35 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

تکمیل تملکات پروژه چهل اختران نیازمند ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار است

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به اینکه تکمیل پروژه چهل اختران به عزم همگانی نیاز دارد، گفت: با قیمت امروز تکمیل تملکات این پروژه نیازمند 200 میلیارد تومان بودجه است.

به گزارش شهرنیوز، غلامرضا جانقربان با اشاره به اینکه در اداره شهرها هر دستگاه وظیفه مشخصی دارد، خاطرنشان کرد: اجرای پروژه‌های توسعه بقاع متبرکه در حوزه وظایف سازمان اوقاف و امور خیریه است اما اداره کل اوقاف تاکنون ریالی در این پروژه هزینه نکرده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که اواخر دهه ۸۰ برای اجرای این طرح میان چهار طرف مذاکره امضا شده، گفت: قرار بوده در این پروژه شهرداری تملک را انجام داده و ۷۵ هزار متر بنای پارکینگ و خدمات زائر را ایجاد کند.

جانقربان با بیان اینکه در تفاهم نامه هیچ قیدی انجام نشده که شهرداری باید هزینه‌های تملک این طرح را پرداخت کند، افزود: در همان ابتدای شروع طرح از دفتر مقام معظم رهبری ۱۰ و نیم میلیارد تومان به این پروژه تزریق می‌شود، بخش دوم که وزارت راه و شهرسازی و شرکت بازآفرینی شهری است حدود ۹.۲ میلیارد تومان هزینه می‌کند و استانداری قم ۵.۲ میلیارد تومان، شهرداری با احتساب آزادسازی معابر تاکنون ۲۰ میلیارد تومان برای این پروژه هزینه کرده است.

وی با اشاره به اینکه تا امروز در این پروژه ۴۰ میلیارد تومان در این پروژه بابت ۴۹ درصد تملکات طرح هزینه شده، اظهار داشت: ۵۱ درصد یعنی ۱۵۳ ملک باقی مانده و با افزایش قیمت املاک تکمیل تملک این طرح به ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با تأکید بر اینکه شهرداری در این طرح فقط مجری است، اضافه کرد: وظیفه‌ای که برای خودمان ایجاد کردیم را ادامه می‌دهیم اما مسئولیت تأمین اعتبار پروژه را نداریم.

جانقربان با اشاره به اینکه شهرداری تا سال ۹۷ به تملک و هزینه در این پروژه ادامه داده، گفت: در این سال شهردار دستور دادند که برای ایجاد پارکینگ باید تعداد املاکی که باقی‌مانده تملک شود و ما پنج میلیارد تومان در بودجه دیدیم تا پارکینگ طبقاتی اینجا انجام شود اما به این دلیل که اعتبارات سایر دستگاه‌ها محقق نشد نتوانستیم این پنج میلیارد تومان را هم تخصیص دهیم.

وی با اشاره به اینکه با این شرایط چاره‌ای جز بازنگری طرح وجود ندارد، افزود: قطعاً این طرح به حدود سه هکتار می‌رسد و بخشی ضلع جنوب خیابان آذر از آن حذف خواهد شد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با بیان اینکه قرار است برای فضای عبادی شبستان‌ها و صحنین ۶۰ پلاک تملک شود، ادامه داد: ۲۷ پلاک تا امروز توسط شهرداری و دستگاه‌ها تملک شده و ۳۲ پلاک دیگر باقی‌مانده که به نظر می‌رسد اوقاف در این زمینه باید هزینه کند.