33.3 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
ستاد شهر هوشمند

احداث «پارکینگ های هوشمند» در قم

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم با اشاره به طرح مطالعاتی « شناسایی فرصت‌های سرمایه گذاری در حوزه شهر هوشمند قم»، گفت: احداث «پارکینگ های هوشمند» و «راه‌اندازی سامانه پرداخت الکترونیکی کلیه عوارض شهرداری» از جمله فرصت‌های سرمایه‌گذاری شناخته شده در قم در قالب این طرح است که هم اکنون این طرح مطالعاتی، حدود 80 درصد پیشرفت کرده است.

همایون یزدان پناه با اشاره به اینکه ایجاد یک شهر هوشمند نیازمند سرمایه‌گذاری‌های کلان است، بیان کرد: بسیاری از زیرساخت‌های ارتباطی مانند اینترنت پرسرعت خانگی و…  توسط دولت به وسیله اپراتورهای ارتباطی فراهم شده است اما برای ایجاد شهر هوشمند این اقدام کافی نیست و سرمایه گذاری در زمینه‌های دیگر نیز از حد توان مالی دولت و حاکمیت خارج است.

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم افزود: علاوه بر آن، راه اندازی سامانه‌های الکترونیکی در حوزه حمل و نقل هوشمند شهری و سامانه یکپارچه‌سازی خدمات الکترونیکی(ESB) و سکوی ارائه خدمات الکترونیکی (SDP) و … توسط شهرداری قم از جمله زیرساخت‌های نرم افزاری فراهم شده در زمینه تبادل داده و اطلاعات و ارائه خدمات الکترونیکی به شمار می‌رود.

یزدان پناه گفت: در این شرایط، شهرداری قم جهت فراخوان جذب مشارکت و سرمایه‌گذاری و استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی، در قالب یک طرح مطالعاتی با عنوان «شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه شهر هوشمند قم» به این مهم پرداخته است.

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم گفت: پژوهش و مطالعات طرح« شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه شهر هوشمند قم» بر عهده شرکت سرمایه‌گذاری موننکو«مهندسین مشاور موننکو ایران» است که در راستای اجرای این طرح با ستاد شهر هوشمند شهرداری قم همکاری می‌کند.

یزدان پناه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: شرکت هولدینگ ” موننکو ایران ” با داشتن تجربیات بین المللی در چندین کشور از جمله آلمان، نیجریه و عمان شعبه دارد.

وی با اشاره به پیشرفت حدود ۸۰ درصدی این طرح مطالعاتی، ادامه داد: احداث «پارکینگ‌های هوشمند» و «راه‌اندازی سامانه پرداخت کلیه عوارض شهرداری» از جمله فرصت‌های سرمایه‌گذاری شناخته شده در راستای هوشمندسازی قم است که توسط شرکت سرمایه‌گذاری موننکو در قالب طرح « شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه شهر هوشمند قم» در حال انجام است.

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم با اشاره به احداث «پارکینگ هوشمند» در شهر قم، خاطرنشان کرد: قم شهری با عملکرد گردشگری مذهبی و سلامت است که با توجه به برآورد سالیانه حضور بیست میلیون جمعیت  زائر و گردشگر در این شهر مقدس، از این رو تقاضا برای پارکینگ افزایش می‌یابد و لذا راه‌اندازی سامانه پارکینگ هوشمند در راستای آسان‌سازی یافتن مکانی برای پارک کردن وسیله نقلیه و رفاه شهروندان و مسافران امری ضروری است.

یزدان پناه با اشاره به اینکه این طرح مطالعاتی تا اواخر تابستان ۹۹ به پایان می‌رسد، یادآور شد: نظارت این طرح با ستاد شهر هوشمند شهرداری قم است و اجرای پروژه‌های هوشمندسازی در مرحله بعد بر عهده شرکت‌های خصوصی سرمایه گذار تحت نظارت فنی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری خواهد بود.