجاد نشاط اجتماعی است که مورد رضایت شهروندان قرار گرفته است.

ابوالقاسم مقیمی مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری و ورزشی شهرداری قم نیز یکی از اهداف مهم این سازمان را ارتقای نشاط اجتماعی در میان شهروندان می‌داند و در این باره اظهار دارد: در جهت نشاط اجتماعی در سطح شهر و در تمامی مناطق، برنامه‌ریزی گسترده‌ای انجام شده است و در دوران کرونا نیز در اجرای طرح‌ها و مسابقات فرهنگی و هنری، یکی از شاخصه‌های مهم را نشاط اجتماعی خانواده در مقابله با کرونا مد نظر قرارداده‌ایم.

وی در این باره تصریح کرد: قبل از شیوع کرونا، برنامه‌های میدانی خوبی در تحقق نشاط اجتماعی در شهر دنبال شده است و امروز در بستر فضای مجازی و یا اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در میان مردم هستیم تا به رسالت خود جامه عمل بپوشانیم.

قطعا تحقق نشاط اجتماعی با همراهی اعضای شورای اسلامی شهر در پیگیری مصوبات آسان‌تر است و شورای اسلامی قم در بسیاری از برنامه‌های خود، این همدلی و همراهی را به خوبی نشان داده است.

عبدالله جلالی رئیس شورای اسلامی شهر قم در این باره بیان کرد: مشارکت بخش خصوصی و جذب سرمایه‌گذار در اجرای پروژه‌های عمرانی و به ویژه توسعه ظرفیت‌های تفریحی در جهت نشاط اجتماعی، یکی از نیازهای مهم قم است و باید در این مسیر موانع را برداشته و زمینه حضور سرمایه‌گذاران را فراهم کنیم.

وی عنوان کرد: شهربازی بوستان غدیر که در نیمه دوم سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و همچنین باغ پرندگان قم با ۹۰ گونه و بیش از ۳۵۰۰ عدد انواع پرندگان از جمله طرح‌های مهم در بستر ایجاد نشاط اجتماعی است که سرمایه‌گذاران در عملیاتی شدن آن نقش مهمی داشته‌اند.

جلالی خاطرنشان کرد: ایجاد بوستان ۱۰۰۰ هکتاری در قم نیز از جمله پروژه‌های بزرگ در جهت توسعه فضای سبز و نشاط اجتماعی است که بخش عمده‌ای از این پروژه در دست اقدام است.

با توجه به همت و تلاش مدیران شهری، انتظار می‌رود در جهت توسعه نشاط اجتماعی که از مطالبات مهم شهروندان قم و همچنین زائران در این شهر است، بیش از گذشته شاهد گام‌های اساسی در تحقق این امر باشیم.

منبع:هفته‌نامه آوای جام‌جم