38.1 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

نخستین خانه موزه رسمی قم تا دو ماه دیگر افتتاح می‌شود

مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم گفت: خانه موزه شهیدان زین‌الدین به عنوان نخستین خانه موزه رسمی این استان طی دو ماه آینده آماده بهره‌برداری شده و برای استفاده در اختیار عموم شهروندان قرار می‌گیرد.

ابوالقاسم مقیمی اظهار داشت: کارهای مربوط به ابنیه این خانه موزه در محل منزل شهیدان زین‌الدین به پایان رسیده و فقط برخی اقدام‌ها در خصوص طراحی اِلمان‌ها باقی مانده است.

مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم بیان داشت: خانه موزه فوق اولین خانه موزه رسمی قم به شمار می‌آید، و این مکان در گذشته به عنوان خانه موزه این شهیدان مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما در آن به شکل کامل موزه سازی صورت نگرفته بود و بیشتر،‌ کارکرد یک پاتق محلی را داشت.

مقیمی همچنین خانه موزه شهید شفیعی را نیز دومین خانه موزه رسمی قم دانست و گفت: این شهید بزرگوار از معجزه‌های هشت سال جنگ تحمیلی بود و پیکر او پس از ۲۰ سال از عراق وارد کشور شد.

وی ادامه داد: منزل مسکونی این شهید توسط شهرداری تملک شده و مبلغ آن نیز در روزهای آینده به خانواده پرداخت می‌شود.

مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم یادآور شد: خانه این شهید در قم تاکنون یکی از مقاصد گردشگری کاروان‌های راهیان نور از سراسر کشور بوده و تا پایان سال نیز با همان وسایل و امکانات که بیانگر سبک زندگی شهید مذکور و خانواده او می‌باشد، به عنوان دومین خانه موزه قم افتتاح خواهد شد.

مقیمی با بیان اینکه مجموعه چمن‌ شهید کاظمی در حال مرمت و بازسازی است و تا یک هفته دیگر در اختیار جوانان منطقه شیخ آباد قرار می‌گیرد، گفت: در حال حاضر  در قم ۶ سالن ورزشی وابسته به شهرداری فعال می‌باشد، که ۲ سالن آن که سال قبل افتتاح شد، جز بهترین سالن‌های ورزشی قم است.

وی اضافه کرد: با توجه به رفع محدودیت‌های ایجاد شده به دلیل شیوع کرونا، از حدود یک هفته پیش برخی بازهای ورزشی جمعی مانند فوتسال و والیبال با رعایت فاصله گذاری‌های اجتماعی در این سالن‌ها در حال برگزاری است.

مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم خاطرنشان کرد: با پیگیریهای شهردار قم علاوه بر سالن‌های ورزشی یاد شده، ۶ سالن ورزشی دیگر نیز تا پایان سال ۹۹ به مجموعه سالن‌های ورزشی شهرداری قم اضافه می شود و هر منطقه از یک سالن ‌برخوردار خواهد شد.

بیشتر برنامه‌های طرح اوقات فراغت شهرداری قم به صورت مجازی برگزار می‌شود

مقیمی همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی شهرداری قم ویژه طرح تابستانی و اوقات فراغت، گفت: به علت شیوع کرونا اغلب برنامه ها در فصل تابستان بر بستر اینترنت و فضای مجازی خواهد بود.

وی تصریح کرد: برنامه فرهنگی فدای دخترم یکی از این برنامه‌ها است، که با همکاری شهرداری قم و معاونت فرهنگی آستان حضرت معصومه برای دهه کرامت تدارک دیده شده و در آستانه دهه فرخنده کرامت از آن رونمایی می‌شود.

مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم افزود: در ایام تعطیلات دانش آموزان و جوانان دوره‌های آموزشی، گردشگری، زیارت و همچنین بحث‌های مرتبط با دوران پسا کرونا را هم به صورت حضوری و با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی و هم به شیوه مجازی خواهیم داشت.

مقیمی با بیان اینکه هزینه سنگینی را برای پاکسازی و ضد عفونی کردن مراکز فرهنگی انجام می‌دهیم، گفت: کلاس‌ها تقریبا با ۵۰ درصد ظرفیت تشکیل داده می‌شوند.

وی در ادامه با اذعان به اینکه با تقاضاهای خیلی زیادی برای بازگشایی مراکز فرهنگی مواجه هستیم، گفت: بویژه اینکه دوره‌های آموزشی ما در مناطق محروم شهر منجر به ایجاد شغل می‌شود، از این رو مجبوریم که بازگشایی کنیم، ولی روزانه سَم پاشی می‌کنیم و هنرجویان که تعداد پذیرش آنها به نصف کاهش یافته نیز ملزم به استفاده از ماسک بهداشتی می‌باشند.

مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم افزود: برپایی تورهای گردشگری در محله‌ها و امامزادگان قم نیز با ظرفیت محدود انجام خواهد شد.

مقیمی با بیان اینکه درصدد هستیم، تا فضاهای راکد و غیر قابل استفاده فرهنگی شهرداری را احیا کنیم، افزود: در منطقه شیخ آباد بخشی از سرای محله شفق و فدک را بازسازی کردیم و مشکل‌های امنیتی و حفاظتی آن نیز برطرف شد.

وی همچنین احیای سرای محله اطلس در شهر قائم را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: سرای محله شهید سیاری به عنوان نخستین سرای محله شهرک پردیسان قم روز سوم تیرماه همزمان با آغاز دهه کرامت گشایش می‌یابد.

مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم با اشاره به در دست اقدام بودن افتتاح ۲ مرکز رشد آموزش شهروندی در قم، گفت: نخستین مرکز در آینده نزدیک و دومین آن را نیز ۲ ماه دیگر در منطقه شهرک امام حسن مجتبی (ع) افتتاح می کنیم.

مقیمی گفت: مجموعه فرهنگی کوکب را احیا کردیم و از تیرماه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خدمات می‌دهد و مجموعه فرهنگ سرای خانواده که به عنوان قطب آموزش‌های شهروندی و یک مرکزی برای همه دوره‌های خانواده و همه دستگاه است را نیز در راستای ایجاد تحول در آن اجرا خواهیم کرد.

وی گفت: مجموعه سرای امین که در گذشته خانه فرهنگ بود و خدمات ارائه می داد ولی یک مدتی برای بحث‌های کارآفرینی در اختیار دفتر امور بانوان استانداری قرار گرفته بود، را نیز در حال باز پس گیری آن هستیم.

مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم یادآور شد: این محل برای فعالیت‌های اقتصادی مورد استفاده شخصی قرار گرفته بود، ولی شهرداری آن را به عنوان سرای محله، بازگشایی و جهت استفاده مردم در اختیار آنها قرار می‌دهد.

مقیمی گفت: مجموعه شهدای آذر را نیز از هفته دوم تیرماه مرمت و بازسازی نموده و به شهروندان ارائه می‌دهیم.

۳۳ اثر جشنواره بین المللی حوزه هنری در نگار گذر شهروند قم به نمایش گذاشته شد

مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم در خصوص برگزاری نمایشگاه با موضوع حقوق بشر در نگار گذر قم، گفت: این نمایشگاه از ۲ هفته پیش و با نمایش ۳۳ اثر از جشنواره بین المللی حوزه هنری قم در محل نگار گذر شهروند قم در خیابان شهدای این شهر آغاز شده و تا دهه کرامت ادامه پیدا می‌کند.

مقیمی گفت: مجموعه فرهنگی نگار گذر شهروند کار مشترکی بین سازمان فرهنگی شهرداری و همچنین حوزه هنری انقلاب اسلامی است و عمدتا در مناسبت‌ها و موضوع‌های پیش روی جامعه سعی می کنیم آثار هنرمندان قم را در آن اکران کنیم.

وی هدف این نگار گذر را ایجاد فضای نرم و شاد برای شهروندان و انتقال مفاهیم و عرضه آثار هنرمندان استان دانست و گفت: البته در مناسبت های مختلف کارهای ملی هم اکران می شود و در طول سال آثار بسیار زیادی در این نگار گذر به اکران در آمده است.

مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم ادامه داد: هم اکنون نیز با توجه به موضوع‌های پیش آمده حواشی بیماری کرونا در مجموعه کشورهای مختلف از جمله شورش‌ها و نا آرامی‌ها علیه نظام لیبرالیسم در جهان غرب، نمایشگاه حقوق بشر آمریکایی در حال اکران است.

مقیمی یادآور شد: با توجه به برگزاری نمایشگاه بین المللی حوزه هنری با همین موضوع و دریافت آثار کارتونیست‌های مختلف ایران و جهان، آثار برگزیده این جشنواره را تقاضا کردیم و حوزه هنری نیز آن را آماده کرد و آثار برگزیده آن در نگار گذر شهروند برای مردم و شهروندان قمی به نمایش درآمد.

وی بیان کرد: نمایش این آثار تا آغاز دهه کرامت ادامه یافته و از آن به بعد با موضوع حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) به روزرسانی می‌شود و شهروندان می‌توانند از آثار خوب و فاخر هنرمندان در عرصه دهه کرامت نیز بهره‌مند شوند.