38.1 C
شهر مقدس قم
۱۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

پیام شهردار قم به مناسبت آغاز نخستین جشنواره رسانه‌ای “شهر ما”

شهردار قم در پیامی به آغاز نخستین جشنواره رسانه‌ای "شهر ما" اشاره و این جشنواره را فرصتی ارزشمند در شهر قم که برای نخستین بار به صورت تخصصی مورد توجه قرار گرفته، دانست.

به گزارش شهرنیوز، دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد در پیامی به آغاز نخستین جشنواره رسانه‌ای “شهر ما” اشاره و این جشنواره را فرصتی ارزشمند در شهر قم که برای نخستین بار به صورت تخصصی مورد توجه قرار گرفته، دانست.

متن پیام شهردار قم به این شرح است:

در اصول کلان حکمرانی و مدیریت، ساختار مدیریت بر شهرها، ساختاری پویا و در عین حال پایدار ترسیم شده است، پویا به این علت که بر اساس دغدغه‌ها، مطالبات شهروندی و تغییر نگاه و سطح اجتماعی شهروندان می‌بایست قابلیت تحول و نو شدن را داشته باشد و از سوی دیگر پایدار باشد تا مدیریت منابع و ظرفیت‌ها را بر اساس مأموریت‌ها و وظایف به درستی سامان دهد.

انجام بیش از ۳۷۲ مأموریت در گستره مدیریت شهری، که هزاران نفر هر روز به صورت مستقیم با این خدمات و مأموریت‌ها مواجه می‌شوند؛ از جهتی تعامل و ارتباطی که می‌بایست بین شهرداری‌ها به عنوان ارائه‌کننده خدمات و شهروندان به عنوان پذیرنده این خدمات از جهتی دیگر، بر لزوم وجود عنصری از جنس ارتباط و تعامل را در این میان نمایان می‌سازد.

از منظری دیگر، تعریف حقوق شهروندی نیز در ارکان حکمرانی شهری، امری پر اهمیت است، چرا که این عنوان حقوقی دو طرفه را در بر می‌گیرد؛ حقوقی که شهروندان داشته و حقوقی که شهر دارد، به عبارتی همچنان که شهروند مطالبه و خواسته‌هایی از شهر دارد، برای شهر نیز حق و تکالیفی در نزد شهروندان محفوظ است.

در دنیای امروز رسانه‌ها همان ابزار تعامل و بازوهای ارتباطی میان شهروندان و شهرداری‌ها و یا در نگاهی گسترده‌تر مجموعه حاکمیتی و مدیریتی هستند که با آگاهی و اطلاع‌رسانی می‌توانند تقویت‌کننده این ارتباط و نزدیک شدن دیدگاه‌ها و توجه به خواسته‌های متقابل در مسیر کمال و پیشرفت باشند.

موضوع یابی در امور شهری و مسائل مختلف و عمدتاً تخصصی که در مدیریت شهری وجود دارد، امری بوده که نیازمند توجه ویژه و برنامه‌ریزی مدون و ساختاریافته دارد؛ چه ابزاری بهتر از رسانه‌ها که می‌توانند هم طرح صحیح مطالبات شهروندان از مدیریت شهری را داشته باشند و هم ورود جدی اصحاب رسانه به جنبه‌های تخصصی شهر، سبب بسط آگاهی و اطلاع عمومی از آنچه در مدیریت شهری از نگاه افکار عمومی به دور و مغفول مانده است، شوند و مثلث مردم، رسانه و شهرداری را تشکیل دهند.

جشنواره‌ی رسانه‌ای “شهر ما” فرصتی است ارزشمند که در شهر قم برای نخستین بار به صورت تخصصی مورد توجه قرار گرفته است تا هم مشوقی برای اصحاب خبر و رسانه در نگاه تخصصی به موضوعات شهری باشد و تلاش برای انعکاس موضوعات بسیاری که مجالی برای بیان شدن نداشته‌اند و هم دریچه‌ای برای نگاه جامع و کامل مدیران شهری و ترسیم مسیر راه توسعه پایدار شهر خواهد بود.

امیدوارم آغاز این حرکت با تشکیل دبیرخانه دائمی جشنواره در اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری قم و برگزاری نخستین دوره این جشنواره در ماه‌های پیش‌رو، در گام نخست توسعه دانش در مدیریت شهری قم و در گام‌های بعدی پیشرفت و ارتقاء جایگاه و تراز این شهر مقدس در سطوح ملی و فراملی را شاهد باشیم.

دکتر سیدمرتضی سقائیان‌نژاد

شهردار قم

۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹