31.4 C
شهر مقدس قم
۲۴ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

انتقاد از عدم تخصیص جرائم رانندگی/نصب دوربین‌های نظارتی در قم متوقف‌شده است

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم از توقف عملیات هوشمند سازی و نصب دوربین‌های نظارتی در سال ۹۹ خبر داد و گفت: متأسفانه در سال ۹۸ از جریمه‌ای که از شهروندان در قم دریافت شده هیچ مبلغی به شهرداری پرداخت‌نشده است.

عباس ذاکریان با اشاره به اهمیت نظارت در حوزه مدیریت حمل‌ونقل و ترافیک شهری، اظهار داشت: نصب دوربین‌های نظارتی و ثبت تخلف یکی از راه‌های مؤثر در کاهش تصادفات شهری است.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم با ابراز خرسندی از عملکرد شهرداری در اجرای سامانه هوشمندسازی در شهر قم، افزود: در سال گذشته با نصب و راه اندازه ۱۱۰ دوربین ثبت تخلف، نظارتی و تردد شمار تحول بزرگی در حوزه نظارت هوشمند ترافیک در شهر قم اتفاق افتاد و تعداد دوربین‌های فعال در سطح شهر به عدد ۲۰۰ رسیده است.

ذاکریان کاهش تصادفات منجر به فوت را در سال ۹۸ موردتوجه قرار داد و تأکید کرد: نصب و راه‌اندازی دوربین‌ها نظارتی در سطح شهر سبب کاهش چشمگیر و حتی ۱۰۰ درصدی تصادفات منجر به فوت در بعضی از محورها شده است.

وی ادامه داد: نصب و راه‌اندازی دوربین‌های ثبت سرعت و ثبت تخلف بلوار آیت‌الله بروجردی در کمتر از چهار ماه توانست تصادفات منجر به فوت را تا ۱۰۰ درصد و تصادفات جرحی و خسارتی را تا بیش از ۹۹ درصد کاهش دهد.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم در ادامه از توقف اجرای سامانه هوشمندسازی در شهر قم خبر داد و یادآور شد: یکی از راه‌های تأمین اعتبار موردنیاز برای خرید دوربین‌ها اختصاص ۴۲ درصد از درآمد حاصل از جریمه‌های راهنمایی و رانندگی به شهرداری است.

ذاکریان با گلایه از عدم تخصیص سهم شهرداری از تخلفات راهنمایی و رانندگی، اضافه کرد: متأسفانه در سال ۹۷ از ۹ میلیارد تومان جریمه‌ای که از شهروندان در قم دریافت شده تنها ۲۰۰ میلیون تومان و در سال ۹۸ هیچ مبلغی به شهرداری پرداخت‌نشده است.

وی هوشمندسازی سیستم‌های نظارتی را نیازمند اعتبارات ویژه دانست و تأکید کرد: شهرداری قادر به پرداخت هزینه سنگین سامانه هوشمند سازی نبوده و باید دولت نسبت به اصلاح فرایند اختصاص سهم شهرداری از اخذ تخلفات راهنمایی و رانندگی اقدامات لازم را انجام دهد.