35.9 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

طرح‌های توسعه قم متوقف می‌شود

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی اطراف حرم مطهر گفت: با تغییر سیاست دولت در بازپس گیری اراضی 48هتکاری و 32هتکاری پردیسان عملا توسعه قم متوقف می‌شود.

علیرضا خاکی با ابراز نگرانی از تغییر سیاست ومصوبه ۸۰هتکار زمین در پردیسان که پشتوانه طرح‌های توسعه‌ای قم محسوب می‌شد، تصریح کرد: از سال ۷۲مقرر شد که برای حمایت از بهسازی و نوسازی اطراف حرم و همچنین احیا بافت فرسوده شهری به قم اختیار بهره‌برداری از این زمین‌ها داده شود اما متاسفانه در آخرین حلسه باز آفرینی شهری اختیار این مجموعه از ما سلب و برای ساخت مسکن ملی به دولت واگذارشد.

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی اطراف حرم مطهر با انتقاد از بی توجهی دولت به خواست و مطالبه مدیران قم در بخش اراضی پردیسان قم بیان کرد: در جلسه اخیر مسئولان کشوری در دقایق پایانی جلسه مطرح کردند که ۸۰هکتار از اراضی پردیسان قم در اختیار دولت قرار گرفته و دولت تصمیم دارد در این اراضی پروژه مسکن ملی را راه‌اندازی کند متاسفانه اجازه دفاع و یا نقد را به مسئولان قم ندادند.

خاکی با تأکید بر اینکه در ستاد بازآفرینی اجرای پروژه‌هایی مطرح شد که تکمیل آن ارتباط مستقیمی به اجرای پروژه ۴۸ هکتاری پردیسان داشت، بیان کرد: منافع و درآمدهای این طرح در توسعه اطراف حرم و ساماندهی هسته مرکزی شهر نقش داشت در واقع پشتوانه طرح‌های توسعه‌ای قم محسوب می‌کند.

وی با بیان اینکه توافقات خوبی بین شهرداری، شورای اسلامی شهر، راه و شهرسازی و بهسازی اطراف حرم صورت گرفته بود شهرداری بالغ‌بر ۶ میلیارد تومان آورده برای جدول‌گذاری و آماده‌سازی هزینه کرد بطوری که ۶۰درصد کارهای زیر ساخت آنجا با کمک شهرداری انجام شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی اطراف حرم مطهر افزود: به علت اهمیت و نقش این اراضی در توسعه شهر قم، شهرداری و با وجود منابع محدود، به پروژه ۴۸ هکتاری ورود کرد زیرا طبق مصوبات ستاد بازآفرینی بخش زیادی از منابع این پروژه به بافت فرسوده و ساماندهی اطراف حرم اختصاص و به نفع استان بود بنابراین شهرداری کوتاهی نکرد.

خاکی اظهارکرد: قرار بود تملکاتی در اطراف حرم انجام شود و ارزش‌افزوده این ۴۸ هکتاری بخش زیادی از این هزینه‌ها را تأمین می‌کرد اما با این اتفاق جدید که سیاست مدیران بالا بود عملا مانع از پیشرفت قم شد.

خاکی با اشاره به اینکه پیش‌بینی احداث ۴ هزار واحد مسکونی در این ۴۸ هکتاری دیده شده بود، افزود: این میزان واحد مسکونی گامی مهم در تأمین نیاز مسکن قم بود، البته قرار بود واحدهای مسکونی در این منطقه در سطح بسیار بالایی ساخته شود و با توسعه امکانات در این بخش، منطقه بسیار خوبی را برای شهروندان ترسیم کنیم که با کمترین مشکلات در آن زندگی کنند.

وی بیان کرد: طبق طرح‌هایی که در نظر داشتیم چندین پروژه مهم در اطراف حرم با منافع این زمین‌ها عملیاتی می‌شد همچنین برای تملکات ۶ هکتاری هسته مرکزی شهر، با هزینه‌های بالایی مواجه بودیم و هدف ما این  بود که زمین پردیسان را رونق بدهیم.

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی اطراف حرم مطهر بابیان اینکه ۳۱ میلیارد تومان برای آماده‌سازی زیرساختی پروژه ۴۸ هکتاری پردیسان قم پیش‌بینی شده است، گفت: آماده‌سازی اراضی ۴۸ هکتاری پردیسان قم ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای ما همچنان سوال است چرا دولت روی این پروژه دست گذاشت در حالی که در جاهای دیگر شهر مثل شهرک قدس زمین وجود داشت که برای دولت ارزان تمام می‌شد و می‌توانست مسکن‌های ارزان قیمت‌تری بسازد چون بعد از تکمیل زیرساخت‌های قیمت اراضی پردیسان نیز افزایش می‌یابد.

خاکی تاکید کرد: با از دست دادن اراضی پردیسان پروژه بهسازی، نوسازی و زیباسازی حرم و همچنین طرح‌های نوسازی و احیای بافت فرسوده قم حداقل تا چهارسال آینده تعطیل می‌‎شود چرا که تا مسکن‌ها ساخته و فروخته شود و پول‌ها به حساب دولت واریز شود زمانبر است به این طرف و به علت اینکه از نظر اعتباری توان کافی برای پیشبرد طرح‌های داخل شهر نداریم به همین علت پروژه‌های بهسازی و نوسازی تعطیل می‌شود که درحق قم ظلم می‌شود.

وی گفت: ما جلسات متعددی با وزارت راه و شهرسازی داشتیم از جمله جلسه ستاد باز آفرینی حق بهره‌برداری از اراضی ۴۸هتکاری و ۳۲ هکتاری با هدف پیشبرد بهسازی اطراف حرم و بافت فرسوده به قم واگذار کرده‌اند و تمامی اسناد و صورت جلسه‌ها مکتوب وجود دارد اما در جلسه اخیر از قم سلب اختیار شد انتظار داریم مدیران ارشد قم مانند استاندار قم خواهان باز گردندان این اراضی به قم باشند در غیر این صورت طرح‌ها و پروژه‌های بهسازی و نوسازی قم متوقف خواهد شد.

منبع: روزنامه شاخه سبز