29.1 C
شهر مقدس قم
۲۵ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

ضرورت همدلی دستگاه‌ها در ارائه آموزش و فرهنگ‌سازی

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم گفت: تاثیرگذاری آموزش و فرهنگ‌سازی به صورت دراز مدت است و مقطعی نیست و نیازمند همدلی دستگاه‌های مختلف است.

به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم، سید عبدالله میرابراهیمی، اظهار کرد: وقتی صحبت از اقدامات و اولویت‌های سازمان مدیریت پسماند به میان می‌آید، شاید خیلی‌ها گمان می‌کنند تمرکز ما باید روی پروژه‌های فیزیکی و آمار و ارقام باشد اما واقعیت این است که سیاست کلان در این حوزه رفتن به سمت کاهش تولید و مدیریت پسماند در مبدا است و این یک تفکر و یک فرهنگ است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم گفت: ایجاد این تفکر و فرهنگ قطعا در چارچوب وظایف یک سازمان نمی‌گنجد و باید فراسازمانی به این موضوع نگاه کرد.

میرابراهیمی گفت: بخشی از این کار نیازمند آموزش و فرهنگ سازی است که البته در بلندمدت اثر خود را نشان خواهد داد و بخش دیگر نیازمند قانون‌گذاری است.

وی افزود: برای مثال قانون ۶ ماده‌ای که اخیرا مجلس تصویب کرده می‌تواند یک گام مثبت باشد؛ این قانون با عنوان قانون حمایت از مدیریت پسماندهای عادی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، ظرفیت‌های خوبی برای تامین منابع در حوزه مدیریت پسماند دارد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم با بیان اینکه در کنار ظرفیت‌های قانونی، مسئله فرهنگ‌سازی یک سرمایه‌گذاری درازمدت است، یادآور شد: سازمان ۳۰ درصد اعتبارات خود را به آموزش و فرهنگسازی اختصاص می‌دهد و به این موضوع اعتقاد دارد اما به تنهایی نمی‌توانیم در این عرصه اثرگذار باشیم و باید یک همراهی جمعی از دیگر ارگان‌ها و نهادها گرفته تا سازمان‌های مردم نهاد پشتیبان این موضوع باشد.